Чет элда бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари диққатига
Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг чет элга чиқиши тартибини такомиллаштиришга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш, шунингдек, янги ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда хизматлар кўрсатиш бўйича вазифаларни бажариш доирасида Ташқи ишлар вазирлиги томонидан хорижга чиқиш учун биометрик паспортни расмийлаштириш ва бериш тизимини такомиллаштириш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, 2020 йил 1 мартдан бошлаб МДҲ мамлакатларида истиқомат қилувчи ва консуллик рўйхатида турган Ўзбекистон фуқаролари ушбу мамлакатлардаги дипломатик ваколатхоналар ва консуллик муассасаларида хорижга чиқиш учун биометрик паспорт олишлари мумкин.
Шу ўринда республика фуқаролари хорижга чиқиш учун биометрик паспортни олиш ва қабулга ёзилиш (биографик маълумотлар ва биометрик параметрларни топшириш мақсадида) учун https://consulate.mfa.uz веб-портали орқали электрон ариза тўлдиришлари мумкин.
Шунингдек, вазирлик томонидан чет эл мамлакатларида паспорт расмийлаштириш тизимини босқичма-босқич тадбиқ этиш устида иш олиб борилмоқда ва унинг натижалари тўғрисида ватандошлар ўз вақтида хабардор қилинади.
Бундан ташқари, 1 мартдан бошлаб https://consulate.mfa.uz веб-порталида консуллик рўйхатига олиш интерактив тизими жорий этилган бўлиб, буни фуқаролар масофадан туриб Ўзбекистоннинг чет элдаги дипломатик ваколатхоналари ва консуллик муассасаларига шахсан келмасдан амалга ошириш мумкин.

2020-03-04 | Общество
В рамках реализации мер, направленных на совершенствование порядка выезда граждан Республики Узбекистан за границу, а также поставленных задач по предоставлению услуг с использованием новых информационно-коммуникационных технологий, Министерством иностранных дел проводится системная работа по совершенствованию оформления и выдачи биометрического паспорта для выезда за границу.
В частности, с 1 марта 2020 года граждане Узбекистана, проживающие в странах СНГ и состоящие на консульском учете, смогут оформить биометрический паспорт для выезда за границу в дипломатических представительствах и консульских учреждениях республики в этих странах.
При этом граждане республики могут заполнить через веб-портал https://consulate.mfa.uz электронную анкету для получения биометрического паспорта для выезда за границу и записаться на приём (для сдачи биографических данных и биометрических параметров).
Также Министерством ведется работа по поэтапному вводу в действие системы оформления паспортов в других зарубежных странах, о чем соотечественники будут своевременно информированы.
Кроме того, с 1 марта введена в действие интерактивная система консульского учета через https://consulate.mfa.uz, который можно осуществлять дистанционно, без личной явки граждан в дипломатические представительства и консульские учреждения Узбекистана за рубежом.