2020 йил учун белгиланган солиқ тизими ва унинг статистик таҳлили
2020 йил 27 февраль куни Давлат статистика қўмитасида “2020 йил учун белгиланган солиқ тизими ва унинг статистик таҳлили" мавзусида семинар ташкил этилди. Унда қўмита марказий аппарати ходимлари иштирок этди.
Семинарда Кадрлар малакасини ошириш ва статистик тадқиқотлар институти Макроиқтисодий статистика ва миллий ҳисоблар кафедраси катта ўқитувчиси Қодирқулов Ойбек Турдибоевич мавзу юзасидан фикр билдирди.
Тадбирни ўтказишдан кўзланган мақсад - 2020 йил учун белгиланган солиқ тизими, солиқлар ва солиқ қонунчилигида содир бўлаётган ўзгаришлар ҳамда уларнинг иқтисодий аҳамияти билан семинар иштирокчиларини яқиндан таништиришдан иборат.
Семинар давомида 2020 йилга мўлжалланган Давлат бюджети параметрлари, бюджет-солиқ тизимига киритилган ўзгаришлар, ҳамда истиқболда кутилаётган натижалар борасида фикр алмашилди.
Шунингдек, юртимизда тадбиркорлик ва бизнесни ривожлантириш ҳамда яширин иқтисодиётнинг улушини камайтиришда солиқ ислоҳотларининг аҳамияти ҳақида фикр алмашилди.

Налоговая система на 2020 год и ее статистический анализ
27 февраля 2020 года в Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике прошел семинар на тему “Налоговая система на 2020 год и ее статистический анализ”. В семинаре приняли участие сотрудники центрального аппарата Госкомстата.
На семинаре выступил старший преподаватель кафедры «Макроэкономической статистики и национальных счетов» Института повышения квалификации кадров и статистических исследований Кадиркулов Ойбек Турдибоевич.
Основной целью мероприятия являлось ознакомление участников семинара с налоговой системой на 2020 год, изменениями в сфере налогов и налогового законодательства, а также их экономической значимостью.
В ходе семинара состоялся обмен мнениями о параметрах государственного бюджета на 2020 год, изменениях в бюджетно-налоговой системе, а также ожидаемых результатах в перспективе.
Также было высказано мнение о значении налоговых реформ в развитии предпринимательства и бизнеса, а также снижении доли теневой экономики.