Ўзбекистон Республикасининг қурилиш соҳасида ислоҳотларни чуқурлаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида​
2020-03-16 | Ҳужжатлар
Қурилиш соҳасида ислоҳотларни янада чуқурлаштириш, бюрократик тўсиқларни камайтириш, инновацион ғоялар, ишланмалар ва илғор ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш, шунингдек, қурилишнинг барча босқичларида шаффофликни таъминлаш мақсадида:
1. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
а) қуйидаги шартлар бажарилган тақдирда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида 2028 йил 31 декабрга қадар шаҳарсозлик фаолияти соҳасида техник жиҳатидан тартибга солишга доир миллий норматив ҳужжатлар билан бир вақтда, шу жумладан, лойиҳа ҳужжатларини экспертизадан ўтказиш босқичида 1-иловада келтирилган хорижий норматив ҳужжатлар қўлланишига рухсат этилади:
маҳаллий лойиҳа-қидирув ташкилотларини жалб этган ва миллий норматив ҳужжатларга номутаносиб бўлган қисмлар учун компенсацияловчи чораларни таъминлаш бўйича махсус техник шартларни ишлаб чиққан ҳолда, хорижий норматив ҳужжатлар асосида ишлаб чиқилган лойиҳа ҳужжатларининг мослаштирилиши;
зарур ҳолларда мослаштирилган лойиҳа ҳужжатларини кўриб чиқиш учун ваколатли орган томонидан жалб қилинган мустақил хорижий мутахассислар ва консультантлар хизматлари учун тўлов харажатлари, ушбу ҳужжатларни кўриб чиқиш натижаларидан қатъий назар, буюртмачи (инвестор) томонидан қопланиши;
б) 2020 йил 1 июлдан:
солиқ ва статистика ҳисоботлари маълумотлари (иш тажрибаси, ходимлар, шу жумладан, малакали мутахассислар сони, асосий воситалар ҳажми, олинган даромадлар ва тўланган солиқлар, иш ҳақи тўлаш фонди ва бошқа мезонлар) асосида автоматик тарзда шаклланадиган лойиҳа-қидирув ташкилотларининг электрон рейтинги жорий этилади;
в) 2020 йил 1 сентябрдан:
солиқ ва статистика ҳисоботлари маълумотлари (иш тажрибаси, ходимлар, шу жумладан, малакали мутахассислар сони, асосий воситалар ҳажми, олинган даромадлар ва тўланган солиқлар, иш ҳақи тўлаш фонди ва бошқа мезонлар), шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги ҳузуридаги Қурилиш соҳасида назорат инспекцияси маълумотлари (қурилиши тугалланган объектлар ҳажми, шаҳарсозлик қонунчилигини бузиш ҳолатларини бартараф этиш тўғрисидаги бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатмаларнинг мавжудлиги ва уларнинг ижроси ҳамда бошқа мезонлар) асосида қурилиш ишлари ҳажмлари ва объектларига мувофиқ табақалаштирилган ҳолда автоматик тарзда шакллантириладиган қурилиш-пудрат ташкилотларининг электрон рейтинги жорий этилади;
г) 2021 йил 1 январдан:
қурилиш соҳасидаги давлат харидлари доирасида харид тартиб-таомиллари, лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотларининг харид тартиб-таомилларида белгиланган малака талабларига мувофиқлигини баҳолашда уларнинг электрон рейтинги маълумотларидан фойдаланиш ва бошқа электрон тизимлар билан интеграциялаш имкониятини ҳисобга олган ҳолда, электрон шаклда онлайн режимида амалга оширилади;
қурилиш соҳасида ўтказиладиган давлат харидларида электрон рейтингларга киритилган ва тегишли мезонлар (иш тажрибаси, молиявий барқарорлиги, штатида малакали ходимларнинг мавжудлиги ва бошқа мезонлар) бўйича ижобий кўрсаткичларга эга бўлган лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотларнинг иштирок этишига йўл қўйилади;
давлат харидларида иштирок этиш учун рухсат беришда электрон рейтингларга киритилган ва тегишли мезонлар бўйича ижобий кўрсаткичларга эга бўлган лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотларнинг дастлабки малакавий баҳолашдан ўтиши, шунингдек, танлов (тендер) ҳужжатларининг умумий ва техник қисмларини тақдим этиши талаб этилмайди;
давлат буюртмачилари ва давлат харид субъектлари маблағлари ҳисобидан молиялаштириладиган объектларнинг лойиҳа ҳужжатлари комплекс экспертиза ўтказиш учун белгиланган муддатларда энергия самарадорлиги талабларига мувофиқлиги бўйича мажбурий тартибда экспертизадан ўтказилиши шарт;
қурилиш соҳасидаги давлат харидлари доирасида харид тартиб-таомилларида ғолиб деб топилган лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотлари ишлар (хизматлар) нархининг камида ўттиз фоизини ўз кучи билан бажариши бўйича талаб жорий этилади.
2. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ва Тошкент шаҳар ҳокимлигининг Тошкент шаҳрида хусусий тадбиркорлик субъектларини буюртмачи функциясини бажаришга жалб қилиш бўйича эксперимент (кейинги ўринларда – эксперимент) ўтказиш тўғрисидаги қуйидагиларни назарда тутувчи таклифига розилик берилсин:
Тошкент шаҳрида 2021-2022 йилларда лойиҳалаштирилиши ва қурилиши режалаштирилган 10 та қурилиш объектини танлаб олиш;
энг яхши таклифларни танлаб олиш натижаларига кўра хусусий тадбиркорлик субъектлари билан инжиниринг хизматларини кўрсатиш
(шу жумладан, техник назорат ва лойиҳа бошқаруви) юзасидан шартномалар имзолаш;
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан экспериментда иштирок этувчи қурилиш объектлари ва хусусий тадбиркорлик субъектлари рўйхатининг тасдиқланиши.
Белгилаб қўйилсинки, эксперимент танлаб олинган объектларнинг қурилиш-монтаж ишлари якунланиб, улар фойдаланишга топширилгунига қадар амалга оширилади.
3. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги қошида давлат муассасаси шаклида Қурилишда техник меъёрлаш маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ташкил этилсин.
4. Қуйидагилар Марказнинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
қурилишда меъёрлаш тизимидаги ва инновацион технологияларни жорий қилишдаги муаммоларни ўрганиб бориш;
қурилиш соҳасидаги халқаро нормалар, қоидалар ва стандартларни ўрганиш ва таҳлил қилиш асосида миллий норматив ҳужжатларни улар билан уйғунлаштириш;
бинолар, иншоотлар ва уларнинг алоҳида элементларига бўлган хавфсизлик талабларини, шунингдек, бино ва иншоотларнинг энергия самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш;
норматив, шу жумладан, хорижий ҳужжатларнинг илмий-техник кутубхонаси ва электрон базасини ташкил қилиш ва юритиш;
хорижий ва халқаро ташкилотлар, консультантлар ва мутахассислар билан ҳамкорлик қилиш ҳамда уларни миллий норматив ҳужжатлар базасини такомиллаштиришга жалб қилиш.
5. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги қошидаги Қурилишда техник меъёрлаш марказининг бошқарув ходимлари чекланган сони 20 нафардан иборат тузилмаси 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Марказ фаолияти Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари, Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси, ХМИ/ХҲМТнинг техник кўмак маблағлари (грантлари) ва қонун ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
Марказ штат бирликлари тегишли вазирлик ва идораларнинг бошқарув ходимларини 2020 йилда мақбуллаштириш ҳисобидан жамланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги икки ой муддатда 2020-2023 йилларда шаҳарсозлик фаолияти соҳасида техник жиҳатдан тартибга солишга доир миллий норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш
ва қайта кўриб чиқиш дастурини (кейинги ўринларда – Дастур) тасдиқласин.
Белгилансинки, Дастурни амалга ошириш доирасида:
миллий норматив, шу жумладан, идоравий ҳужжатларни ишлаб чиқиш, қайта кўриб чиқиш ва такомиллаштириш қурилиш соҳасида тажрибага эга бўлган хорижий компанияларни жалб этган ҳолда амалга оширилади;
тармоқ вазирликлари ва идоралари ишлаб чиқилган ва қайта кўриб чиқилган норматив, шу жумладан, идоравий ҳужжатларни тасдиқлашдан олдин уларнинг лойиҳаларини Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлигига келишиш учун мажбурий тартибда киритилишини таъминлайди;
тегишли вазирлик ва идораларга ажратиладиган бюджет маблағлари
ва қонунчиликда тақиқланмаган бошқа маблағлар норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш ишларининг молиялаштириш манбалари ҳисобланади.
7. Шаҳарсозлик фаолияти соҳасида техник жиҳатдан тартибга солишга доир норматив ҳужжатларни ислоҳ қилиш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш (кейинги ўринларда – Мувофиқлаштирувчи кенгаш) 3-иловага мувофиқ ташкил этилсин.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш (А.Раматов):
вазирлик ва идораларнинг норматив, шу жумладан, идоравий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш фаолияти мувофиқлаштирилишини;
вазирлик ва идораларнинг норматив ҳужжатлар, шу жумладан, техник топшириқлар ва танлов ҳужжатларини ишлаб чиқиш ҳамда қайта кўриб чиқиш бўйича йиллик ва узоқ муддатли дастурлари келишилиши ва уларнинг ижроси устидан тизимли мониторинг ўрнатилишини таъминласин.
бир ой муддатда қурилиш тармоғини ислоҳ қилиш, шу жумладан, миллий норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш бўйича ишларни самарали ташкил этиш мақсадида халқаро экспертлар
ва консультантларни жалб этишда Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлигига амалий ёрдам кўрсатсин;
2020 йилда миллий норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш, шунингдек, халқаро экспертлар ва консультантлар хизматлари тўловини амалга ошириш учун бир ой муддатда Қурилиш вазирлигига Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармаси маблағлари ҳисобидан 15 миллиард сўм ажратилишини таъминласин;
2021-2023 йиллар учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларини ишлаб чиқишда миллий норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш учун зарур бўлган маблағларни ажратишни назарда тутсин.
9. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Қурилиш вазирлиги уч ой муддатда илғор хорижий тажриба асосида, бажарилаётган қурилиш-монтаж ишларининг турлари ва бошқа мезонларга қараб минимал талабларни табақалаштирган ҳолда қурилиш соҳасида меҳнатни муҳофаза қилиш ва техника хавфсизлигига оид меъёрларни такомиллаштириш бўйича таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
10. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Қурилиш вазирлиги ва Монополияга қарши курашиш қўмитаси билан биргаликда икки ой муддатда илғор хорижий тажрибани ҳисобга олган ҳолда қурилиш соҳасида харид тартиб-таомилларини ташкил қилиш ва ўтказиш тартибини, шу жумладан, лойиҳалаштириш, қуриш, реконструкция қилиш ва мукаммал таъмирлашда харид ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш бўйича талабларни такомиллаштиришга доир таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги:
а) 2020 йил 1 августга қадар халқаро молия институтларини жалб этган ҳолда қуйидагилар ишлаб чиқилишини таъминласин:
Ўзбекистон Республикаси қурилиш соҳасини модернизациялаш, жадал ва инновацион ривожлантиришнинг 2020-2025 йилларга мўлжалланган стратегияси;
шаҳарсозлик фаолияти соҳасида техник жиҳатдан тартибга солишга доир миллий норматив ҳужжатларга номутаносиб бўлган қисмлар учун компенсацияловчи чораларни таъминлаш бўйича махсус техник шартларни келишиш ва тасдиқлаш тартибини;
“fast-track” усули (бир вақтнинг ўзида лойиҳалаштириш, харид қилиш ва қурилиш ишлари) билан “тайёр ҳолда топшириш” шартлари (Engineering Procurement Construction) асосида объектларни қуришга рухсат бериш тартибини;
б) Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда Вазирлар Маҳкамасига қуйидаги ҳукумат қарорлари лойиҳаларини киритсин:
икки ой муддатда – экспериментда иштирок этаётган қурилиш объектлари ва хусусий тадбиркорлик субъектларини тасдиқлаш ҳақида;
эксперимент натижасидан келиб чиқиб ҳамда илғор хорижий давлатлар тажрибасини инобатга олган ҳолда – марказлашган манбалар ҳисобидан амалга ошириладиган ва буюртмачи функциясини хусусий тадбиркорлик субъектлари бажарадиган объектлар қурилишини ташкил қилиш ва молиялаштириш, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, вазирлик ва идоралар қошидаги қурилиш, реконструкция қилиш, капитал ва жорий таъмирлаш бўйича буюртмачи хизматлари фаолиятини ислоҳ қилиш ҳақида;
в) Адлия вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Марказий банк ва Савдо-саноат палатаси билан биргаликда кенг жамоатчиликни жалб этган ҳолда 2020 йил 1 майга қадар кўп квартирали уйларни улуш киритиш асосида қуриш жараёнини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин, бунда қуйидаги талабларни ўрнатиш назарда тутилсин:
улуш киритиш асосида уй-жойларни қуриш учун маблағларни жалб этишдан аввал келишилган лойиҳа-смета ҳужжатларининг мавжуд бўлиши, қурувчи ташкилотнинг банк ҳисоб рақамларида жамланадиган улуш қўшганларнинг маблағларидан мақсадсиз фойдаланишни чеклаб қўйиш;
қурилишда улуш киритиш асосида иштирок этиш бўйича шартномаларни мажбурий тартибда давлат рўйхатидан ўтказиш ва улуш киритиш асосида қурилишда иштирок этиш учун маблағларни жалб этувчи қурилиш ташкилотларининг ягона реестрини юритиш;
г) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўзбекистон муҳандислар-консультантлар уюшмаси билан биргаликда 2020 йил 1 майга қадар касбга мувофиқлик сертификатлари берилишини таъминлаган ҳолда қурилиш соҳаси ходимларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш бўйича қисқа муддатли ўқув курсларини ташкил этсин;
д) Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Давлат статистика қўмитаси, Давлат солиқ қўмитаси билан биргаликда лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотларининг электрон рейтингини яратиш доирасида:
2020 йил 1 апрелга қадар лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотларининг электрон рейтингини шакллантириш учун зарур бўлган маълумотлар рўйхатини аниқласин ҳамда уларни вазирликлар, идоралар ва ташкилотлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлигига тақдим этиш тартиби белгилансин;
электрон рейтингларни жорий этиш учун ўрнатилган муддатларда “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизими билан интеграциялаштирган ҳолда зарур дастурий таъминотни ишлаб чиқсин;
е) Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда манфаатдор идоралар билан биргаликда икки ой муддатда лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш ва янгилаш бўйича таклифларни Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
ж) манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу Фармондан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим ҳужжатларига
4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
13. Мазкур Фармоннинг ижросини ташкил қилишнинг қуйидаги тартиби ўрнатилсин:
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Ж.Раматов – мазкур Фармоннинг сифатли, тўлиқ ва ўз вақтида ижро этилишини таъминласин, норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш учун масъул бўлган вазирликлар, идоралар ва ташкилотларнинг фаолиятини самарали ташкил қилсин ҳамда мувофиқлаштирсин, ҳар ойда улар раҳбарларининг бажарилган ишлар тўғрисидаги ҳисоботларини қабул қилсин ва аниқланган камчиликларни ўз вақтида бартараф этсин;
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг молия-иқтисодиёт
ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича ўринбосари – иқтисодиёт ва саноат вазири Ж.А.Қўчқоров – қурилиш соҳасида харид тартиб-таомилларини ташкил этиш ва ўтказиш тартибларига илғор хорижий тажрибанинг жорий қилинишини, шунингдек, миллий норматив ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва қайта кўриб чиқиш учун зарур маблағлар ажратилишини таъминласин;
Ўзбекистон Республикаси қурилиш вазири Б.И.Закиров – лойиҳа-қидирув ва қурилиш-пудрат ташкилотлари, идоравий таълим муассасалари фаолияти самарадорлигини ошириш ҳамда қурилиш соҳасида меҳнат муҳофазаси ва техника хавфсизлиги меъёрларини такомиллаштириш юзасидан зарур чораларни кўрсин;
Ўзбекистон Республикаси қурилиш вазирининг биринчи ўринбосари Ш.С.Хидоятов – барча миллий норматив ҳужжатларнинг босқичма-босқич ва сифатли ишлаб чиқилиши ва қайта кўриб чиқилишини, қурилиш соҳасига, шу жумладан, харид тартиб-таомилларига илғор ахборот-коммуникация технологиялари кенг жорий этилишини таъминласин;
Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги бош директори А.К.Кўчимов, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси раиси в.б. А.Д.Хаджаев – мазкур Фармоннинг мазмун-моҳияти ва амалий аҳамиятини ёритишга оид брифинглар, пресс-конференциялар ташкил этиб, мақолалар ва тематик телекўрсатувлар эълон қилсин.

О дополнительных мерах по углублению реформ в строительной отрасли Республики Узбекистан
В целях дальнейшего углубления реформ в строительной отрасли, снижения бюрократических барьеров, широкого внедрения инновационных идей, разработок и передовых информационно-коммуникационных технологий, а также обеспечения прозрачности на всех этапах строительства:
а) допускается применение до 31 декабря 2028 года на территории Республики Узбекистан зарубежных нормативных документов в области технического регулирования в сфере градостроительной деятельности (далее – нормативные документы) согласно приложению № 1 одновременно с национальными нормативными документами, в том числе на этапе проведения экспертизы проектной документации, при условии:
адаптации с привлечением местных проектно-изыскательских организаций проектной документации, подготовленной на основе зарубежных нормативных документов, с разработкой специальных технических условий, обеспечивающих компенсирующие мероприятия в части расхождения с национальными нормативными документами;
покрытия со стороны заказчика (инвестора) расходов по оплате услуг независимых зарубежных специалистов и консультантов, привлекаемых, при необходимости, уполномоченным органом при рассмотрении адаптированной проектной документации, независимо от результата такого рассмотрения;
б) с 1 июля 2020 года:
внедряется электронный рейтинг проектно-изыскательских организаций, автоматически формируемый по данным налоговой и статистической отчетности (опыт работы, количество работников, в том числе квалифицированных, объем основных средств, полученные доходы и уплаченные налоги, фонд оплаты труда и другие критерии);
в) с 1 сентября 2020 года:
внедряется электронный рейтинг строительных подрядных организаций, автоматически формируемый по данным налоговой и статистической отчетности (опыт работы, количество работников, в том числе квалифицированных, объем основных средств, полученные доходы и уплаченные налоги, фонд оплаты труда и другие критерии), а также сведений Инспекции по контролю в сфере строительства при Министерстве строительства Республики Узбекистан (объем завершенных строительством объектов, наличие предписаний по устранению нарушений градостроительного законодательства и их исполнение, а также другие критерии) с дифференциацией рейтинга по категориям в зависимости от объемов и объектов строительства;
г) с 1 января 2021 года:
закупочные процедуры в рамках государственных закупок в сфере строительства осуществляются в электронной форме в режиме онлайн с возможностью интеграции с другими электронными системами и использования данных электронных рейтингов проектно-изыскательских и строительных подрядных организаций при оценке их соответствия установленным квалификационным требованиям закупочных процедур;
к участию в государственных закупках в сфере строительства допускаются проектно-изыскательские и строительные подрядные организации, включенные в электронный рейтинг и имеющие положительные показатели по соответствующим критериям (опыт работы, финансовая устойчивость, наличие в штате квалифицированных работников и другие критерии);
для проектно-изыскательских и строительных подрядных организаций, включенных в электронный рейтинг и имеющих положительные показатели по соответствующим критериям, не требуется прохождение предварительной квалификации для допуска к участию в государственных закупках, а также предоставление общей и технической частей конкурсной (тендерной) документации;
проектная документация по объектам, финансируемым за счет средств государственных заказчиков и субъектов государственных закупок, подлежит обязательной экспертизе на соответствие требованиям энергетической эффективности в сроки, отведенные для проведения комплексной экспертизы проектной документации;
вводится требование о выполнении собственными силами не менее тридцати процентов от стоимости работ (услуг) проектно-изыскательскими и строительными подрядными организациями, признанными победителями закупочных процедур в рамках государственных закупок в сфере строительства.
2. Согласиться с предложением Министерства строительства, Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов Республики Узбекистан и хокимията г. Ташкента о проведении эксперимента по привлечению субъектов частного предпринимательства к осуществлению функций заказчика в городе Ташкенте (далее – эксперимент), предусматривающего: отбор 10 объектов строительства в городе Ташкенте, проектирование и строительство которых запланировано на 2021–2022 годы;
заключение договоров на инжиниринговые услуги (включая технический надзор и управление проектом) с субъектами частного предпринимательства по результатам отбора наилучших предложений;
утверждение Кабинетом Министров Республики Узбекистан перечня объектов строительства и субъектов частного предпринимательства, участвующих в эксперименте.
Установить, что эксперимент проводится в срок до завершения строительно-монтажных работ и ввода отобранных объектов в эксплуатацию.
3. Создать Центр технического нормирования в строительстве при Министерстве строительства Республики Узбекистан (далее – Центр) в форме государственного учреждения.
4. Определить основными задачами Центра:
изучение проблем системы нормирования в строительстве и внедрения инновационных технологий;
гармонизацию национальных нормативных документов с международными нормами, правилами и стандартами в строительстве на основе их изучения и анализа;
разработку требований по безопасности зданий, сооружений и их отдельных элементов, а также мероприятий по повышению энергоэффективности зданий и сооружений;
создание и ведение научно-технической библиотеки и электронной базы нормативных документов, в том числе зарубежных;
взаимодействие с зарубежными и международными организациями, консультантами и специалистами и их привлечение к совершенствованию базы национальных нормативных документов.
5. Утвердить структуру Центра технического нормирования в строительстве при Министерстве строительства Республики Узбекистан с предельной численностью управленческого персонала в количестве 20 единиц согласно приложению № 2.
деятельность Центра финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, средств Фонда поддержки деятельности Министерства строительства Республики Узбекистан, средств технического содействия (грантов) МФИ/ИПФО и иных источников, не запрещенных законодательством;
штатная численность Центра комплектуется за счет оптимизации управленческого персонала соответствующих министерств и ведомств в 2020 году.
6. Министерству строительства Республики Узбекистан в двухмесячный срок утвердить Программу по разработке и пересмотру национальных нормативных документов в области технического регулирования в сфере градостроительной деятельности в 2020–2023 годах (далее – Программа).
Определить, что в рамках реализации Программы:
разработка, пересмотр и совершенствование национальных нормативных документов, в том числе ведомственных, осуществляется с привлечением зарубежных компаний, имеющих опыт работы в строительной сфере;
отраслевые министерства и ведомства обеспечивают предоставление в обязательном порядке Министерству строительства Республики Узбекистан проектов разработанных и пересмотренных нормативных документов, в том числе ведомственных, на согласование до их утверждения;
источником финансирования работ по разработке и пересмотру нормативных документов являются бюджетные средства, выделяемые соответствующим министерствам и ведомствам, а также иные средства, не запрещенные законодательством.
7. Создать Координационный совет по реформированию нормативных документов в области технического нормирования в сфере градостроительной деятельности (далее – Координационный совет) согласно приложению № 3.
Координационному совету (А. Раматов) обеспечить:
координацию деятельности министерств и ведомств в части разработки и пересмотра нормативных документов, в том числе ведомственных;
согласование годовых и долгосрочных программ министерств и ведомств по разработке и пересмотру нормативных документов, в том числе технических заданий и конкурсной документации, с установлением систематического мониторинга за ходом их исполнения.
в месячный срок оказать содействие Министерству строительства Республики Узбекистан в привлечении международных экспертов и консультантов для реформирования строительной отрасли, в том числе эффективной организации работ по разработке и пересмотру национальных нормативных документов;
в месячный срок обеспечить выделение Министерству строительства 15 миллиардов сумов за счет средств Резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан для разработки и пересмотра национальных нормативных документов в 2020 году, а также оплаты услуг международных экспертов и консультантов;
при разработке параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2021–2023 годы предусматривать выделение необходимых средств для разработки и пересмотра национальных нормативных документов.
9. Министерству занятости и трудовых отношений и Министерству строительства в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по совершенствованию норм по охране труда и технике безопасности в строительной отрасли с дифференциацией минимальных требований в зависимости от видов выполняемых строительно-монтажных работ и других критериев на основе передового зарубежного опыта.
10. Министерству финансов совместно с Министерством строительства и Антимонопольным комитетом в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по совершенствованию порядка организации и проведения закупочных процедур в сфере строительства с учетом передового зарубежного опыта, в том числе требований по разработке и утверждению закупочной документации при осуществлении проектирования, строительства, реконструкции и капитального ремонта.
11. Министерству строительства Республики Узбекистан:
а) в срок до 1 августа 2020 года обеспечить разработку с привлечением международных финансовых институтов:
Стратегии модернизации, ускоренного и инновационного развития строительной отрасли Республики Узбекистан на 2020–2025 годы;
порядка согласования и утверждения специальных технических условий, обеспечивающих компенсирующие мероприятия в части расхождения с национальными нормативными документами в области технического регулирования в сфере градостроительной деятельности;
порядка предоставления допуска на строительство объектов на условиях «под ключ» (Engineering Procurement Construction) методом «fast-track» (одновременное проектирование, закупка и строительные работы);
б) совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов, хокимиятом г. Ташкента и другими заинтересованными ведомствами внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения:
в двухмесячный срок – об утверждении объектов строительства и субъектов частного предпринимательства, участвующих в эксперименте;
по результатам эксперимента и с учетом передового опыта зарубежных стран – об организации и финансировании строительства объектов, осуществляемого за счет централизованных источников, с участием субъектов частного предпринимательства, осуществляющих функции служб заказчика, а также о реформировании деятельности служб заказчика по строительству, реконструкции, капитальному и текущему ремонту объектов при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей, города Ташкента, министерствах и ведомствах;
в) совместно с Министерством юстиции, Министерством экономики и промышленности, Центральным банком и Торгово-промышленной палатой с привлечением широкой общественности в срок до 1 мая 2020 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект нормативно-правового акта по регламентации процесса долевого строительства многоквартирных жилых домов, в том числе предусмотрев установление требований к:
наличию согласованной проектно-сметной документации до начала привлечения средств на условиях долевого строительства и ограничению нецелевого использования застройщиком средств участников долевого строительства, аккумулируемых на банковском счету застройщика;
обязательной государственной регистрации договора на участие в долевом строительстве и ведению единого реестра застройщиков, привлекающих средства на условиях долевого строительства;
г) совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Ассоциацией инженеров-консультантов Узбекистана в срок до 1 мая 2020 года организовать краткосрочные курсы подготовки и переподготовки работников строительной отрасли с выдачей сертификатов соответствия профессии;
д) совместно с Министерством занятости и трудовых отношений, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Государственным комитетом по статистике, Государственным налоговым комитетом Республики Узбекистан в рамках создания электронных рейтингов проектно-изыскательских и строительных подрядных организаций:
в срок до 1 апреля 2020 года определить перечень необходимой информации для формирования электронных рейтингов проектно-изыскательских и строительных подрядных организаций, а также порядок ее предоставления в Министерство строительства Республики Узбекистан министерствами, ведомствами и организациями;
в сроки, установленные для внедрения электронных рейтингов, разработать необходимое программное обеспечение с интеграцией в Национальную информационную систему «Прозрачное строительство»;
е) совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов, а также заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по укреплению и обновлению материально-технической базы проектно-изыскательских и строительных подрядных организаций;
ж) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
13. Установить следующий порядок организации исполнения настоящего Указа:
первому заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан Раматову А.Ж. – обеспечить качественное, полноценное и своевременное исполнение данного Указа, организовать и координировать эффективную деятельность министерств, ведомств и организаций, ответственных за разработку и пересмотр нормативных документов, ежемесячно принимать отчеты их руководителей о выполненной работе и своевременно устранять выявленные недостатки;
заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности – министру экономики и промышленности Кучкарову Д.А. – обеспечить внедрение передового зарубежного опыта в порядок организации и проведения закупочных процедур в сфере строительства, а также выделение необходимых средств для разработки и пересмотра национальных нормативных документов;
министру строительства Республики Узбекистан Закирову Б.И. – принять необходимые меры по повышению эффективности деятельности проектно-изыскательских и строительных подрядных организаций, подведомственных образовательных учреждений, а также совершенствованию норм по охране труда и технике безопасности в строительной отрасли;
первому заместителю министра строительства Республики Узбекистан Хидоятову Ш.С. – обеспечить поэтапную и качественную разработку и пересмотр всех национальных нормативных документов, широкое внедрение передовых информационно-коммуникационных технологий в сферу строительства, в том числе в закупочные процедуры;
генеральному директору Национального информационного агентства Узбекистана Кучимову А.К., исполняющему обязанности председателя Национальной телерадиокомпании Узбекистана Хаджаеву А.Д. – организовать брифинги, пресс-конференции, выпуск публикаций и тематических телепередач по освещению сути и содержания, а также практической значимости настоящего Указа.