2020 йилнинг 27 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Хитой Халқ Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Цянь Янь билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Хитойнинг Афғонистон муаммосини ҳал этишдаги саъй-ҳаракатлари, Афғонистонда турли лойиҳаларни амалга оширишдаги Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Хитой томони Ўзбекистоннинг Афғонистонда сиёсий музокаралар жараёнини бошлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолар экан, Хитойнинг Афғонистон инқирозини тинч йўл билан ҳал қилиш тарафдори эканлигини яна бир бор тасдиқлади.
Элчи Афғонистонни минтақавий лойиҳаларга янада жалб этиш муҳимлиги тўғрисидаги Ўзбекистон томони фикрини тўлиқ қўллаб-қувватлади, бу эса мамлакатдаги вазиятни ҳал этиш ва унинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашга ёрдам беради.
Суҳбат давомида Элчи Термиз шаҳридаги Афғонистон фуқароларини ўқитиш бўйича Таълим марказида афғон аграр мутахассисларини тайёрлаш бўйича уч томонлама ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлагани учун Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигига миннатдорлик билдирди.
Таъкидланганидек, жорий йилнинг иккинчи ярмида ўтказилиши режалаштирилган “Афғонистоннинг тиббиёт соҳаси учун ҳамширалар тайёрлаш” мавзусидаги курслар ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашда амалий ёрдам кўрсатади.

Встреча с Послом Китая
27 февраля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики Цзянь Янь.
В ходе состоявшейся беседы обсуждены усилия Узбекистана и Китая по разрешению афганского кризиса, приоритетные направления узбекско-китайского взаимодействия в реализации в Афганистане различных проектов.
Китайская сторона, дав высокую оценку усилиям Узбекистана по запуску переговорного политического процесса в Афганистане, вновь подтвердила приверженность КНР мирному разрешению афганского кризиса.
Посол всецело поддержала мнение узбекской стороны о важности дальнейшего вовлечения Афганистана в региональные проекты, что будет способствовать общему урегулированию ситуации в стране и восстановлению ее социально-экономической инфраструктуры.
В продолжение беседы Посол выразила признательность Министерству иностранных дел Узбекистана за активную поддержку сотрудничества в трехстороннем формате по подготовке афганских специалистов-аграриев на базе Образовательного центра по обучению граждан Афганистана в г.Термезе.
Было отмечено, что планируемые на вторую половину нынешнего года курсы по тематике «Подготовка медицинских сестер для медицинской сферы Афганистана» также имеют своей целью оказание практического содействия восстановлению социально-экономической инфраструктуры этой страны.