Давлат статистика қўмитаси раиси бошчилигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси БМТ статистика комиссиясининг 51-сессиясида иштирок этди
Жорий йилнинг 2-6 март кунлари Давлат статистика қўмитаси раиси бошчилигидаги делегация Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Бош қароргоҳида расмий статистика бўйича БМТга аъзо мамлакатлар статистика органлари раҳбарлари иштирокидаги халқаро Форум ҳамда БМТ статистика комиссиясининг 51-сессиясида иштирок этди.
Делегация аъзолари дастлаб "Маълумотларни бошқариш - расмий статистика муаммоларининг ечими" мавзусида ташкил этилган миллий статистика идоралари Форумида қатнашишди.
Форумда 3 та сессия иши ташкил этилиб, маълумотлар масаласида ҳамкорлик, ахборот алмашинуви ва ахборот хавфсизлиги муаммолари, маълумотлар асрида статистика идораларининг ўрни ва масъулияти, янгича ёндашув ва масалалар ечими каби долзарб мавзуларда муҳокамалар ўтказилди.
Форум давомида кун тартибидаги масалалар бўйича БМТ Статистика бўлими, Евростат, БМТ ЕЭК, Париж-21 ва бошқа халқаро ташкилотлар раҳбарлари ва экспертлари томонидан маърузалар қилинди, муҳокамалар натижасига кўра, ҳужжатлар БМТ Статистика комиссиясининг 51-сессиясига тайёрланди.
БМТ Статистика комиссиясининг 51-сессияси 4 иш куни давомида ўтказилиб, сессиянинг очилиши ва ёпилиши, кун тартибининг маъқулланиши ва бошқа ташкилий масалалар билан бирга 26 та мавзуда муҳокамалар ўтказилди.
Хусусан, 2030 йилга қадар Барқарор ривожланиш мақсадлари, статистика дастурларини назорат қилиш, иқтисодий статистика истиқболлари, миллий ҳисоблар, халқаро савдо ва тадбиркорлик фаолияти ҳамда нархлар статистикаси мавзуларида халқаро экспертлар томонидан маърузалар қилинди. Тадбир иштирокчилари амалдаги услубиётларга киритилаётган ўзгартиришлар билан таништирилди.
Шунингдек, халқаро таққослаш дастури, экологик-иқтисодий ҳисоблар, қишлоқ хўжалиги статистикаси, демография статистикаси, аҳолининг табиий ҳаракати статистикаси, соғлиқни сақлаш статистикаси, гендер статистикаси, қочоқлар статистикаси, давлат бошқаруви статистикаси йўналишлари ҳамда ҳудудий статистикани ривожлантириш, расмий статистика принсиплари ва статистика тизимларининг бошқаруви масалаларида илғор тажрибалар ва сўнгги янгиликлар бўйича маълумотлар берилди.
51-сессия давомида ахборот-коммуникация технологиялари статистикаси, статистик ва геоманзилли ахборотлар интеграцияси, очиқ маълумотлар, статистика комиссияси фаолияти услублари, халқаро статистика куни ва бошқа муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Расмий делегация аъзолари Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Ислом давлатлари учун статистик, ижтимоий-иқтисодий тадқиқотлар ва кадрлар тайёрлаш Маркази (SESRIC) томонидан ташкил қилинган сессияда ҳам қатнашишди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси, Ислом ҳамкорлик ташкилотининг Статистика комиссия Ижроия органи (Бюро) таркибига киритилди. Давлат статистика қўмитаси Раиси Б.Бегалов 9-сессиядан 10-сессияга қадар бўлган даврда Бюро раисининг ўринбосари сифатида тасдиқланди.
Давлат статистика қўмитаси раиси Нью-Йорк шаҳридаги ташрифи чоғида БМТ Статистика бўлими, МДҲ Давлатлараро статистика қўмитаси, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Халқаро валюта жамғармаси ва ЮНИСЕФ каби халқаро ташкилотлар, шунингдек, Россия Федерацияси, Беларусь, Қозоғистон, Қирғиз, Сербия, Ҳиндистон, БАА ва Туркия давлатлари миллий статистика идоралари вакиллари билан учрашди. Учрашувларда икки томонлама ҳамкорликдаги масалалар муҳокама қилинди.
Сербия Республикаси Статистика бошқармаси (SORS) билан узоқ муддатли ва самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш мақсадида, статистика соҳасида ўзаро англашув ва ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Ҳиндистон статистика ва дастурларни амалга ошириш вазирлиги билан илғор тажрибаларни ўрганиш, шу жумладан, ахборот-коммуникацияларини кенг жорий этиш ва имкониятлардан самарали фойдаланиш, маълумотлар визуализацияси ҳамда статистик ва геоманзилли маълумотларни интеграциясини амалга ошириш бўйича статистика соҳасида ўзаро англашув ва ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Мазкур ташриф давомида халқаро ташкилотлар ва статистика идоралари вакиллари билан амалга оширилган учрашувлар, умуман, ривожланган давлатларнинг илғор тажрибалари мамлакатимиз миллий статистика тизимини янада такомиллаштиришда муҳим омил бўлиб хизмат қилади.

Делегация Республики Узбекистан во главе с председателем Государственного комитета по статистике приняли участие в 51-й сессии статистической комиссии ООН
2-6 марта текущего года делегация во главе с председателем Государственного комитета по статистике приняла участие в Международном форуме по официальной статистике с участием руководителей статистических органов государств-членов Организации Объединенных Наций, а также в 51-й сессии статистической комиссии ООН.
Члены делегации первоначально приняли участие в форуме национальных статистических органов, который был организован на тему "Управление данными-решение проблем официальной статистики".
В ходе форума были организованы 3 сессии: "Сотрудничество по вопросам данных, обмена информацией и информационной безопасности", "роль и ответственность статистических органов в эпоху данных", "новый подход и решение проблем".
В ходе форума с докладами по повестке дня выступили руководители и эксперты Департамента статистики ООН, Евростата, ЕЭК ООН, Париж-21 и других международных организаций, по результатам обсуждений были подготовлены документы для 51-й сессии статистической комиссии ООН.
51-я сессия статистической комиссии ООН проходила в течение 4-х рабочих дней, были проведены обсуждения по 26 темам, включая открытие и закрытие сессии, утверждение повестки дня и другие организационные вопросы.
В частности, международные эксперты выступили с докладами по Целям устойчивого развития до 2030 года, контролю статистических программ, перспективам экономической статистики, национальным счетам, международной торговле, предпринимательской деятельности и статистике цен. Участникам мероприятий были представлены изменения, внесенные в существующие методики.
Также была представлена информация о программе международных сопоставлений, эколого-экономических расчетах, сельскохозяйственной статистике, демографической статистике, статистике естественного движения населения, статистике здравоохранения, гендерной статистике, статистике беженцев, статистике государственного управления, а также о развитии региональной статистики, официальных статистических печатных изданиях и передовом опыте управления статистическими системами и др.
В ходе 51-й сессии были обсуждены вопросы статистики информационно-коммуникационных технологий, интеграции статистической и геомагнитной информации, открытых данных, методов работы статистической комиссии, Международного дня статистики и другие важные вопросы.
Члены официальной делегации также приняли участие в заседании, организованном Центром статистических, экономических и социальных исследований и тренинга Организации исламского сотрудничества для исламских стран (SESRIC). Также Республика Узбекистан была включена в состав исполнительного органа (бюро) статистической комиссии Исламской организации сотрудничества. Заместителем председателя бюро в период с 9-й по 10-ю сессию был утвержден председатель Госкомстата Б. Бегалов.
В ходе своего визита в Нью-Йорк председатель Госкомстата встретился с представителями международных организаций, таких как Департамент статистики ООН, Статкомитет СНГ, Азиатский банк развития, Международный валютный фонд и ЮНИСЕФ, а также национальных статистических ведомств Российской Федерации, Беларуси, Казахстана, Кыргызской Республики, Сербии, Индии, ОАЭ и Турции. На встречах обсуждались вопросы двустороннего сотрудничества.
В целях установления долгосрочного и эффективного сотрудничества со Статистическим офисом Республики Сербия (SORS) был подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве в области статистики.
Вместе с тем, был подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве между Госкомстатом и Министерством статистики и реализации программ Индии в области изучения передового опыта, включая широкое внедрение информационно-коммуникационных технологий и эффективное использование возможностей, визуализацию данных и внедрение статистической и геометрической интеграции данных в области статистики.
Проведенные встречи, в ходе этого визита, с представителями международных организаций и статистических ведомств, а также передовой опыт развитых стран в целом служат важным фактором дальнейшего совершенствования национальной статистической системы нашей страны.