2020 йил учун белгиланган солиқ тизими ва унинг статистик таҳлили
2020 йил 27 февраль куни Давлат статистика қўмитасида “2020 йил учун белгиланган солиқ тизими ва унинг статистик таҳлили" мавзусида семинар ташкил этилди. Унда қўмита марказий аппарати ходимлари иштирок этди.
Семинарда Кадрлар малакасини ошириш ва статистик тадқиқотлар институти Макроиқтисодий статистика ва миллий ҳисоблар кафедраси катта ўқитувчиси Қодирқулов Ойбек Турдибоевич мавзу юзасидан фикр билдирди.
Тадбирни ўтказишдан кўзланган мақсад - 2020 йил учун белгиланган солиқ тизими, солиқлар ва солиқ қонунчилигида содир бўлаётган ўзгаришлар ҳамда уларнинг иқтисодий аҳамияти билан семинар иштирокчиларини яқиндан таништиришдан иборат.
Семинар давомида 2020 йилга мўлжалланган Давлат бюджети параметрлари, бюджет-солиқ тизимига киритилган ўзгаришлар, ҳамда истиқболда кутилаётган натижалар борасида фикр алмашилди.
Шунингдек, юртимизда тадбиркорлик ва бизнесни ривожлантириш ҳамда яширин иқтисодиётнинг улушини камайтиришда солиқ ислоҳотларининг аҳамияти ҳақида фикр алмашилди.

Tax system for 2020 and its statistical analysis
On February 27, 2020, in the State Committee on statistics, the seminar was held on the theme “Tax system for 2020 and its statistical analysis”. The seminar was attended by employees of the central office of Goskomstat.
Kadirkulov Oybek Turdiboevich – a senior lecturer of the chair “Macroeconomic statistics and national accounts” of the Institute for professional skills upgrading and statistical research spoke at the seminar.
The main purpose of the event was to familiarize the seminar participants with the tax system for 2020, changes in the field of taxes and tax legislation, as well as their economic significance.
During the seminar, an exchange of views took place on the parameters of the state budget for 2020, changes in the taxes and tax system, as well as expected results in the future.
An exchange of views also took place on the importance of tax reforms in the development of entrepreneurship and business, as well as in redusing the share of the shadow economy.