Ёшлар учун Edu Market интерфаол-виртуал таълим дастури тақдим этилди
Жорий йилнинг 15 февраль куни Тошкент шаҳридаги Инҳа университетида Edu Market интерфаол-виртуал таълим дастурининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Президентмиз Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга мурожаатида тараққиётга эришиш учун рақамли билимлар ва замонавий ахборот технологияларини эгаллашимиз зарур ва шарт эканлигини таъкидлаган эди.
Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги ёшларга замонавий технологиялар ёрдамида билим бериш мақсадида Edu Market лойиҳасини ишлаб чиқди.
Мазкур платформа Game Zale компанияси томонидан яратилган бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирлиги ҳузуридаги Инновация, технология ва стратегия маркази томонидан татбиқ қилинган.
Платформа замонавий технологиялар дунёсида болаларнинг ривожланиш машқлари шаклида (ёшга қараб синфларни танлаш орқали) тенг имкониятларни таъминлаш, IT кўникмалар ҳамда диққат, хотира ва мантиқий фикрлашни ривожлантиришга қаратилган.
Ушбу платформа таълим фаолиятида янги усул ва услубларни яратиб, унинг сифатини ошириш учун катта имкониятларни тақдим этади. Шубҳасиз, бу ўқитувчининг ўқув ва илмий-тадқиқот фаолиятида ўз устида ишлаш лозимлигини талаб қилиб, ўқувчиларнинг билим фаоллигини оширади. Ўқув жараёнини янада ёрқинроқ ва қизиқарли қилади.
Ҳозирги кунга келиб, платформанинг демо-версияси Тошкент шаҳридаги 94-умумтаълим мактабида бошланғич синф ўқувчилари орасида синовдан ўтказилди. Edu Market болаларнинг таълимга қизиқишини оширишда самарали ўқитиш воситаси бўлиб хизмат қилади.
Платформанинг таркибий қисмларига виртуал мактаб, виртуал кутубхона, онлайн ўқитиш тизими, ўқувчиларнинг онлайн ўзлаштириш статистикаси, ўқув машғулотларини муваффақиятли якунлаш учун ўқувчиларни рағбатлантириш тизими ва бошқалар киради.
Илованинг демо-версиясини синовдан ўтказишда энг юқори балл тўплаган ғолиблардан бири 94-мактабнинг 1-“Г” синф ўқувчиси Сафира Дусмухамедова Edu Market ҳақида шундай деди: «Менга дастур биринчи фойдаланишдаёқ ёқди, у жуда мароқли ва қизиқарли дастур экан. Унинг ёрдамида сиз янги билимларни ўрганишингиз мумкин. Мен ҳаммага Edu Market дан фойдаланишни маслаҳат бераман».
Тошкент шаҳридаги 94-ўрта мактабнинг бошланғич синф ўқитувчиси Дания Аминова Edu Market ҳақида: «1-синф ўқувчиларини кузатар эканман,  болаларнинг кўзларида шижоат ва иштиёқни кўрдим. Мазкур платформа ҳар томонлама сайқалланиб яратилган. Муайян тилда сўзлашиш тўсиғига учраган ўқувчилар қолган тенгдошлари билан бирга баравар, иштиёқ билан машқларни ишлаб, аксарияти яхши натижаларга эришди. Шундан англаш мумкинки, ўқувчиларда илм олишга иштиёқ пайдо бўлди ва янги билимларга ўрганишга қизиқиш ортди».
- Ҳозирги кунда ўқувчилар кўп вақтини смартфон ёки планшетлардан фойдаланиб ўтказади. Шуни инобатга олиб, болаларга вақтларини самарали фойдаланишлари учун янги платформани яратдик. Edu Market лойиҳаси орқали уларга билим олиш учун янги имконият бериш билан бирга билим олиш қизиқ эканини кўрсатмоқчимиз. Келажакда Edu Market тизими орқали ёшлар учун фойдали, касб эгаллаш имкониятини берувчи маълумотлар бериб бориш режалаштирилган. Жумладан, юқори синф ўқувчиларига интернет орқали қонуний пул ишлаш имкониятларини ўргатиш ҳам режалаштирилган. Бу эса уларнинг келажакда қўшимча даромад топишларига имконият яратади, - деди Халқ таълими вазири Шерзод Шерматов.
Тантанали маросим давомида платформани синовдан ўтказиш танловида машқларни муваффақиятли бажарган энг яхши топ-10 рейтингга кирган ўқувчиларга тадбир ташкилотчилари томонидан сертификат ва совғалар билан тақдирланди.

Представлена интерактивно-виртуальная образовательная программа Edu Market
15 февраля 2019 года в Университете Инха в г.Ташкенте прошла презентация интерактивно-виртуальной образовательной программы Edu Market.
В своем обращении Олий Мажлису Президент Узбекистана отметил, что в целях устойчивого развития мы должны глубоко освоить цифровые знания и информационные технологии, что это даст нам возможность идти по самому короткому пути к достижению всестороннего прогресса.
Министерство народного образования Узбекистана инициировало проект Edu Market для предоставления знаний с помощью современных технологий.
Данная платформа создана разработчиками компании Game Zale и внедряется Центром инновации, технологии и стратегии при Министерстве народного образования Республики Узбекистан.
Платформа предназначена для предоставления равных возможностей развития детей в мире современных технологий в форме развивающих упражнений (с подборкой занятий по возрасту), способствования развития навыков в IT сфере, внимания, памяти и логического мышления.
Платформа дает огромные возможности для создания новых методов и методик в образовательной деятельности и тем самым улучшить его качество. Несомненно, повышает интерес педагога к преподавательской и научно-исследовательской деятельности. Увеличивает познавательную активность обучающихся, делает учебный процесс ярче и интереснее.
Edu Market» служит эффективным инструментом для повышения интереса к образованию для детей и имеет такие компоненты как: виртуальная школа, виртуальная библиотека, система онлайн обучения, онлайн статистика успеваемости ученика, система мотивации ученика за успешное прохождение тренировок и т.д.
На данном этапе проведено тестирование демо-версии продукта среди обучающихся начальных классов общеобразовательной школы №94 города Ташкента.
Одна из победительниц, набравшая самый высокий балл среди первых классов при тестировании демо-версии приложения, ученица 1«Г» класса Сафира Дусмухамедова отметила: «Она мне понравилась с первого использования, очень интересная, увлекательная одновременно обучающая игра. С ее помощью можно узнавать новые знания. Советую всем использовать Edu Market».
Учительница начальных классов общеобразовательной школы №94 города Ташкента Дания Аминова сказала: «Глядя на вверенных мне первоклассников, я заметила воодушевление и горящие глаза этих ребят. Данная программа плавно сгладила все углы. Учащиеся, которые имели некоторый языковой барьер, увлечённо работали наравне с остальными детьми и, зачастую, показывали высокие результаты. А это значит, что у них появился лишний повод гордиться собой, появилась дополнительная мотивация для о бучения и вырос интерес к новым знаниям».
Министр народного образования Узбекистана Шерзод Шерматов подчеркнул: «Сегодня большинство детей используют смартфоны или планшеты. С учетом этого, мы создали платформу, которая позволит им более эффективно использовать это время. С помощью проекта Edu Market мы хотели не только дать им новые возможности получать знания, но и сделать процесс получения знаний интересным. Также планируется предоставлять дополнительные возможности детям для содействия им в определении будущей профессии. В частности, старшеклассники смогут получить знания и навыки по заработку в интернете. А это, в свою очередь, предоставит им возможность дополнительного дохода в будущем».
Во время церемонии ученики, вошедшие в топ-10 рейтинга в процессе тестирования платформы, были награждены сертификатами и призами от организаторов мероприятия.