Ўзбекистон ва Япония дипломатик ва расмий паспорт эгалари учун ўзаро визасиз режимни жорий қилди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 17-20 декабрь кунлари Японияга қилган расмий ташрифи чоғида паритет асосда икки мамлакатнинг дипломатик ёки расмий паспорт эгалари бўлган фуқароларига визасиз кириш режимини жорий этиш тўғрисида келишувга эришилган эди.
Келишувни амалга ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси ва Япония ҳукуматлари томонидан 2020 йил 1 мартдан бошлаб дипломатик ва расмий псспорт эгаларига нисбатан қуйидаги ҳолатларда қўлланилувчи визасиз кириш режимини жорий этиш бўйича тегишли чоралар кўрилди:
- дипломатик ёки консуллик фаолиятини амалга ошириш, ҳукумат вазифаларини бажариш учун мамлакатларда бўлиб туриш муддатида, жумладан улар билан доимий яшайдиган оила аъзолари (турмуш ўртоғи ва вояга етмаган болалари);
- дипломатик ва консуллик фаолияти, хусусан ҳукумат топширирқларини бажариш билан боғлиқ бўлмаган бошқа мақсадларда ташрифлар учун 90 кунгача.

Узбекистан и Япония ввели безвизовый режим для обладателей дипломатических и официальных паспортов
В ходе официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Японию 17 – 20 декабря 2019 года была достигнута договоренность о введении на паритетной основе безвизового режима въезда для граждан двух стран – владельцев дипломатических и официальных паспортов.
В целях реализации договоренности правительствами Республики Узбекистан и Японии приняты соответствующие меры по внедрению с 1 марта 2020 года безвизового режима, применяющегося в отношении владельцев дипломатических и официальных паспортов в следующих случаях:
– на срок их пребывания в странах, связанный с осуществлением дипломатической или консульской деятельности, выполнением задач правительств, включая членов семьи (супруг/супруга и несовершеннолетние дети), постоянно проживающих вместе с ними;
– сроком до 90 дней для въезжающих в иных целях, не связанных с осуществлением дипломатической или консульской функций, включая задач правительств.