Ўзбекистон Республикаси Президенти "ЛУКОЙЛ" компанияси раҳбарини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 5 март куни Россиянинг «ЛУКОЙЛ» компанияси президенти Вагит Алекперовни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни қутлар экан, жаҳоннинг етакчи энергетик корпорацияларидан бири ва Ўзбекистон нефт-газ комплексининг муҳим инвестори - "ЛУКОЙЛ" билан стратегик шерикликда сезиларли ривожланишга эришилганини алоҳида таъкидлади.
Бугунги кунда компаниянинг қўшма лойиҳаларга киритган сармоялари ҳажми 10 миллиард доллар атрофида. Йилига 8 миллиард куб метрдан зиёд табиий газни қайта ишлаш қувватига эга Қандим газни қайта ишлаш мажмуаси муваффақиятли фаолият юритмоқда. Жануби-Ғарбий Ҳисор ва Устюртдаги конларни ўзлаштириш давом этяпти. Бундан ташқари, "ЛУКОЙЛ" мамлакатимиздаги ижтимоий дастурларни фаол қўллаб-қувватламоқда.
Учрашувда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Компаниянинг корпоратив бошқарув ва нефт-газ тармоғида рақамли технологияларга ўтиш борасидаги тажрибаси ва илғор ечимларини жалб этиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон ҳудудида геология-қидирув соҳасида ҳамда углеводород конларини, шу жумладан, қазиб олиниши қийин бўлганларини ўзлаштириш борасида кооперацияни мустаҳкамлаш имкониятлари муҳокама қилинди.
Илмий изланишлар ҳамда энергетика сектори учун юқори малакали кадрларни тайёрлаш соҳасида ҳамкорлик қилиш устувор йўналиш сифатида белгилаб олинди.

Президент Республики Узбекистан принял главу компании «ЛУКОЙЛ»
5 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял президента российской компании «ЛУКОЙЛ» Вагита Алекперова.
Приветствуя гостя, глава нашего государства особо отметил заметный прогресс в развитии стратегического партнерства с «ЛУКОЙЛ» – одной из ведущих энергетических корпораций в мире и ключевым инвестором в нефтегазовый комплекс Узбекистана.
На сегодняшний день объемы капиталовложений компании в совместные проекты составляют около 10 миллиардов долларов. Успешно работает Кандымский газоперерабатывающий комплекс мощностью переработки более 8 миллиардов кубических метров природного газа в год. Продолжается освоение месторождений Юго-Западного Гиссара и Устюртского региона. Кроме того, «ЛУКОЙЛ» активно поддерживает социальные программы в нашей стране.
В ходе встречи были рассмотрены перспективы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества.
Особое внимание уделено вопросам привлечения опыта и передовых решений компании в сфере корпоративного управления и перехода на цифровые технологии в нефтегазовой отрасли.
Обсуждены возможности углубления кооперации в области геологоразведки и освоения месторождений углеводородов на территории Узбекистана, в том числе трудноизвлекаемых.
В качестве безусловного приоритета обозначено взаимодействие в области научных изысканий и подготовки высококвалифицированных кадров для энергетического сектора.