“Коронавирус”га қарши ўқув машғулоти ўтказилди
Ҳозирги вақтда жаҳон хамжамиятини ташвишга солаётган “коронавирус” юқумли касаллигининг юртимизга кириб келишини олдини олиш мақсадида божхона органлари тегишли давлат идоралари билан ҳамкорликда кўплаб чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Хусусан, Бухоро вилояти божхона бошқармаси “Олот” чегара божхона постида халқаро аҳамиятга эга Хитой Халқ Республикасида кенг тарқалган юқумли касаллик – коронавируснинг кириб келиши ва тарқалишини олдини олишда тегишли хизматларнинг бошқарув органлари, куч ва воситаларининг ҳамкорликда ҳаракатланиши борасида назарий билимларини ошириш ва амалий кўникмаларини такомиллаштириш мақсадида махсус-тактик ўқув машғулоти ўтказилди.
Машғулотда, вилоят божхона бошқармаси, фавқулодда вазиятлар бошқармаси, Ички ишлар бошқармаси, санитария-эпидемиология осойишталик маркази, соғлиқни сақлаш бошқармалари ва бошқа ваколатли идора ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этишди.
Ўқув машғулотида чегара божхона пости орқали Ўзбекистон Республикасига ўта юқумли касалликка чалинган шартли бемор кириб келиши ҳамда ушбу ҳолатда тегишли хизматларнинг бошқарув органлари, куч ва воситаларининг ҳамкорликда ҳаракатланиши машғулот иштирокчиларига ва кузатувчиларга кўргазмали тарзда кўрсатиб берилди.
Бу каби махсус-тактик ўқув машғулотларини ўтказиш юртимизга турли хил юқумлик касалликларни кириб келиши олдини олиши ҳамда ҳар қандай вазиятга тайёр туришга шу билан бирга хушёрликка чорлайди.

Customs authorities are training on resisting "COVID-19"
At present, the Customs authorities, in cooperation with relevant government agencies, are working to prevent the spread of the coronavirus in our country.
In particular, at the "Olot" border post of the Bukhara Regional Customs administration, a special tactical exercise was held to prevent the spread of a new coronavirus.
The event was attended by representatives of the regional customs department, the emergency department, the interior ministry, the Center for Sanitary-Epidemiological control, health departments and other competent authorities and the media.
Participants and observers were introduced with conditional situation when a patient infected with virus entered the Republic of Uzbekistan through a customs border post and actions of state authorities in such situation.
Conducting such special tactical exercises will help prevent the spread of various infectious diseases in our country and prepare for any situation.