Ўзбекистон Савдо-саноат палатасининг коронавирус тарқалиши муаммоси бўйича тадбиркорлик субъектларига мурожаати
Ҳурматли тадбиркорлар,
Маълумки, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти 2020 йил 11 март куни бутун дунёда COVID-19 коронавирусининг тарқалиши оқибатида пандемия, деб эълон қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти топшириғига мувофиқ Бош вазир бошчилигида тузилган махсус Республика комиссияси юртимизда коронавирус тарқалишини тўхтатиш учун барча зарур чораларни кўрмоқда.
Шу билан бирга, республикада коронавирус инфекциясини оммавий тарқалишининг олдини олиш, шунингдек, мамлакатда хавфсиз карантин ва эпидемиологик вазиятни сақлаб қолиш мақсадида Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси сиздан қуйидагиларни амалга оширишни сўрайди:
- ишда, уйда ва жамоат жойларида бўлсангиз ҳам шахсий гигиена ва санитария қоидалари ҳамда шифокорларнинг коронавирус тарқалишининг олдини олиш бўйича тавсияларига амал қилинг;
- агар сизнинг ходимларингиз, қариндошларингиз ва яқинларингизда иситма, йўтал ва соғлиғининг ёмонлашиш ҳолатлари кузатилса, зудлик билан Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлигининг 1003 қисқа рақамига мурожаат қилишингиз керак.
Азиз тадбиркорлар,
Ҳозирда Ўзбекистон Ҳукумати республикада коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш бўйича барча зарур чораларни кўрмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 19 мартда қабул қилинган “Коронавирус пандемияси ва глобал инқирозли ҳодисаларнинг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармонида коронавирус инфекциясини республикада тарқалишига қарши курашиш учун мисли кўрилмаган чора-тадбирлар амалга ошириш кўзда тутилган.
Тадбиркорларда туғилаётган саволларга ўз вақтида жавоб бериш учун Савдо-саноат палатаси Ўзбекистан Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхонасиҳамда Бизнес вакилбилан биргаликда тезкор штаб ташкил этган бўлиб, унга қуйидаги рақамлар орқали куну-тун мурожаат қилиш мумкин:
- Савдо-саноат палатасининг қабулхонаси - қисқа телефон рақами 1094;
- Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг Тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхонаси- ягона қисқа телефон рақами 1100;
Шунингдек, мурожаатингизни электрон кўринишда www.business.gov.uz сайтига ҳам йўллашингиз мумкин.
Бугунги кунда коронавирус эпидемиясига қарши курашиш ва касаллик тарқалишининг олдини олишда тиббиёт муассасалари, транспорт ташкилотлари, ҳуқуқ-тартибот идоралари, хориждаги дипломатик ваколатхоналар ва бошқа ташкилотлар ходимлари ўз ҳиссаларини қўшмоқдалар.
Шу муносабат билан,Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси тадбиркорлардан республикамизда COVID-19 коронавируси тарқалишига қарши курашга ўз ҳиссаларини қўшиш ҳамда тадбиркорларнинг жамиятдаги ижтимоий масъулиятини янада оширишга қаратилган қуйидаги чора-тадбирларни амалга оширишни сўрайди:
- ходимлар учун мослашувчан иш соатларинижорийэтиш, имкони бўлса аёллар ва қариялар учун масофадан туриб уйда ишлашни ташкил этиш;

Обращение Торгово-промышленной палаты Узбекистана субъектам предпринимательства в связи с проблемой распространения коронавируса
Уважаемые предприниматели,
Как Вам известно Всемирная организация здравоохранения 11 марта 2020 года объявила о пандемии в связи с продолжением распространения коронавируса COVID-19 в мире.
Созданная по поручению Президента Республики Узбекистан специальная республиканская комиссия во главе с Премьер-министром предпринимает все необходимые меры по дальнейшему сдерживанию распространения заболевания в республике.
Вместе с тем, для недопущения массового распространения COVID-19 в республике, а также сохранения благополучной санитарно-эпидемиологической ситуации в стране, Торгово-промышленная палата Узбекистана просит Вас:
– следовать рекомендациям врачей по предотвращению распространения коронавируса, правилам личной гигиены и санитарии на работе, дома и повсеместно, где бы Вы ни находились;
– в случае появления у Ваших сотрудников, родственников и близких симптомов, повышения температуры, кашля или плохого самочувствия, необходимо своевременно обратиться в «Call-center» Министерства здравоохранения по номеру 1003.
Дорогие предприниматели,
Правительство Узбекистана предпринимает все необходимые меры по недопущению распространения коронавирусной инфекции в республике.
Принятый Президентом Республики Узбекистан Указ «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений» предусматривает беспрецедентные меры по борьбе с распространением заболевания в стране.
В целях своевременного реагирования на возникающие запросы предпринимателей, Торгово-промышленной палатой совместно с Приемной Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей и Бизнес-омбудсманом создан оперативный штаб, с которым можно связаться круглосуточно по следующим телефонам:
– Приемная Торгово-промышленной палаты - короткий номер 1094;
– Приемная Премьер-министра по рассмотрению обращений предпринимателей - короткий номер 1100;
Также Ваши обращения можно отправлять через онлайн платформу www.business.gov.uz.
Сегодня, сотрудники медицинских учреждений, транспортных организаций, правоохранительных органов, дипломатических представительств за рубежом и другие вносят свой посильный вклад в борьбу с пандемией и оказание необходимой поддержки населению в предотвращении распространения болезни.
В этой связи, Торгово-промышленная палата Узбекистана просит бизнес-сообщество внести свою лепту в борьбе с распространением COVID-19 в республике путем принятия следующих мер, направленных на повышение социальной ответственности предпринимателей в стране:
– предоставление гибких рабочих графиков для Ваших сотрудников, при возможности организация дистанционного режима работы для женщин и пожилых работников;