Москвадаги III Халқаро маданиятлар фестивалида Ўзбекистон 15 стенд билан иштирок этди
13-16 февраль кунлари Москва шаҳридаги кўргазма марказида “Шарқ бозори “Дўппи” III Халқаро маданиятлар фестивали бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон, Грузия, Россия, Татаристон, Озарбойжон ва Доғистондан халқ амалий санъати усталари иштирок этишди.
Халқаро маданиятлар фестивалида моҳир ошпаз Ҳаким Ғаниев бошчилигида дунёдаги энг катта лағмон тайёрланди. Лағмоннинг оғирлиги 797 килограммни ташкил қилди. Ўрнатилган рекорд “Интеррекорд” халқаро рекордларни рўйхатдан ўтказиш агентлиги томонидан қайд этилди ва бундан аввалги рекорд (2015 йилда Олма-ота шаҳрида тайёрланган 687 кг лағмон)ни ортда қолдирди. Тадбир меҳмонларининг “Нима учун айнан лағмон?” деган саволига лойиҳа ташкилотчиси Фотима Орифжонова лағмоннинг кўп халқлар, жумладан ўзбеклар, қозоқлар, уйғурларнинг таоми эканлиги, мақсад эса халқларимиз ўртасидаги аҳилликни янада мустаҳкамлашдан иборатлигини айтиб жавоб берди. “Дўппи” халқаро амалий санъат фестивали – бу турли халқларнинг маданий меросига оид лойиҳа бўлиб, у ўз халқи маданияти ва тарихини намойиш қилишга тайёр мамлакатлар ҳунармандларини бир майдонда тўплаш имконини беради.
Фестивалда Ўзбекистондан 15 стенд иштирок этиб, уларда ҳунармандларимиз Бухоро гиламлари ва темир ўймакорлиги, Риштон ва Ғиждувон кулолчилиги, заргарлик буюмлари, Чуст пичоқлари, Марғилон ипаги ва халқ амалий санъатининг бошқа маҳсулотларини намойиш этишди. Фестиваль Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси қўллаб-қувватлаши остида “Регион продакшн студия” МЧЖ томонидан ташкил этилган.
Ўтган йили фестивалга 4 мингга яқин киши ташриф буюрган, бу йилги тадбирларда 6 мингга яқин киши иштирок этишди. Лойиҳа ташаббускори Фотима Орифжонова фестиваль иштирокчилари ҳамда ҳамкорларига миннатдорчилик билдирар экан, тадбир доирасида барча меҳмонлар “Шарқ эртаги”га саёҳат қилиб, маданият ва анъаналаридан завқ олиши мумкинлигини таъкидлади. Фестиваль дастуридан фольклор ансамблларнинг чиқишлари, этно-эртаклар мотивлари бўйича спектакллар, турли мамлакатлар маданий мероси ҳақидаги фильмлар намойишлари, маърузалар, маҳорат дарслари ва модалар намойиши ўрин олган.
“Бу ердаги ҳунармандчилик маҳсулотлари бири биридан ажойиб. Мусаввир бир томондан қадимий буюмларни ёдга солувчи маҳсулот яратган, бошқа томондан эса унда замонавий нақшлар акс этган. Айнан шу қадимийлик ва замонавийликнинг коллаборацияси кишини ўзига мафтун этади. 20 йилдан зиёд ўзбек ҳунармандларининг ишларига қизиқиб келаман, улар ишлаб чиқарган маҳсулотларни тўплайман ва тез орада ниҳоят Ўзбекистоннинг ўзига бориб ҳақиқий ҳунармандчилик маҳсулотларини кўздан кечирмоқчиман”, - деди москвалик Светлана Коллерова.

Узбекистан принял участие с 15-ю стендами на III Международном фестивале культур
С 13 по 16 февраля в торгово- выставочном центре в Москве проходил III Международный фестиваль культур "Восточный базар "Тюбетейка", объеденивший мастеров народного искусства из Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Туркменистана, Грузии, России, Татарстана, Азербайджана и Дагестана.
В рамках Международного фестиваля культур “Тюбетейка”, соотечественники из Узбекистана под руководством талантливого шеф-повара Хакима Ганиева приготовили самый большой лагман в мире, вес которого составляет 797 кг. Установленный рекорд был зафиксирован Международным агенством регистрации рекордов “Интеррекорд” и побил предыдущий, когда в 2015 году в Алматы приготовили лагман весом в 687 кг.
На интересующий всех посетителей мероприятия вопрос “Почему из всех узбекских блюд, все же лагман?”, организатор проекта Фатима Арифжанова ответила: “Потому что лагман – это блюдо многих народов, и узбеков, и казахов, и уйгуров, а так как наша цель – это объединять и стирать границы между нашими народами, поэтому мы решили приготовить именно это интернациональное блюдо!”.
Фестиваль народно-прикладного искусства «Тюбетейка» – это проект о культурном наследии разных народов, что позволяет собрать на одной площадке ремесленников из многих стран, которые готовы показать свое мастерство и рассказать гостям о культуре и истории своего народа. От Узбекистана на фестивале учавствуют более 15 стендов, на которых ремесленники представляют бухарские ковры и чеканку, риштанскую и гиждуванскую керамику, узбекские ювелирные украшения, чустские ножи, маргиланский шёлк и многие другие изделия народно-прикладного искусства. Организатором фестиваля выступало ООО "Регион продакшн студия" совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма.
В прошлом году фестиваль посетили около 4 тыс человек, в этом году ожидается до 6 тыс. посетителей. Главный инициатор и организатор проекта Фатима Арифжанова выражая слова благодарности партнерам и участникам фестиваля-выставки, отметила, что на протяжении всего времени проведения выставки каждый гость сможет погрузиться в восточную сказку, насладиться культурой и традициями Востока. Насыщенная программа фестиваля включала в себя выступления фольклорных ансамблей, спектакли по мотивам этно-сказок, показы фильмов о культурном наследии разных стран, лекции и мастер-классы и показы мод.
"Изделия тут совершенно уникальные, особенно матовая глазурь мне кажется это большая редкость. Художник делает совершенно потрясающие вещи, здесь с одной стороны они напоминают какие-то античные вещи за счет этой матовости, с другой стороны современные узоры, вот эта коллаборация старого и нового - она очень привлекает. Я более 20-ти лет интересуюсь изделиями узбекских мастеров, собираю коллекцию изделий и надеюсь наконец-то посетить настоящие ремесленные мастерские в самом Узбекистане", - сказала жительница Москвы Светлана Коллерова, посетившая стенд риштанской керамики на фестивале.