2020 йилнинг 2 март куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкент шаҳрига амалий ташриф билан келган Хитой Халқ Республикаси Коммунистик партияси Марказий қўмитаси Сиёсий бюроси аъзоси, ХКП МҚнинг Ташқи ишлар бўйича комиссияси Канселярияси раҳбари Ян Цзечи бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Кўп қиррали Ўзбекистон-Хитой кун тартибини муҳокама қилиш чоғида ўзаро ҳурмат ва ишонч руҳида ҳар томонлама стратегик шерикликни янада мустаҳкамлаш ва кенгайтиришдан томонлар манфаатдор эканлиги яна бир бор таъкидланди. “Бир макон, бир йўл" ташаббуси доирасида инфратузилма, саноат, маданий-гуманитар ва бошқа қўшма лойиҳаларни амалга оширишга томонлар тайёрлиги таъкидланди.
Савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликни кенгайтириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Шу ўринда транспорт-коммуникация масалалари бўйича ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги таклифлар кўриб чиқилди.
Учрашувда жорий йилда ўтказиладиган Ўзбекистон-Хитой Минтақалар форуми ва турли даражадаги бошқа қўшма тадбирлар жадвали муҳокама қилинди.
Шунингдек, БМТ, ШҲТ ва бошқа халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.

Встреча с делегацией КНР
2 марта 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшей в г.Ташкент с рабочим визитом делегацией Китайской Народной Республики во главе с членом Политбюро Центрального комитета Коммунистической партии, руководителем Канцелярии Комиссии по иностранным делам ЦК КПК Ян Цзечи.
В ходе обсуждения многоплановой узбекско-китайской повестки дня стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем укреплении и расширении всестороннего стратегического партнерства в духе взаимного уважения и доверия. Была подчеркнута готовность к реализации совместных инфраструктурных, производственных, культурно-гуманитарных и других проектов в рамках инициативы «Один пояс, один путь».
Отдельное внимание было уделено перспективам наращивания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества. В этом контексте рассмотрены предложения о взаимодействии по транспортно-коммуникационным вопросам
На встрече обсужден график проведения в текущем году узбекско-китайского Форума регионов и других совместных мероприятий на различных уровнях.
Стороны также рассмотрели практические аспекты сотрудничества в рамках ООН, ШОС и других международных структур.