Саудия Арабистони компанияси Ўзбекистонда ИЭС қурилишининг биринчи босқичини бошлади
«ACWA Power» (Саудия Арабистони) компанияси Сирдарё вилоятида иссиқлик электр станцияси қуриш инвестиция дастури доирасида Ўзбекистондаги амалий ишларнинг биринчи босқичини амалга оширишга киришди.
Жумладан, компания қурилишни бошлашга киришишдан аввал тупроқни ўрганиш ишларини бошланди. Янги иссиқлик электр станцияси Сирдарё ИЭС яқинида барпо этилади ва замонавий буғ-газ қурилмалари билан (БГҚ) жиҳозланиши туфайли унинг самарадорлиги амалдагидан 1,7 баробар юқори бўлади.
Лойиҳага кўра, янги ИЭСда умумий қуввати 1250-1500 МВтга тенг бўлади. Сирдарё ИЭС энергоблокларидан деярли икки баробар самарали бўлган H/J тоифасига мансуб иккита буғ-газ қурилмаси ўрнатилади. Бу шуни англатадики, янги қурилмалар табиий газнинг шартли миқдори ҳисобидан икки баробар кўп электр энергиясини ишлаб чиқаради.
Сармоядор самарадорлиги 60 фоиздан юқори бўган, йилига 10,0 миллиард кВт/с электр энергия ишлаб чиқариш имконига эга бўлган қурилмаларнинг энг охирги моделларидан фойдаланади.
Янги иссиқлик электр станциясининг қурилиши тўғридан-тўғри хусусий инвестициялар ҳисобидан тўлиқ амалга оширилади ва ишлаб чиқарилган электр энергияси узоқ муддатли шартнома асосида сотилади.
Қайд этиш керак, мазкур инвестиция лойиҳаси муҳокамаси Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султоновнинг жорий йилнинг 7 февралида Саудия Арабистони Энергетика вазири ўринбосари Абид бин Абдулла ас-Саъдун бошчилигидаги делегацияси билан бўлиб ўтган учрашувда муҳокама қилинган эди. Делегация таркибидан «ACWA Power» компанияси Бошқаруви раиси Муҳаммад Абунаян ва компаниянинг бошқа мутасадди вакиллари жой олган эди.

Компания Саудовской Аравии начинает первый этап строительства ТЭС в Узбекистане
Компания «ACWA Power» (Саудовская Аравия) приступила в Узбекистане к первому этапу практических работ в рамках реализации инвестиционного проекта по строительству тепловой электростанции в Сырдарьинской области.
В частности, компания начала работу по изучению грунта перед началом данных строительных работ. Новая теплоэлектростанция будет расположена около существующей Сырдарьинской ТЭС и станет эффективнее нее в 2 раза, благодаря оснащению современными парогазовыми установками (ПГУ).
Согласно проекту, на новой ТЭС будут установлены две ПГУ H/J класса общей мощностью 1500 МВт, которые вдвое эффективнее турбин действующей Сырдарьинской ТЭС, что означает что они будут вырабатывать в два раза больше электроэнергии из одной единицы природного газа.
Инвестором используются последние модели парогазовых установок с КПД более 60%, с выработкой порядка 10,0 млрд. кВт.ч в год.
Кроме того, данные современные ПГУ имеют более длительный срок эксплуатации без ремонта, чем те, что были установлены в Узбекистане до начала 2000-х годов.
Строительство новой теплоэлектростанции будет полностью осуществлено за счет прямых частных инвестиций, выработанная электрическая энергия будет  реализовываться по долгосрочному договору.
Добавим, что последнее обсуждение хода данного инвестиционного проекта состоялось 7 февраля т.г. на встрече министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова с делегацией Саудовской Аравии, которую возглавлял заместитель министра энергетики этой страны Абид бин Абдулла ас-Саъдун. В состав делегации также вошел председатель Правления «ACWA Power» Мухаммад А. Абунаян и ответственные лица данной компании.