Давлат раҳбарлари музокаралар натижаларидан мамнунлигини билдирди
Музокаралар якунида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған Стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши натижалари тўғрисида қўшма баёнотни имзоладилар.
Шунингдек, иқтисодиёт, савдо, технологиялар соҳасига оид ҳужжатлар имзоланди.
Оммавий ахборот воситалари вакиллари учун ўтказилган брифингда Режеп Таййип Эрдоған Ўзбекистон Президенти ташрифидан мамнун эканини билдирди.
- Илмлари, ижодлари билан дунёга эзгулик улашган Имом Бухорий, Имом Мотурудий, Али Қушчи, Алишер Навоий каби буюкларимиз тупроқларидан салом келтирган бу инсонларнинг ташрифи биз учун жуда азиз ва қадрлидир. Ўзбекистон билан муносабатларимиз мустаҳкам қардошлик ришталарига таянган ҳолда стратегик шериклик даражасига кўтарилганини эътироф этамиз, - деди Туркия Президенти.
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон – Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши дўстона алоқалар тарихида янги саҳифа очгани, сиёсий, савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт, маданий-гуманитар соҳаларга оид кўплаб масалалар атрофлича муҳокама қилинганини таъкидлади.
– Қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масаласи мулоқотимизнинг марказий мавзуларидан бири бўлди. Туркиянинг етакчи компаниялари билан қиймати бир миллиард доллардан ортиқ бўлган янги лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда. Бу жараённи ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга келишиб олдик, – деди давлатимиз раҳбари.
Аксарият минтақавий ва халқаро муаммолар борасида, шунингдек, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ва Туркий тилли давлатлар кенгаши доирасидаги ҳамкорликка ёндашувлар муштарак экани таъкидланди. Замонавий таҳдид ва хавф-хатарларга қарши курашишда ҳам мулоқотни кучайтириш лозимлиги айтилди.
Маърифий Исломни тарғиб этиш, маданият, фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт соҳаларида биргаликда тадбирлар ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
– Қардош халқларимиз тараққиёти, тинч ва фаровон ҳаёти йўлида ривожланиб бораётган анъанавий дўстлик, кенг қамровли ҳамда истиқболга мўлжалланган ҳамкорликни янги босқичга кўтариш учун барча имкониятларимизни сафарбар этишга тайёрмиз. Айнан шу тамойиллар мулоқотимиз якунида имзоланган Қўшма баёнотда ўз ифодасини топди, – деди Шавкат Мирзиёев.

Presidents of Uzbekistan and Turkey express satisfaction with the results of the negotiations
After the negotiations, Presidents Shavkat Mirziyoyev and Recep Tayyip Erdogan have signed a Joint Statement on the results of the first meeting of the Strategic Cooperation Council. Documents on cooperation in trade, economics and technology were also signed.
At the briefing for media representatives, Recep Tayyip Erdogan noted that he was pleased with the visit of the President of Uzbekistan.
“We greatly appreciate and value the visit of the delegation from the country that raised the great Imam Bukhari, Imam Moturidi, Ali Qushchi, Alisher Navoi, who, with their knowledge and creativity, gave the world good. We highly appreciate that our relations with Uzbekistan, based on strong fraternal ties, have risen to the level of strategic partnership”, the President of Turkey said.
President Shavkat Mirziyoyev noted that the first meeting of Uzbekistan – Turkey Strategic Cooperation Council of the highest level has opened a new page in the history of friendly relations between the two peoples. A thorough discussion of a wide range of issues regarding interaction in political, trade-economic, investment, transport, cultural-humanitarian and others spheres took place.
“One of the central themes of our dialogue became the implementation of joint projects. New projects worth more than a billion dollars are being developed together with leading Turkish companies”, said Shavkat Mirziyoyev.
The parties confirmed the similarity of views on most regional and international problems, including within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and the Cooperation Council of Turkic Speaking States. The need for strengthening cooperation in countering modern threats and challenges was emphasized.
The importance of holding joint events to promote enlightened Islam in culture, science, education, healthcare and sports was noted.
“We are ready to use every opportunity to bring our traditional friendship, full-scale and promising cooperation, which today is developing in the interests of prosperity and peace of our fraternal peoples, to a new level. These principles are reflected in the Joint Statement signed following the negotiations”, the President of Uzbekistan emphasized.
Recep Tayyip Erdogan noted that he was pleased with the visit of the President of Uzbekistan and expressed satisfaction with the results of the negotiations.