МДҲга аъзо давлатларнинг ўзаро савдосида техник тўсиқлар тўғрисидаги Битим лойиҳасини мувофиқлаштириш бўйича эксперт гуруҳининг йиғилиши
2020-03-02 | МДҲ
2020 йил 28 февраль куни Белорусь давлатнинг Минск шахрида ушбу Битим лойиҳасини мувофиқлаштириш бўйича экспертлар гуруҳининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда МДҲ Ижроия қўмитаси, Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш бўйича давлатлараро кенгаши, Беларусь, Россия, Украина, Молдова, Арманистон миллий органларнинг вакиллари иштирок этди.
Ушбу тадбирда "Ўзстандарт" агентлиги  ва Ташқи ишлар вазирлиги масъул вакиллари видеоконференция шаклида катнашишди.
Муҳокама иштирокчилари ушбу Битим лойиҳасининг бир қатор бандлари бўйича ўз фикр ва таклифларини билдиришди. Учрашув якунлари бўйича МДҲ Ижроия қўмитаси барча МДҲ мамлакатларига баённома тақдим этади.

Заседание экспертной группы по согласованию проекта Соглашения о технических барьерах во взаимной торговле государств – участников СНГ
2020-03-02 | СНГ
28 февраля 2020 года в Минске состоялось заседание экспертной группы по согласованию проекта Соглашения о технических барьерах во взаимной торговле государств – участников СНГ.
Представители  агентства «Узстандарт» и Министерство иностранных дел Республики Узбекистан приняла участие в формате видеоконференции.
В мероприятии участвовали представители Исполнительного комитета СНГ, Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации, представители национальных органов по стандартизации и сертификации Беларусь, России, Украины, Молдовы, Армении и Кыргызстана.
Участники обсуждения озвучили свои позиции к ряду пунктов данного проекта Соглашения. По результатам заседания будет составлен протокол, который Исполнительный комитет СНГ направит всем странам СНГ.