Давлат статистика қўмитаси раиси бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси БМТ статистика комиссиясининг 51-сессиясида иштирок этди
Жорий йилнинг 2-6 март кунлари Давлат статистика қўмитаси раиси бошчилигидаги делегация Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бош қароргоҳида расмий статистика бўйича БМТга аъзо мамлакатлар статистика органлари раҳбарлари иштирокидаги халқаро Форум ҳамда БМТ статистика комиссиясининг 51-сессиясида иштирок этди.
Делегация аъзолари дастлаб "Маълумотларни бошқариш - расмий статистика муаммоларининг ечими" мавзусида ташкил этилган миллий статистика идоралари Форумида қатнашишди.
Форумда 3 та сессия иши ташкил этилиб, маълумотлар масаласида ҳамкорлик, ахборот алмашинуви ва ахборот хавфсизлиги муаммолари, маълумотлар асрида статистика идораларининг ўрни ва масъулияти, янгича ёндашув ва масалалар ечими каби долзарб мавзуларда муҳокамалар ўтказилди.
Форум давомида кун тартибидаги масалалар бўйича БМТ Статистика бўлими, Евростат, БМТ ЕЭК, Париж-21 ва бошқа халқаро ташкилотлар раҳбарлари ва экспертлари томонидан маърузалар қилинди, муҳокамалар натижасига кўра, ҳужжатлар БМТ Статистика комиссиясининг 51-сессиясига тайёрланди.
БМТ Статистика комиссиясининг 51-сессияси 4 иш куни давомида ўтказилиб, сессиянинг очилиши ва ёпилиши, кун тартибининг маъқулланиши ва бошқа ташкилий масалалар билан бирга 26 та мавзуда муҳокамалар ўтказилди.
Хусусан, 2030 йилга қадар Барқарор ривожланиш мақсадлари, статистика дастурларини назорат қилиш, иқтисодий статистика истиқболлари, миллий ҳисоблар, халқаро савдо ва тадбиркорлик фаолияти ҳамда нархлар статистикаси мавзуларида халқаро экспертлар томонидан маърузалар қилинди. Тадбир иштирокчилари амалдаги услубиётларга киритилаётган ўзгартиришлар билан таништирилди.
Шунингдек, халқаро таққослаш дастури, экологик-иқтисодий ҳисоблар, қишлоқ хўжалиги статистикаси, демография статистикаси, аҳолининг табиий ҳаракати статистикаси, соғлиқни сақлаш статистикаси, гендер статистикаси, қочоқлар статистикаси, давлат бошқаруви статистикаси йўналишлари ҳамда ҳудудий статистикани ривожлантириш, расмий статистика принсиплари ва статистика тизимларининг бошқаруви масалаларида илғор тажрибалар ва сўнгги янгиликлар бўйича маълумотлар берилди.
51-сессия давомида ахборот-коммуникация технологиялари статистикаси, статистик ва геоманзилли ахборотлар интеграцияси, очиқ маълумотлар, статистика комиссияси фаолияти услублари, халқаро статистика куни ва бошқа муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Расмий делегация аъзолари Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Ислом давлатлари учун статистик, ижтимоий-иқтисодий тадқиқотлар ва кадрлар тайёрлаш Маркази (SESRIC) томонидан ташкил қилинган сессияда ҳам қатнашишди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Статистика комиссия Ижроия органи (Бюро) таркибига киритилди. Давлат статистика қўмитаси Раиси Б.Бегалов 9-сессиядан 10-сессияга қадар бўлган даврда Бюро раисининг ўринбосари сифатида тасдиқланди.
Давлат статистика қўмитаси раиси Нью-Йорк шаҳридаги ташрифи чоғида БМТ Статистика бўлими, МДҲ Давлатлараро статистика қўмитаси, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Халқаро валюта жамғармаси ва ЮНИСЕФ каби халқаро ташкилотлар, шунингдек, Россия Федерацияси, Беларусь, Қозоғистон, Қирғиз, Сербия, Ҳиндистон, БАА ва Туркия давлатлари миллий статистика идоралари вакиллари билан учрашди. Учрашувларда икки томонлама ҳамкорликдаги масалалар муҳокама қилинди.
Сербия Республикаси Статистика бошқармаси (SORS) билан узоқ муддатли ва самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида, статистика соҳасида ўзаро англашув ва ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ҳиндистон статистика ва дастурларни амалга ошириш вазирлиги билан илғор тажрибаларни ўрганиш, шу жумладан, ахборот-коммуникацияларини кенг жорий этиш ва имкониятлардан самарали фойдаланиш, маълумотлар визуализацияси ҳамда статистик ва геоманзилли маълумотларни интеграциясини амалга ошириш бўйича статистика соҳасида ўзаро англашув ва ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур ташриф давомида халқаро ташкилотлар ва статистика идоралари вакиллари билан амалга оширилган учрашувлар, умуман, ривожланган давлатларнинг илғор тажрибалари мамлакатимиз миллий статистика тизимини янада такомиллаштиришда муҳим омил бўлиб хизмат қилади.

The delegation of the Republic of Uzbekistan headed by the Chairman of the State Committee on Statistics took part in the 51st session of the UN Statistical Commission
2020-03-10 | Society
On March 2-6 this year, a delegation led by the Chairman of the State Committee on statistics took part in the International forum on official statistics with the participation of heads of statistical agencies of The United Nations member States, as well as in the 51st session of the UN statistical Commission.
Members of the delegation initially participated in the forum of national statistical authorities, which was organized on the theme "Data management - a solution to the problems of official statistics".
During the forum, 3 sessions were organized: "Cooperation on data, information exchange and information security", "Role and responsibility of statistical agencies in the data age", "New approach and problem solving".
During the forum, heads and experts of the UN Statistics Department, Eurostat, UNECE, Paris-21 and other international organizations made reports on the agenda, and documents for the 51st session of the UN Statistical Commission were prepared based on the results of the discussions.
The 51st session of the UN statistical Commission was held over 4 working days and discussions were held on 26 topics, including the opening and closing of the session, the adoption of the agenda and other organizational issues.
In particular, international experts made presentations on the Sustainable Development Goals until 2030, monitoring of statistical programs, prospects for economic statistics, national accounts, international trade, business and price statistics. Participants of the event were presented with changes made to existing methods.
Information was also provided on the international comparison program, environmental and economic calculations, agricultural statistics, demographic statistics, natural population statistics, health statistics, gender statistics, refugee statistics, public administration statistics, as well as on the development of regional statistics, official statistical publications and best practices in managing statistical systems, etc.
During the 51st session, issues of information and communication technology statistics, integration of statistical and geomagnetic information, open data, methods of work of the statistical Commission, the International day of statistics and other important issues were discussed.
Members of the official delegation also took part in a meeting organized by the center for statistical, economic and social research and training of the Organization of Islamic cooperation for Islamic countries (SESRIC). The Republic of Uzbekistan was also included in the Executive body (Bureau) of the statistical Commission of the Islamic cooperation organization. During the period from the 9th to the 10th session, the Chairman of the State Statistics Committee, B. Begalov, was approved as the Deputy Chairman of the Bureau.
During his visit to New York, the Chairman of the State Statistics Committee met with representatives of international organizations such as the UN Statistics Department, the CIS Statistical Committee, the Asian Development Bank, the International Monetary Fund and UNICEF, as well as national statistical offices of the Russian Federation, Belarus, Kazakhstan, the Kyrgyz Republic, Serbia, India, the UAE and Turkey. Issues of bilateral cooperation were discussed at the meetings.
In order to establish long-term and effective cooperation with the Statistical office of the Republic of Serbia (SORS), a Memorandum of understanding and cooperation in the field of statistics was signed.
At the same time, a Memorandum of understanding and cooperation was signed between the State Statistics Committee and the Ministry of statistics and implementation of India's best practices programs, including the widespread introduction of information and communication technologies and the effective use of opportunities, data visualization, and the introduction of statistical and geometric data integration in the field of statistics.
The meetings held during this visit with representatives of international organizations and statistical agencies, as well as the best practices of developed countries in general, serve as an important factor in further improving the national statistical system of our country.