Президент коронавирус билан боғлиқ вазият бўйича халққа мурожаат қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 18 март куни маҳалла ва оила масалаларига бағишланган видеоселектор йиғилишининг бошида коронавирус муаммосига тўхталиб ўтди.
Бугунги кунга келиб ушбу хавфли инфекция 160 дан ортиқ мамлакатда тарқалди. Дунё миқёсида касалланганлар сони 190 минг нафарга етди, 7,5 минг ўлим ҳолати қайд этилди, 81 мингдан зиёд бемор тузалди. Эпидемия кенг ёйилиб кетгани сабабли Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти уни пандемия деб эълон қилди.
Минг афсуски, бу юқумли хасталик мамлакатимизни ҳам четлаб ўтмади. Бугунги кунда юртмизда унга чалинган беморлар сони 15 нафарга етди.
Бу вазият олдиндан тўғри баҳоланиб, Президентимиз топшириғига мувофиқ Республика махсус комиссияси тузилган эди. Шу боис Ўзбекистонга касалликнинг оммавий кириб келиши ва кенг тарқалишининг олди олинди.
Ҳозирда 6 мингга яқин киши карантинга олинган. Одамлар гавжум жойларда оммавий тадбирлар чекланган. 16 мартдан бошлаб барча таълим даргоҳларида таътил эълон қилинди. 80 минг талаба марказлашган ҳолда уйларига жўнатилди.
Ҳар бир ҳудудда ҳокимлар раҳбарлигида махсус штаблар ташкил этилган. Эпидемиологик вазият бўйича ҳар соатлик ва кунлик маълумот таҳлил қилиниб, тезкор чоралар кўрилмоқда.
Тиббиёт муассасалари фавқулодда иш режимига ўтказилди. Сиҳатгоҳ ва оромгоҳлар карантин муассасалари сифатида мослаштирилди. Тиббиёт масканлари дори-дармон, ҳимоя ва диагностика воситалари билан етарли даражада таъминланди. Бунинг учун бюджетдан зарур маблағлар ажратилди.
Хориждаги юртдошларимиз чартер авиарейслари орқали Ватанимизга қайтарилмоқда. Чегараларда ҳаракат чекланди, аммо транспортда юк ташиш тўхтатилгани йўқ. Мамлакатимизга кўплаб хорижий ва маҳаллий юк ташувчилар кирмоқда ҳамда чиқиб кетмоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев вазият тўлиқ назорат остида эканини алоҳида таъкидлаб, халқимизга мурожаат қилди.
– Бу ҳаётнинг кўп оғир синовларини ва яхши-ёмон кунларини бошидан кечирган халқимиз ҳаммасини тўғри тушуниб, масалага онгли ёндашмоқда. Муфтият раҳбарлигида диний уламолар юртимизга тинчлик-хотиржамлик, беморларга шифо тилаб, дуои фотиҳалар қилишмоқда. Миллати, тили ва динидан қатъи назар, ҳаммамиз якдилмиз ва, ишонамизки, бу қийинчиликлар, албатта, ўтиб кетади.
Бунинг учун биринчи навбатда шифокорлар тавсияларига амал қилиб, шахсий гигиена ва санитария қоидаларига ҳар биримиз ўз оиламиз, болаларимиз билан уйимизда, ишхонамизда ва борадиган жойларимизда қатъий амал қилишимиз зарур. Касалликни яширмасдан, ўз вақтида мурожаат қилиш унинг олдини олишда энг самарали чорадир.
Иккинчидан, озиқ-овқат ва бошқа кундалик истеъмол маҳсулотларининг нархи ошиб кетмаслиги учун барча чоралар кўрилмоқда. Давлат солиқ қўмитаси, Бош прокуратура ҳузуридаги департамент бу борадаги ишларни кучайтириши керак.
Мамлакатимизда етарли даражада захира мавжуд, хавотир ёки ваҳимага тушишга ҳеч қандай асос йўқ. Аммо кўпга келган бу балога қарши ҳаммамиз биргаликда, бир ёқадан бош чиқариб ҳаракат қилишимиз лозим.
Барча давлат тузилмалари ва нодавлат ташкилотлар, муҳтарам нуронийларимиз, маҳалла ва хотин-қизлар, ёшлар бирлашмалари фаоллари оммавий ахборот воситалари орқали холис ва ҳаққоний, кенг тушунтириш ишларини кучайтиришига ишонаман.
Учинчидан, мажбурий таътил пайтида фарзандларимиз ўқув машғулотларини давом эттиришлари учун Ўзбекистон миллий телерадиокомпанияси билан биргаликда видеодарслар туркуми йўлга қўйилди.
Телерадиоканалларимиз ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ўтказиш учун тарихимиз, бой маданиятимизга оид кўрсатув ва эшиттиришлар, ёшларимиз учун фойдали ва қизиқарли бадиий дастурлар, кинофильмларни кўпайтириши лозим.
Ҳурматли ота-оналаримиз ўз фарзандларини жаҳон ва миллий адабиётимизнинг энг ёрқин намуналари билан таништиришга ҳаракат қилсалар айни муддао бўларди.
Яна бир муҳим масалага эътиборингизни қаратмоқчиман. Ҳозирги вазиятда айрим масъулиятсиз, ҳақиқий ҳолатдан бехабар ва ўзини “пиар қилиш”ни яхши кўрадиган одамлар турли миш-миш ва уйдирмаларни тарқатишга уринади.
Шу муносабат билан жамоатчилигимиздан илтимос қиламан: саросима ёки ваҳима кайфиятига берилмаслик керак. Матбуот ва ижтимоий тармоқларда нотўғри, асосланмаган маълумотларни тарқатишга йўл қўймаслигимиз зарур. Бу масалани ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳам алоҳида назоратга олиши лозим.
Коронавирус пандемиясининг бутун дунё мамлакатлари қатори бизнинг ҳам иқтисодиётимизга салбий таъсири бўлиши табиий.
Сўнгги икки ҳафтада жаҳон бозорида нефтнинг нархи (бир баррель 60 доллардан қарийб 30 долларга) кескин пасайиб кетгани оқибатида газ экспортимиз тушумлари қисқариши мумкин.
Хориждаги асосий савдо ҳамкорларимизнинг миллий валюталари қадрсизланиши республикамизга ҳам, албатта, валюта тушумини камайтиради.
Хорижий туристлар сони ва тушум миқдори камайиши мумкин. Булар, табиийки, ялпи ички маҳсулот ва экспорт ҳажмига таъсир қилмасдан қолмайди.
Менинг топшириғимга мувофиқ, Махсус ишчи гуруҳ туризм, транспорт, фармацевтика ва енгил саноат каби соҳаларга солиқ таътиллари бериш, кредитларни қайтариш муддатини кечиктириш, кечиктирилган ташқи қарздорлик учун жарима қўлламаслик тартибини жорий қилиш чораларини кўрмоқда.
Ҳукумат қийин аҳволга тушиши мумкин бўлган соҳа ва тармоқларни, йирик корхоналарни қўллаб-қувватлаш бўйича алоҳида чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиб, амалга ошириши зарур.
Бу жараёнда, аввало, молия ва хомашё бозорида беқарорлик юзага келишига йўл қўймаслик лозим.
Иккинчидан, молиявий барқарорликни сақлаш ҳамда бозорларда нарх-навонинг ўсишини олдини олиш зарур.
Учинчидан, иқтисодиётимизнинг базавий ва ҳал қилувчи тармоқлари узлуксиз ишлашини сақлаб қолиш керак.
Бунинг учун ҳар бир тармоқ, корхона ва ҳудуд кесимида манзилли ва аниқ тадбирларни амалга ошириш лозим бўлади.
Тўртинчидан, марказдан ҳудудий бюджетларни ва аҳолимизни қўллаб-қувватлаш асосий вазифаларимиз бўлиши шарт.
Бутун халқимиз аниқ билиши керак: биз коронавирусга қарши кураш фаолиятини ошкоралик тамойиллари асосида олиб боряпмиз.
Жаҳон жамоатчилигини ҳам, халқимизни ҳам вақтида хабардор этиб боряпмиз. Керакли чораларни янада кучайтирамиз.
Бугун мен икки қўшни давлат – Қозоғистон ва Туркманистон раҳбарлари Қасим-Жомарт Тоқаев ҳамда Гурбангули Бердимуҳамедов билан телефон орқали мулоқот қилиб, бу борадаги ўзаро ҳамкорлик, бир-биримизни қўллаб-қувватлаш борасидаги барча масалаларни келишиб олдик.
Кўпни кўрган халқимиз янада жипслашиб, аҳил ва ҳамжиҳат бўлиб, бу мураккаб синовларни ҳам енгиб ўтади, деб ишонаман.
Яна бир муҳим масалага барча мутасаддиларнинг эътиборини қаратмоқчиман.
Сўнгги йилларда санитария-эпидемиология масаласига жиддий аҳамият бермоқдамиз. Ҳозирда юртимизда 2 та республика даражасидаги шифохона, 14 та вилоят юқумли касалликлар шифохоналари, 216 та ҳудудий санитария-эпидемиология муассасалари фаолият кўрсатмоқда.
Бироқ, кейинги 25 йил давомида умуман эътибор бермаганимиз учун аксариятининг моддий-техник базаси, айниқса, лабораторияси, тиббий анжом ва жиҳозлари ачинарли ҳолатга келиб қолгани ҳам айни ҳақиқатдир.
Шу сабабли, бугунги кунда республика санитария-эпидемиология хизматини тубдан ислоҳ қилиш ва фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича ишчи гуруҳ томонидан алоҳида қарор лойиҳаси тайёрланмоқда.
Мазкур хизматнинг асосий фаолияти тиббий ва санитар барқарорлик, жамоат саломатлигини таъминлаш, касалликлар профилактикаси ва соғлом турмуш тарзини ташкил этишга қаратилади.
Бунинг учун вилоят ҳокимлари жойлардаги санитария-эпидемиология муассасаларини бирма-бир айланиб, лаборатория-диагностика, тиббий восита ва жиҳозлар билан таъминланганлик даражаси, кадрлар салоҳияти, ойлик маоши каби муаммоларни чуқур ўрганиши зарур.
Ички молиявий имкониятлар асосида уларни йил охирига қадар бартараф этиш, захиралар шакллантириш бўйича алоҳида дастурлар ишлаб чиқиб, бажариш лозим.
Бош вазир республика даражасидаги ва Тошкент шаҳридаги муассасаларни бирма-бир жойига чиқиб ўрганиш ва зарур чора-тадбирлар қабул қилиниши ҳамда ижроси учун шахсан масъул бўлади.
Асосий масала – моддий-техник базани мустаҳкамлаш, кадрларни ўқитиш, илм-фанни ривожлантириш, аҳоли саломатлиги учун маблағни аямаслигимиз зарур.

President addresses people in connection with coronavirus situation
On March 18, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at a videoconference devoted to issues of makhalla and family, raised the problem of coronavirus spread in the country.
To date, this dangerous infection has spread to over 160 countries. The number of cases worldwide reached 190 thousand, 7.5 thousand deaths were recorded, more than 81 thousand people recovered. Taking into account the prevalence, the World Health Organization has given the disease pandemic status.
Unfortunately, this infectious disease did not bypass Uzbekistan and penetrated from outside. Currently, the number of infected in the country has reached 15.
At the initial stage of the spread of the epidemic, on behalf of the President, a special republican commission led by the Prime Minister was formed. As a result, mass penetration into the country and the wide spread of this disease were prevented.
Currently, about 6 thousand people are quarantined. Holding public events is limited. Starting March 16, students from all education institutions were sent on vacation. 80 thousand students were centrally sent to places of permanent residence.
In each region, special headquarters led by khokims are organized. The epidemiological situation is analyzed on the basis of hourly and daily reports, operational measures are being taken.
Medical facilities are transferred to a special mode of operation. Sanatoriums and children’s health camps are adapted to work as quarantine institutions.
Compatriots who have gone abroad on business trips and on other affairs are returning home with charter flights. Traffic at the border is limited, but trucking has not stopped. Every day, many foreign and local freight carriers enter and leave the country.
President Shavkat Mirziyoyev, emphasizing that the situation is under full control, turned to Uzbekistan people.
"Our people, having gone through many trials, having seen both ups and downs, understands the current situation and approaches the issue consciously. Religious leaders, led by the Muftiate, in their prayers ask for peace and tranquility in the country, wish to recover to the infected. All of us, regardless of nationality, language and beliefs, are united and confident that these difficulties will be overcome.
To do this, we must first of all follow the recommendations of doctors, strictly abide by the rules of personal hygiene and sanitation at home, in the family, as well as at work and everywhere, wherever we are. The most effective measure to prevent the disease is timely appeal to specialists, without hiding the disease.
Secondly, measures are being taken to prevent rising prices for food and other consumer goods. The State Tax Service, the department under the Prosecutor General’s Office should intensify work in this direction.
There are sufficient reserves in our country, there is no reason for concern or panic. At the same time, we must confront the problem together.
I hope that all state and non-governmental organizations, our esteemed representatives of the older generation, makhalla representative, women and youth organizations will intensify the work on reliable, objective and widespread clarification through the media.
Thirdly, for our children to be able to continue their education during the forced vacations, broadcasting of lessons is organized jointly with the National Television and Radio Company of Uzbekistan.
Television and radio channels for meaningful leisure of youth should increase in the broadcasting network the number of programs dedicated to the history and culture of our country, films useful and interesting for the younger generation.
Dear parents can familiarize children with the best examples of world and national literature.
I want to draw your attention to another important issue. In the current situation, some irresponsible, ignorant of the real state of affairs and aspiring to PR person will try to spread various rumors and fictitious information.
In this regard, I ask our public: do not give in to panic or raise an alarm. We must prevent the dissemination of inaccurate, unfounded information in the press and social networks. Law enforcement agencies should take this issue under special control.
The coronavirus pandemic, as in all countries of the world, will naturally adversely affect our economy.
Due to a sharp drop in world oil prices over the past two weeks (from $60 to almost $30 per barrel), our gas export revenues may decrease.
Devaluation of the national currencies of our main foreign trading partners will reduce foreign exchange earnings in our country.
It is also possible to reduce the number of foreign tourists and revenues from their services. All this, of course, cannot but affect the gross domestic product and export volume.
On my instructions, the Special Working Group is taking measures to provide tax holidays in such spheres as tourism, transport, pharmaceuticals and light industry, extend loan repayment terms, and introduce a procedure for not applying fines for overdue external debt.
The government should develop and implement a program of measures to support spheres and industries, large enterprises that may be in a difficult situation.
In this process, first of all, it is necessary to prevent the occurrence of instability in the financial and commodity markets.
Second. It is necessary to maintain financial stability and prevent rising prices in markets.
Third. Uninterrupted operation of the basic and strategically important sectors of our economy should be ensured.
For this, it is necessary to take targeted and specific measures in the context of each industry, region and enterprise.
Fourth. One of our main tasks in the center will be the support of local budgets and the population.
All our people must be sure: we are fighting the coronavirus based on the principles of transparency.
We are informing the world community and our people in a timely manner. We will further strengthen the necessary measures.
Today I had a telephone conversation with the leaders of two neighboring countries – Kazakhstan and Turkmenistan – Kassym-Jomart Tokayev and Gurbanguly Berdimuhamedov. We agreed on all issues regarding cooperation and mutual support in countering the spread of the dangerous infection.
I am sure that our people, having seen a lot in their history, will overcome these difficult trials in a friendly and united manner.
I want to draw the attention of responsible persons to another important issue.
In recent years, we attach great importance to sanitation and epidemiology issues. Currently, there are 2 republican hospitals, 14 regional hospitals for infectious diseases, 216 territorial sanitary and epidemiological surveillance institutions in the country.
However, the material and technical base of most of these institutions, especially their laboratories and medical equipment, is in poor condition due to the lack of proper attention over the past 25 years.
Therefore, a draft document is currently being prepared on radical reform and improving the effectiveness of the country’s sanitary and epidemiological service.
Activities of this service will be focused on ensuring medical and sanitary wellbeing, public health, organization of disease prevention and promotion of a healthy lifestyle.
To this end, khokims of the regions should personally study the local sanitary-epidemiological institutions, the problems associated with their equipping with laboratory diagnostic equipment, medical facilities and equipment, staff potential, and wages.
It is necessary to develop and ensure the implementation of programs to eliminate these problems and create reserves before the end of the year, using internal financial capabilities.
The Prime Minister will be personally responsible for studying each institution of the republican level and in the city of Tashkent, as well as taking and implementing necessary measures.
The main task is to strengthen the material and technical base, train personnel, develop science, and spare no money for population’s health".