Ўзбекистонда биринчи марта робототехника бўйича "RoboTech" республика танлови бўлиб ўтади
IT Парк ҳузуридаги IT-марказ, Ревочаин Течнологй МЧЖ билан биргаликда, Ўзбекистон Республикаси Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги кўмагида, мактаб ўқувчилари орасида Ўзбекистонда биринчи робототехника танлови -"RoboTech" ўтказилишини эълон қилади.
Танловнинг мақсади:
робототехника соҳасида ёшлар ўртасида ижодий фаолликни ривожлантириш ва муҳандислик ихтисосларини шакллантириш;
таълим муассасалари ўқувчилари орасида техник моделлаштиришни оммавийлаштириш; истеъдодли ва иқтидорли ёшларни аниқлаш ва қўллаб-қувватлаш, уларни ижодий фаолиятга жалб этиш.
"RoboTech"нинг ўзи уч босқичдан иборат бўлади: туман ва шаҳар танлови; минтақавий танлов; Республика танлови (финал).
Туман, шаҳар ва минтақавий танлов ғолиблари Интро танлови доирасида аниқланади, унда ҳар бир жамоа ўз роботининг имкониятлари, шунингдек, унинг техник ноёб кобилиятларини намойиш қилиши керак.
Интро танловга қуйидагилар киради: лойиҳа ҳақида ҳикоя ва робот ва / ёки ўйин ҳолати (10 дақиқадан кўп бўлмаган); ҳайъат аъзоларининг саволларига жавоблар (5 дақиқадан ошмаслиги керак);
"X" махсус вазифаси, унда қатнашувчилар ўзларининг роботлари учун дастур ёзишлари ва роботда аввал мавжуд бўлмаган функцияларни бажара олишини кўрсатишлари керак.
Робот бажариши керак бўлган вазифани ҳакамлар ҳайъати белгилайди.
2020 йил июн ойида бўлиб ўтадиган мусобақанинг финалида ҳар бир минтақадан энг яхши 14 жамоа учта мусобақанинг бирида қатнашади: "Robot sumo", "Line Follower", "Freestyle":
• Robot sumo - анъанавий япониялик сумода бўлгани каби, рақиблар ҳам жанг қилишлари керак ва ўз рақибини рингдан нокаутга учратган робот ғолиб бўлади.
Ушбу мусобақанинг ўзига хос "вазн тоифалари" мавжуд:
Mega Sumo (20 х 20 цм, 3 кг)
Mini Sumo (10 х 10 цм, 500 г)
Mikro Sumo (5 х 5 цм, 100 г)
Nano Sumo (2.5 х 2.5 цм, 25 г)
Humanoid Sumo (50 х 20цм, 3 кг)
Lego Sumo (15 х 15 цм, 1 кг)
• Line Follower - ушбу мусобақада робот оқ фонда қора чизиқ бўйлаб юради. Белгиланган маррага биринчи бўлиб етиб боргани ғолиб саналади.
• Freestyle - ушбу тоифада иштирокчилар ўз роботининг технологик афзалликлари ва қулайликларини намойиш этишлари керак бўлади.
Баҳолаш мезонлари: ижодий ёндошиш; аҳамиятлилик; илмийлик ; маҳоратнинг сифати; мураккаблик; қизиқарлилик; тақдимот сифати; жамоада ишлаш, зукколик.

Впервые в Узбекистане пройдет республиканский конкурс по робототехнике — «RoboTech»
IT Center при IT Park в сотрудничестве с ООО «Revochain Technology» при поддержке Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан готов объявить о запуске первого в Узбекистане конкурса по робототехнике среди учащихся школ — «RoboTech»!
Целями конкурса являются содействие развитию творческой активности и популяризации инженерных специальностей среди молодежи в области робототехники; популяризация технического моделирования среди учащихся образовательных учреждений; выявление и поддержка талантливой и одаренной молодежи, приобщение ее к творческой деятельности.
Сам «RoboTech» будет состоять из трех этапов: районный и городской отбор; областной отбор; республиканский отбор (финал).
Победители районного, городского и областного отбора будут определены в рамках конкурса Интро, на котором каждая команда должна презентовать возможности своего робота, а также продемонстрировать его достоинства.
Интро включает в себя: рассказ о проекте и демонстрация работы робота и/или игровой ситуации (не более 10 минут); ответы на вопросы членов жюри (не более 5 минут); специальное задание «Х», в рамках которого участники должны написать программу для своего робота и задать выполнение функции, который не было изначально. Функцию, которую должен выполнять робот устанавливает жюри.
На финале конкурса, который состоится в июне 2020 года, будут участвовать 14 лучших команд от каждой области, которые пройдут один из трех видов соревнований: «Робот сумо», «Line Follower», «Freestyle»:
В данном соревновании будут свои «весовых категорий»:
Mega Sumo (20 x 20 cm, 3 kg)
Mini Sumo (10 x 10 cm, 500 g)
Micro Sumo (5 x 5 cm, 100 g)
Nano Sumo (2.5 x 2.5 cm, 25 g)
Humanoid Sumo (50 x 20cm, 3 kg)
Lego Sumo (15 x 15 cm, 1 kg)
Критериями оценки являются: творческий подход; актуальность; научность; качество исполнения; сложность; интересность; качество презентации; командная работа; изобретательность.
Победители получат:
1 место – оплата контракта на обучение в Ташкентском Университете информационных технологий + ноутбук;
2 место – ноутбук + комплект LEGO mindstorm;
3 место – комплект LEGO mindstorm.
Участие на конкурсе абсолютно бесплатное, принять участие могут учащиеся школ с 8 по 11 класс. Подать заявку можно через онлайн-регистрацию: http://bit.ly/robofest_uzb