Келажагимиз рақамли иқтисодиёт билан боғлиқ
Президент Шавкат Мирзиёев парламентга қилган Мурожаатномасида Ўзбекистон истиқболли ривожланишида ахборот-коммуникация технологияларининг муҳим ўрни ҳақида алоҳида таъкидлаб ўтди. “Рақамли Ўзбекистон-2030” йирик лойиҳаси, ўз ичига барча соҳа ва тармоқларни қамраб олиб, Ўзбекистон иқтисодиётини тўлиқ ва комплекс ижобий ўзгаришига ва рақобатбардошликни оширишга йўналтирилган.
Ҳозирги кунда вазирлик олдида Президент Шавкат Мирзиёев томонидан парламентга йўлланган Мурожаатномасида кўрсатилган муҳим ва долзарб вазифалар турибди. Улар барчаси 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиягиясини “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш Йили"да амалга оширишга оид Давлат дастурида ўз аксини топган.
Рақамли иқтисодиётни ривожланишини таъминлашда рақамли инфратузилмани яратишининг ўрни беқиёсдир.
Мазкур вазифаларни амалга оширишда IT-соҳани юқори малакали кадрлар билан таъминлаш зарур. Бу борада ёшларни IT-асосларига кенг ўргатишга, ахборот технологиялар соҳасида таълим олиш учун уларга тегишли шароит яратишга алоҳида эътибор қаратилади.
Интернет тармоғини кенгайтириш бўйича замонавий технологияларни қўллаган ҳолда фойдаланувчилар эҳтиёжи учун интернетга уланиш имконияти тезлигини ошириш халқаро пакетли коммутация марказларининг ўтказувчанлигини 2,5 баробарга (1200 дан 3 000 Гбит/с.) кенгайтириш лойиҳаси амалга оширилади.
Шунингдек интернет тармоқларида йирик хорижий контент ташкил этувчи Google, Yandex ва Facebook каби компанияларнинг ресурсларини республикамиз ҳудудига жойлаштириш ишлари олиб борилади.
Вилоятлараро магистрал транспорт ва маълумотлар узатиш тармоқларининг ўтказувчанлик даражасини 2 баробарга, яъни 200 дан 400 Гбит/с.гача, туманлараро ўтказувчанлик даражасини 1,5 баробарга, яъни 40 дан 60 Гбит/с.гача кенгайтирилади.
Аҳоли масканларини юқори тезликдаги Интернет тармоғи билан таъминлаш мақсадида республикамизнинг аҳоли ҳудудлари бўйича 12 минг километр узунликда оптик толали алоқа линиялари қурилади.
Республика телекоммуникация инфратузилмасини замон талаблари даражасида кескин ривожлантириш орқали Интернет тармоғини янада кенгайтириш ва бунинг натижасида барча аҳоли масканларини, шунингдек ижтимоий соҳа объектларини, жумладан давлат тиббиёт муассасалари ва ташкилотларини, мактабгача таълим муассасалари ва умумтаълим мактабларини юқори тезликдаги Интернет билан таъминлаш бўйича бўйича ишлар амалга оширилмоқда.
Республикада телекоммуникация инфратузилмасини ривожлантириш орқали 2019 йил якунига қадар 3 433 та умумтаълим мактаблари, 1 836 та мактабгача таълим муассасалари ва 1 127 та соғлиқни сақлаш объектларига жами 4 150 километр оптик толали алоқа линиялари ташкил этилган.
Биргина 2020 йилда оптик толали алоқа линиялари қуриш орқали жами соғлиқни сақлаш муассасаларининг 95 фоизи, умумтаълим мактабларнинг 86 фоизи ҳамда барча мактабгача таълим муассасаларини юқори тезликдаги Интернет тармоғига уланишни таъминлаш режалаштирилмоқда.
2021 йилда эса барча ижтимоий соҳа объектлари юқори тезликдаги интернет билан таъминланади ҳамда чекка олис ҳудудлардаги аҳоли масканларида ҳам телекоммуникация хизматларидан фойдаланиш имконияти яратилади.
Ҳудудларда мобил алоқа қамровини кенгайтириш мақсадида кейинги 2 йилда 4 400 та (2020 йилда 2 200 та, 2021 йилда 2 200 та) мобил алоқа тармоқларининг база станциялари ўрнатилади, бу лойиҳанинг асосий эътибори чекка аҳоли масканларига қаратилади. Жорий йилнинг ўзида аҳоли масканларининг кенг полосали мобил алоқа қамровини 70 фоиздан 85 фоизгача етказилиши режалаштирилди.

Будущее за цифровой экономикой
В своём Послании парламенту Президент Шавкат Мирзиёев особо отметил важную роль информационно-коммуникационных технологий в дальнейшем развитии Узбекистана.
Масштабная программа «Цифровой Узбекистан-2030», охватывающая все сферы и отрасли, направлена на полное и комплексное преображение экономики Узбекистана и его дальнейшее повышение конкурентоспособности на международной арене.
Сегодня перед министерством стоят важные и серьёзные задачи, озвученные Президентом Шавкатом Мирзиёевым в своем Послании парламенту. Все они нашли отражение в Государственной программе в Год развития науки, просвещения и цифровой экономики в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Это развитие цифровой инфраструктуры, без которой невозможно развитие цифровой экономики.
Для реализации всех этих задач необходимо наличие квалифицированных, обученных кадров в IT-сфере. В этой связи особое внимание уделяется широкому обучению IT-основам среди молодежи, созданию для них соответствующих условий для получения образования в сфере информационных технологий.
С целью удовлетворения потребностей Интернет-пользователей планируется увеличить пропускную способность Международных центров пакетной коммутации в 2.5 раза, и реализовать проекты по расширению доступа к международным сетям с 1200 до 3 000 Гбит/с.
Будет проведена работа по размещению на территории республики ресурсов таких компаний, как Google, Яндекс и Facebook, которые составляют крупный зарубежный контент в сети Интернет.
Также планируется значительно увеличить пропускную способность магистральных транспортных каналов связи до областных центров в 2 раза — с 200 до 400 Гбит/с и до районных центром в 1,5 раза — с 40 до 60 Гбит/с.
В целях обеспечения высокоскоростным интернетом населенных пунктов по всей Республике будет возведено 12 тысяч километров волоконно-оптических линий связи.
Respublika telekommunikatsiya infratuzilmasini zamon talablari darajasida keskin rivojlantirish orqali Internet tarmog‘ini yanada kengaytirish va buning natijasida barcha aholi maskanlarini, shuningdek ijtimoiy soha ob’ektlarini, jumladan davlat tibbiyot muassasalari va tashkilotlarini, maktabgacha ta’lim muassasalari va umumta’lim maktablarini yuqori tezlikdagi Internet bilan ta’minlash bo‘yicha bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda
С целью ускоренного развития телекоммуникационной инфраструктуры республики на основе современных требований путем дальнейшего расширения охвата Интернета будет обеспечено высокоскоростное подключение к интернету объектов социальной сферы, в том числе объектов здравоохранения, дошкольных образовательных учреждений и общеобразовательных школ.
Посредством развития телекоммуникационной инфраструктуры республики по итогам 2019 года были осуществлены работы по проведению 4 150 км оптиковолоконных линий связи в 3 433 школах, 1 836 дошкольных образовательных учреждениях и 1 127 объектах здравоохранения.
В ближайшие 2 года будет обеспечено высокоскоростное подключение к интернету 12 тысяч объектов социальной сферы, а именно здравоохранения, дошкольных образовательных учреждений и общеобразовательных школ.
Только в 2020 году будут построены волоконно-оптические линии связи и обеспечено высокоскоростное подключение к сети Интернет 95 процентов объектов здравоохранения, 86 процентов общеобразовательных школ и всех дошкольных образовательных учреждений.
К 2021 году все объекты социальной сферы будут обеспечены высокоскоростным интернетом, а в отдаленных населенных пунктах будут созданы условия для доступа к современным телекоммуникационным услугам.
В целях расширения охвата мобильной связью в регионах в течение следующих 2-х лет будет установлено   4 400 новых базовых станций сетей мобильной связи (из них 2 200 единиц в 2020 году,  будет установлено  2 200 базовых станций — в 2021 году). И основное внимание этого проекта будет уделено отдаленным населенным пунктам. Охват широкополосным мобильным Интернетом населенных пунктов страны в этом году планируется увеличить  с 70 до 85 процентов.