Афғонистондаги учрашувлар
2020 йил 10-12 февраль кунлари Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Ҳайратон, Мозори-Шариф ва Кобул шаҳарларида Афғонистон Транспорт вазири Ямо Шамс, Балх вилояти ва Хайратон шаҳри, Савдо-саноат палатаси раҳбарияти, шунингдек, Балх вилояти ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашувлар ўтказди.
Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни кенгайтириш, юкларни ташиш, жумладан транзит ўтказиш билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиш чораларини излаш масалалари, шунингдек, ўзаро савдо ҳажмини ошириш кун тартибидаги асосий бандлар бўлди.
Хусусан, Афғонистон Ислом Республикаси Транспорт вазири Ямо Шамс алоҳида қайд этишича, Президент Ашраф Ғани Ўзбекистонни Афғонистонга иқтисодий ёрдам кўрсатишда бошқа давлатлар учун намуна деб билади.
Афғонистон ва ушбу мамлакат ҳудуди орқали юк ва транзит қатновини сезиларли даражада кенгайтириш, мавжуд темир йўл тарифларини пасайтириш тўғрисида келишувларга эришилди, бу эса икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни, шу жумладан транспорт ва коммуникация ҳамда экспорт-импорт операциялари соҳаларида алоқаларни чуқурлаштиришга кўмаклашади.
Шунингдек, Афғонистонга Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган турли хил маҳсулотлар экспортини ошириш, Ўзбекистондан Афғонистонга етказиб бериладиган маҳсулотлар турини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўз навбатида, афғон ишбилармонлари самарали ва унумли ишлашлари учун яратилган шароитлар учун Ўзбекистон Ҳукуматига самимий миннатдорлик изҳор этиб, Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича ўз таклиф ва мулоҳазаларини билдирдилар.

Встречи в Афганистане
10-12 февраля 2020 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел переговоры в г.Хайратон, Мазари-Шариф и Кабул с министром транспорта Афганистана Ямо Шамсом, руководством провинции Балх, г.Хайратон, Торгово-промышленной палаты, а также с представителями деловых кругов провинции Балх.
Основными пунктами повестки дня стали вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном, нахождения путей решения проблем, возникающих при транспортировке грузов, в том числе и транзитных, а также увеличение показателей двустороннего товарооборота.
В частности, министр транспорта Исламской Республики Афганистан Ямо Шамс особо отметил тот факт, что Президент Ашраф Гани считает Узбекистан примером для других стран в вопросе экономического содействия ИРА.
Были достигнуты договоренности о значительном расширении грузоперевозок и транзитных перевозок в Афганистан и через территорию этой страны, снижении существующих железнодорожных тарифов, что будет способствовать углублению торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, в том числе в транспортно-коммуникационной сфере и в области экспортно-импортных операций.
Были также обсуждены вопросы увеличения экспортных поставок в Афганистан различных товаров узбекского производства, расширения номенклатуры поставляемой в ИРА продукции из Узбекистана.
В свою очередь, афганские бизнесмены, выразив искреннюю признательность Правительству Узбекистана за условия, созданные для их эффективной и плодотворной работы, представили свои предложения и замечания по дальнейшему развитию торгово-экономического сотрудничества между Узбекистаном и Афганистаном.