2020-02-14 | Технологиялар
Блокчейн — технологияси фойдаланувчиларга воситачисиз бир-бирига активларини ишончли тарзда узатиш имконини яратади. Блокчейнда пул кўчирмалари ҳақидаги ёзувлар хотирада сақланади. Криптовалюталарда айнан блокчейндан ким, кимга ва қанча виртуал пул ўтказганлиги тўғрисидаги маълумотларни қайд қилиш учун фойдаланилади. Шунингдек, блокчейнда бошқа активларни ҳам сақлаш имконияти мавжуд. Умуман олганда, нимани қоғозда ёзишнинг имкони бўлса, худди шу функцияни блокчейнда ҳам амалга ошириш мумкин бўлади, фақат биргина фарқ - блоцкчейнда ёзувларни алмаштириш ва сохталаштиришнинг имкони йўқ.
Блоцкчейн ғоясининг ёрқин намунаси - бу Ethereum технологияси бўлиб, платформа блоцкчейнда иловалар яратиш учун мўлжалланган. Эфир (Ethereum) - бу блокчейн асосида қурилган Биткоин сингари рақамли валюта бўлиб, унда пул операциялари тўғрисидаги маълумотлар ёзиб қўйилади. Кўпинча, эфир биткоинга рақобатчи сифатида қаралади, аммо унинг фарқли жиҳатлари кўп. Ethereum технологияси ноёб имкониятга эга. Бу сизга ҳар қандай активлар билан ҳар қандай операцияларни анъанавий ҳуқуқий жараёнларга мурожаат қилмасдан блокчейн туридаги шартномаларнинг тақсимланган базаси асосида рўйхатдан ўтказишга имкон беради. Бу “ақлли шартнома" деб номланувчи технология саналади.
Дастур асосий даражадаги Ethereum блокчейнининг эркин оммалашган Geth мижозига қўшимча ҳисобланади. Дастур архитектураси микросервислар деб номланган заиф боғланган модуллар принсипига асосланади, уларнинг ҳар бири ўз мантиқий ва сервислараро алоқалар учун интерфейсларга эга. Хизматлар блокчейн билан ўзи ишлаб чиққан махсус смарт шартномалар орқали ўзаро алоқа қилади. Дастур блокчейнга транзакцияларни ёзиш тезлигини 1000 мартага ошириш, блокчейн тармоқларини бошқариш учун қулай интерфейсни таъминлаш учун ишлаб чиқилган. Дастур янги модулларни, смарт шартномаларни ва ёрдамчи мантиқларни қўшиш орқали кенгаймоқда ва шу билан блокчейн дастурларининг экотизимини шакллантирмоқда.
Платформанинг асосий микросервислари қуйидагилардан: авторизация қилиш, P2P-VPN яширин туннел тармоғи, тизим конфигурациясини бошқариш, ҳисоб-китоб ҳолати мониторинги, бошқарув ва фойдаланувчиларни бошқариш, ташқи ИМ интеграция интерфейси, Интернет/интранет шлюздан иборат.
Дастур муаллифи «Blockchain Industrial Alliance» масъулияти чекланган жамиятига “Електрон ҳисоблаш машиналари учун яратилган дастурлар ва маълумотлар базаларининг ҳуқуқий ҳимояси тўғрисида"ги Ўзбекистон Республикасининг қонунига кўра DGU 06738 рақамли гувоҳнома берилди.

Создана блокчейн платформа UNB
Технология Blockchain позволяет пользователям безопасно передавать активы друг другу без посредников. Блокчейн записывает ваши записи о переводе денег. В криптовалютах блокчейн используется для записи того, кто, кому и сколько было совершено виртуальных транзакций. Вы также можете сохранить другие активы в блокчейне. Как правило, все, что вы можете написать на бумаге, та же функция может быть выполнена в блокчейне, но единственное отличие состоит в том, что невозможно изменить или фальсифицировать записи в блокчейне.
Ярким примером идеи блокчейна является технология Ethereum, которая разработана для приложений блокчейна платформы. Эфир (Ethereum) - это цифровая валюта, как и биткоин построенная на основе блокчейн, на которых ведется запись данных о денежных операциях.
Зачастую эфир рассматривается как конкурент биткоина, но это не совсем однозначно. Технология Ethereum обладает уникальной возможностью. Она позволяет совершать регистрацию любых сделок с любыми активами на основе распределенной базы контрактов типа блокчейн, не прибегая к традиционным юридическим процедурам. Это так называемая технология «умных контрактов».
Программа является дополнением к свободно распространяемым клиенту Geth блокчейна Ethereum на уровне ядра. Архитектура программы построена по принципу слабосвязанных модулей, именуемых микросервисами, каждый со своим набором логики и интерфейсами межсервисного взаимодействия. Сервисы взаимодействуют с блокчейн через специальные смарт контракты собственной разработки. Программа призвана увеличить скорость записи транзакций в блокчейн в 1000 раз, обеспечить удобный интерфейс администрирования сети блокчейн.
Программа расширяется добавлением новых модулей, смарт контрактов и вспомогательной логики, таким образом, образуя экосистему блокчейн приложений. Основными микросервисами платформы являются: авторизация; демон туннельных сетей P2P-VPN; управление конфигурацией системы; биллинг; мониторинг состояний; администрирование и управление пользователями; интерфейс интеграции внешних ИС; Интернет/интранет шлюз.
Автору программы обществу с ограниченной ответственностью «Blockchain Industrial Alliance» выдан сертификат DGU 06738 в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О правовой охране программ для электронных вычислительных машин и баз данных».