Корея Республикасида бўлиб турган Ўзбекистон фуқаролари диққатига
Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги Элчихонаси ўз веб-сайтида 2020 йил март ойида Сеулдан Тошкентга учадиган авиарейслар жадвалини эълон қилди:
2020 йил 8 март куни - “Ўзбекистон ҳаво йўллари" авиакомпанияси;
2020 йил 15 март куни - Корея Республикаси авиакомпанияси;
2020 йил 22 март куни - “Ўзбекистон ҳаво йўллари" авиакомпанияси;
2020 йил 29 март куни - Корея Республикаси авиакомпанияси.
Шуни ёдда тутиш керакки, Тошкентга қайтгач йўловчилар пойтахтдан ташқаридаги махсус тайёрланган жойда 14 кун давомида карантинда бўладилар. Тегишли текширувдан ўтганидан кейин яшаш жойига қайтиш учун рухсат берилади.
Авиачипталар ҳарид қилиш масалалари бўйича +82 2 754-1041 (KORUZBEK AGENCY) телефон рақамига мурожаат қилиш мумкин.
Элчихона Ўзбекистон фуқароларига саросимага тушмасдан, ватанга қайтишнинг мақсадга мувофиқлигини яна бир бор жиддий ўйлаб кўришни тавсия қилади. Чунки Корея Республикаси Ҳукумати тиббиёт соҳасида илғор технологиялардан фойдаланган ҳолда коронавирус тарқалишининг олдини олиш учун барча зарур чораларни кўрмоқда ва касаллик аниқланган тақдирда чет эл фуқароларига бепул малакали тиббий хизмат кўрсатилишини кафолатлайди. Шу муносабат билан Жанубий Корея расмий идораларининг вирус тарқалишига қарши курашиш бўйича талабларига қатъий амал қилиш, шахсий гигиена қоидаларига риоя қилиш, ижтимоий тадбирларда қатнашмаслик, гавжум жойларга ташриф буюрмаслик ва барча эҳтиёт чораларини кўриш зарур.

Вниманию граждан Узбекистана, находящихся на территории Республики Корея
Посольство Узбекистана в Республике Корея на своем веб-сайте опубликовало график авиарейсов из Сеула в Ташкент в марте 2020 года:
8 марта 2020 года – авиакомпания “Ўзбекистон ҳаво йўллари”;
15 марта 2020 года – авиакомпания Республики Корея;
22 марта 2020 года – авиакомпания “Ўзбекистон ҳаво йўллари”;
29 марта 2020 года – авиакомпания Республики Корея.
При этом необходимо принять во внимание, что по возвращению в Ташкент пассажиры будут размещены на карантин в течение 14 дней в специально отведенном месте за пределами столицы. После прохождения соответствующей проверки им будет позволено возвратиться к месту жительства.
По вопросам бронирования авиабилетов можно будет обращаться по телефону +82 2 754-1041 (KORUZBEK AGENCY).
Посольство рекомендует гражданам Узбекистана без паники, спокойно еще раз тщательно взвесить целесообразность возвращения на родину, поскольку Правительством Республики Корея предпринимаются все необходимые меры по предотвращению дальнейшего распространения коронавируса с использованием передовых технологий в сфере медицины и в случае выявления заболевания иностранным гражданам гарантируется оказание бесплатного квалифицированного медицинского лечения. В этой связи необходимо строго выполнять требования южнокорейских властей по борьбе против распространения вируса, придерживаться правил личной гигиены, воздерживаться от участия в общественных мероприятиях, посещения мест скопления людей и предпринимать все меры предосторожности.