Туркиянинг Komtel Technologies компанияси Ўзбекистонда биноларда мобил тармоқ сигналларини кенгайтириш ва тарқатиш бўйича инновацион ечимларни таклиф этмоқда
2020-03-11 | Инновация
Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Hilton Tashkent City, “Komtel Technologies” (Туркия) билан ҳамкорликда “IBS/DAS технологияларини Ўзбекистон Республикаси телекоммуникация соҳасида муҳим инновацион ечим сифатида жорий этиш” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Учрашув “Телекоммуникация тармоқлари инфратузилмасида юқори технологик ечимларни жорий этиш, биноларда мобил тармоқ сигналларини (IBS) кенгайтириш ва тарқатиш лойиҳаси“ни амалга оширишга бағишланди.
Ушбу тадбирдан кўзланган асосий мақсад республиканинг йирик инфратузилма объектлари ичида мустаҳкам мобил алоқа қамрови ва мобил сигналларни кучайтиришни таъминлаш масалаларини ҳал этишдан иборат.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида давлат ва жамият бошқаруви, ижтимоий соҳада ҳам рақамли технологияларни кенг жорий этиб, натижадорликни ошириш, бир сўз билан айтганда, одамлар турмушини кескин яхшилаш мумкинлиги қайд этилган. 2020 йилда Ўзбекистон рақамли иқтисодиётни ривожлантиришда туб бурилиш ясаши керак.
Замонавий бинолар шундай тузилганки, мазкур объектлар сиртидан мобил сигналларни акс эттириш даражаси юқори бўлиб, ташқи уяли алоқа антенналари сигналларини инфратузилма объектларининг ичига кириб боришида қийинчиликлар юзага келмоқда.
Туркиянинг “Komtel Technologies” компанияси мульти технологиялар, мобил операторларига хизмат кўрсатиш, ялпи мобил қамровини таъминлаш технологиялари соҳасида бир қатор тайёр инновацион ечимларни таклиф этади.
Komtel Technologies қўшма лойиҳаларни амалга ошириш, телекоммуникация тармоқлари учун инфратузилма яратиш, биноларда мобил тармоқ сигналларини кенгайтириш ва тарқатиш, антенна тизимларини жорий этишга сармоя киритишга тайёрлигини билдирди.
Инвестиция лойиҳасини амалга ошириш мақсадида Инновацион ривожланиш вазирлиги ва “Komtel Technologies” компанияси ўртасида ўзаро англашув меморандуми имзоланди. Давра суҳбати доирасида Hilton Tashkent City ва Конгресс маркази лойиҳасининг тақдимот, муҳандислик таҳлили ҳамда Ўзбекистонда лойиҳани амалга ошириш бўйича таклиф этилаётган бизнес моделларнинг техник таҳлили амалга оширилди.
Учрашув якунларига кўра телекоммуникация тармоқлари инфратузилмасида юқори технологияли ечимларни жорий этиш, қисқа вақт ичида уни амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикасида биноларда мобил тармоқ сигналларини кенгайтириш ва тарқатиш бўйича лойиҳани амалга ошириш учун якуний бизнес моделини биргаликда ишлаб чиқиш бўйича келишувларга эришилди.

Турецкая компания “Komtel Technologies” предлагает инновационные решения для расширения и распространения сигналов мобильных сетей в зданиях Узбекистана
2020-03-11 | Инновация
Министерством инновационного развития при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций, Hilton Tashkent City, при участии компании «Komtel Technologies» (Турция) проведен круглый стол на тему «Внедрение технологий IBS/DAS, как важного инновационного решения в сферу телекоммуникаций Республики Узбекистан».
Встреча была посвящена вопросу реализации «Проекта по внедрению высокотехнологичных решений в инфраструктуру телекоммуникационных сетей, расширение и распределение сигналов мобильных сетей в помещениях (IBS)».
Главной целью проведения данного мероприятия стало решение вопросов обеспечения цельного мобильного покрытия и пропускной способности мобильных сигналов внутри крупных инфраструктурных объектов республики.
В Послании Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису от 24.01.2020 г. отмечено, что широкое внедрение цифровых технологий будет способствовать эффективности государственного и общественного управления, развитию социальной сферы и кардинальному улучшению жизни людей. В 2020 году Узбекистан должен совершить коренной поворот в развитии цифровой экономики.
С учетом современных конструкций объектов (зданий), имеется высокая степень отражения мобильных сигналов от поверхностей данных объектов, в связи с чем возникает сложность в проникновении сигналов внешних антенн сотовой связи внутрь инфраструктурных объектов.
Турецкой компанией «Komtel Technologies» предлагается ряд готовых инновационных решений в области обслуживания мобильных операторов, мультитехнологий, обеспечения цельного мобильного покрытия и пропускной способности на всех доступных территориях (IBS), с интеграцией цифровых усилителей, ретрансляторов и многоканальных оптоволоконных DAS-систем нового поколения.
Также «Komtel Technologies» выразила готовность в реализации совместных проектов и инвестирования в область создания инфраструктуры для телекоммуникационных сетей, расширения и распределения сигналов мобильных сетей в помещениях (IBS), внедрения пассивной и активной распределенной антенной системы (DAS) и др.
В целях реализации инвестиционного проекта между Министерством инновационного развития и компанией «Komtel Technologies» подписан Меморандум о взаимопонимании.
В ходе круглого стола осуществлена презентация и инженерный анализ проекта Hilton Tashkent City и Конгресс-центра, а также технический анализ предлагаемых бизнес моделей реализации проекта в Узбекистане.
По итогам встречи достигнуты договоренности о совместной проработке итоговой бизнес модели реализации Проекта по внедрению высокотехнологичных решений в инфраструктуру телекоммуникационных сетей, расширение и распределение сигналов мобильных сетей в помещениях (IBS) в Республике Узбекистан для осуществления его реализации в короткие сроки.