Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигидан янги имконият
Президентимизнинг 5 та муҳим ташаббусидан бири бўлган 3-ташаббуси аҳоли ва ёшлар ўртасида компьютер технологиялари ва интернетдан фойдаланишни ташкил этиш, ёшларимизнинг дастурлашга бўлган қизиқишларини ошириш ҳамда иқтидорли ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини намоён этиш мақсадида Инновацион ривожланиш вазирлиги танлов эълон қилади.
Танлов 3 гуруҳ (4-7, 8-10, 11-13 ёш) болалари ўртасида бўлиб, ёшга қараб танлов топшириқлари берилади ҳамда ҳар бир гуруҳ бўйича 2 нафардан ғолиблар саралаб олинади.
Танлов шартлари:
4-7 ёш
“Менинг биринчи дастурим” мавзусида видеолавҳа
1 дақиқалик (ҳажми 100 мб)дан ошмаган видеолавҳа тайёрлаб, уни @innovator_video Телеграм гуруҳига жойлаштиринг.
8-10 ёш
“Мен новаторман” мавзусида (70-90 сўз)дан ошмаган иншо ёзиб, уни @innovator_insho Телеграм гуруҳига жойлаштиринг.
11-14 ёш
“Менинг инновацион ғоям” мавзусида иншо
(100-130 сўз)дан ошмаган иншо ёзиб, уни @innovator_insho Телеграм гуруҳига жойлаштиринг.
Танлов шартлари бўйича видеолавҳа ва иншоларни юқорида кўрсатилган телеграм гуруҳларга жорий йилнинг 10 февралидан 21 мартига қадар белгиланган тартибда юбориш талаб этилади.
Танлов ғолиблари Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Ёшлар академиясининг ғоялар генератори платформаси аъзолигига номзод бўлиб ҳисобланадилар. Бу эса ўз навбатида ёшларга ғояларини такомиллаштириш имкониятини беради. Бундан ташқари, ғолиблар “JuniorCode” (болалар учун дастурлаш) курсларида бепул ўқиш имкониятига эга бўлади.

Новая возможность от Министерства инновационного развития Республики Узбекистан
В рамках реализации одной из 5 важных инициатив нашего Президента - организации доступа к компьютеру и интернету среди населения и молодежи, Министерство инновационного развития объявляет конкурс с целью повышения интереса нашей молодежи к программированию и демонстрации интеллектуального потенциала талантливой молодежи.
Конкурс проводится в трех возрастных группах (4-7, 8-10, 11-14 лет), с заданиями по выбору на основе возраста, и для каждой возрастной группы будут выбраны по одному победителю.
Условия конкурса
4—7 лет
Необходимо снять одноминутное видео на тему: «Моя первая программа» (не более 100 Мб) и опубликовать в Телеграмм-группе @innovator_video
8-10 лет
Необходимо написать сочинение на тему: «Я новатор» (не более 70-90 слов) и опубликовать в Телеграмм-группе @innovator_insho
11-14 лет
Необходимо написать сочинение на тему: «Моя инновационная идея» (не более 70-90 слов) и опубликовать в Телеграмм-группе @innovator_insho
Видеоклипы и эссе должны быть представлены в вышеупомянутых телеграмм группах с 10 февраля по 21 марта 2020 года.
Победители также будут номинированы на членство в платформе Поколение Идей Академии молодежи при Министерстве инновационного развития. Кроме того, победители получат возможность бесплатно обучаться на курсах JuniorCode.