2020 йилнинг 27 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Хитой Халқ Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Цянь Янь билан учрашди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Хитойнинг Афғонистон муаммосини ҳал этишдаги саъй-ҳаракатлари, Афғонистонда турли лойиҳаларни амалга оширишдаги Ўзбекистон-Хитой ҳамкорлигининг устувор йўналишлари муҳокама қилинди.
Хитой томони Ўзбекистоннинг Афғонистонда сиёсий музокаралар жараёнини бошлаш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолар экан, Хитойнинг Афғонистон инқирозини тинч йўл билан ҳал қилиш тарафдори эканлигини яна бир бор тасдиқлади.
Элчи Афғонистонни минтақавий лойиҳаларга янада жалб этиш муҳимлиги тўғрисидаги Ўзбекистон томони фикрини тўлиқ қўллаб-қувватлади, бу эса мамлакатдаги вазиятни ҳал этиш ва унинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашга ёрдам беради.
Суҳбат давомида Элчи Термиз шаҳридаги Афғонистон фуқароларини ўқитиш бўйича Таълим марказида афғон аграр мутахассисларини тайёрлаш бўйича уч томонлама ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлагани учун Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигига миннатдорлик билдирди.
Таъкидланганидек, жорий йилнинг иккинчи ярмида ўтказилиши режалаштирилган “Афғонистоннинг тиббиёт соҳаси учун ҳамширалар тайёрлаш” мавзусидаги курслар ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий инфратузилмасини тиклашда амалий ёрдам кўрсатади.

Special Representative for Afghanistan meets with China’s Ambassador
On February 27, 2020, Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan, Ismatulla Irgashev, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China, Jiang Yan.
According to Uzbekistan MFA, at the meeting, efforts of Uzbekistan and China to resolve the Afghan crisis, the priority areas of Uzbekistan – China cooperation in implementation of various projects in Afghanistan were discussed.
The Chinese side, praising Uzbekistan’s efforts to launch a political negotiation process in Afghanistan, reaffirmed China’s commitment to a peaceful resolution of the Afghan crisis.
The Ambassador fully supported the opinion of the Uzbek side on the importance of further involving Afghanistan in regional projects, which will contribute to a general settlement of the situation in the country and restoration of its socio-economic infrastructure.
The Ambassador expressed her gratitude to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan for actively supporting tripartite cooperation in training Afghan agricultural specialists at the Educational Center for Training Afghan Citizens in Termez.
It was noted that the courses planned for the second half of this year on “Preparing nurses for the medical sphere of Afghanistan” also aim to provide practical assistance in restoring the socio-economic infrastructure of this country.