“Ўзбектелеком" АК дунё бўйлаб машҳур Интернет хизматларини маҳаллийлаштириш ҳақида маълум қилади
UZTELECOM - рақамли иқтисодиётни ривожлантириш учун зарур шарт-шароитларни яратувчи ва мамлакатдаги барча Интернет фойдаланувчилари учун қўшимча қулайликлар яратувчи миллий оператордир.
Компаниянинг маълумотларни қайта ишлаш булутли маркази негизида Интернет хизматларини тақдим этадиган дунёдаги энг йирик компаниялар билан ҳамкорликда IT-гигантларининг сервер ускуналари ва кўплаб хизматлари маҳаллийлаштирилди.
Бу бутун Ўзбекистон учун муҳим бир воқеадир. Йирик интернет хизматларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудида маҳаллийлаштириш Интернет фойдаланувчилари ушбу хизматлар томонидан тақдим этиладиган аудио ва видео контентларни, дастурий таъминот ва бошқа контентларни юклаб олиш тезлигини оширишга ёрдам беради.
Лойиҳани амалга ошириш қуйидаги имкониятларни тақдим этади:
• барча йирик интернет хизматларининг ишини тезлаштириш ва ушбу хизматларнинг ҳар қандай сўровига тезроқ жавоб бериш;
• контентни юклаб олиш вақтини сезиларли даражада қисқартириш ва бу орқали фойдаланиш самарадорлиги ошириш.
Хизматларнинг маҳаллийлаштирилиши туфайли барча Интернет фойдаланувчилари маълумотларни тезроқ олиш ва юклаб олиш имкониятига эга бўладилар. “Пинг" кўрсаткичи камроқ бўлади, яъни хизматларга бўлган ҳар қандай сўровга жавоб/маълумотлар олиш трансмиллий тармоқ орқали амалга оширилади ва бунда фойдаланувчининг сўровига жавоб олиш вақтини қисқартиради.
Ўзбекистон ҳудудида хизматларнинг маҳаллийлаштирилиши халқаро Интернет каналини сезиларли даражада енгиллаштириши ҳам муҳим омиллардан биридир. Бу Ўзбекистоннинг барча операторлари ва провайдерларига абонентлар учун янада арзон ва тезкор таклифларни тақдим этиш имконини беради.
Шу муносабат билан республиканинг операторлари ва провайдерлари учун CDN серверларидан фойдаланиш имконияти бўлган UZ-IX тармоғининг пиринг тармоғи хизматлари учун махсус тарифлар ишлаб чиқилган ва бу орқали операторлар ва провайдерлар ўз абонентларига маҳаллийлаштирилган Интернет хизматларини тақдим этиш имконини беради. Шуни таъкидлаш жоизки, белгиланган нархлар халқаро пакетли коммутация маркази орқали халқаро Интернет-канал хизматлари нархидан сезиларли даражада, яъни 2-3 баравар паст ва бу пиринг тармоғига уланган республика оператор ва провайдерлар учун ўз абонентларига жаҳон даражасидаги энг яхши хизматларини тақдим этиш имконини беради.
“Ўзбектелеком" акциядорлик компанияси аҳоли, бизнес, давлат идоралари, шунингдек Ўзбекистоннинг операторлари ва провайдерлари учун ривожланган рақамли операторга айланишга ҳаракат қилмоқда. Компания олдида турган асосий вазифа - кенг доирада қўллаш мумкин бўлган замонавий рақамли инфратузилмани тақдим этишдир. “Ўзбектелеком" АК мамлакатимиз иқтисодиётини рақамли трансформацияси учун қулай восита ва ишончли пойдевор ҳисобланади.

АК «Узбектелеком» объявляет о локализации популярных мировых Интернет сервисов.
UZTELECOM - национальный оператор, создает необходимые условия для развития цифровой экономики и вводит дополнительные удобства для всех интернет пользователей страны.
На базе облачного центра обработки данных Компании в сотрудничестве с крупнейшими мировыми компаниями, представляющими интернет сервисы, произведена локализация серверного оборудования и многочисленных сервисов
ИТ-гигантов.
Это знаменательное событие для всего Узбекистана. Локализация крупных интернет сервисов на территории Республики Узбекистан способствует увеличению скорости загрузки интернет-пользователями аудио и видео контента, программных обеспечений и других видов контента, предоставляемых данными сервисами.
Реализация проекта даёт:
Ускорение работы всех крупных интернет сервисов и на любой запрос в данных сервисах будет более быстрый ответ;
Существенное сокращение времени загрузки контента. Загрузка будет занимать меньше времени, а значит эффективность использования соединения повысится.
За счет локализации сервисов все интернет пользователи смогут получать информацию и загружать данные быстрее. Показатель «ping» будет меньше, т.е. любой запрос на сервисы не будет проходить через транснациональные сети для получения ответа/информации, что уменьшит время ответа на запросы пользователей.
Немаловажно также и то, что за счёт локализации сервисов внутри Узбекистана имеется возможность значительно разгрузить международный Интернет канал. Это позволит всем операторам и провайдерам Узбекистана предоставить еще более доступные и скоростные тарифы для абонентов.
В связи с этим были разработаны специальные тарифы на услуги пиринговой сети UZ-IX с доступом к CDN-серверам для операторов и провайдеров Республики, что позволит операторам и провайдерам предоставлять локализованные интернет сервисы своим абонентам. Стоит отметить, что установленные цены значительно,
а именно в 2-3 раза меньше тарифов услуг международного интернет канала через международный центр пакетной коммутации, т.е. теперь подключившись к услугам пиринговой сети операторы и провайдеры Республики могут предоставить своим абонентам более качественные мировые сервисы.
АК «Узбектелеком» стремится стать передовым цифровым оператором для населения, бизнеса, государственных структур, а также операторов и провайдеров Узбекистана. Главная задача - предоставлять современную цифровую инфраструктуру для самого широкого круга применения. АК «Узбектелеком» является удобным инструментом и надёжным фундаментом для цифровой трансформации экономики нашей страны.