Германия иқтисодиётининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув
2020 йилнинг 11 февраль куни Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Германия иқтисодиётининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари Ҳовсеп Восканян билан учрашди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, қўшма тадбирларни, жумладан Германия ишбилармон доиралари вакилларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш, шунингдек, Тошкент шаҳрида Германия иқтисодиётининг ваколатхонасини очиш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар ўтган йили ўзаро товар айирбошлаш ҳажмининг ўсишини, хусусан 2019-йилда 980 млн. АҚШ долларини ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан 26 фоизга ошишини ижобий баҳоладилар ва 2019-йили Берлин ва Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Германия саммитлари чоғида эришилган олий даражадаги келишувлар руҳида савдо соҳасидаги ҳамкорликни оширишга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Учрашувда Германиянинг 40 га яқин компаниялари ва банклари Ўзбекистонда ўз ваколатхоналарини очганлиги, 200 дан ортиқ қўшма корхоналар ташкил этилгани, шундан 61 таси юз фоиз Германия капитали иштирокида ташкил этилгани таъкидланди.
Германия ишбилармон доиралари вакилларининг 5-6-март кунлари бўлиб ўтадиган Тошкент инвестиция форумида иштирок этишига алоҳида эътибор қаратдилар. Ушбу тадбир Ўзбекистон бозорига қизиқиш билдирган халқаро бизнес учрашувлари учун энг йирик майдонга айланиши кутилмоқда.

Встреча c Главой Представительства Германской экономики в Центральной Азии
11 февраля 2020 года первый заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Илхом Неъматов встретился с Главой Представительства Германской экономики в Центральной Азии Ховсепом Восканяном.
В беседе обсуждены перспективные направления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, организация совместных мероприятий, включая поездку представителей деловых кругов Германии в Узбекистан, а также открытие Представительства Германской экономики в г.Ташкент.
Стороны приветствовали рост по итогам прошлого года объемов двусторонней торговли, которая в 2019 году достигла 980 млн. долл. США, что на 26% выше показателя предыдущего года, и подтвердили готовность к наращиванию взаимодействия в этой сфере в духе договоренностей на высшем уровне, достигнутых в 2019 году в ходе узбекско-германских саммитов в г.Берлин и г.Ташкент.
На встрече отмечалось, что свои представительства в Узбекистане имеют около 40 немецких компаний и банков, создано более 200 совместных предприятий, в том числе 61 со стопроцентным германским капиталом.
Отдельное внимание стороны уделили участию представителей германских деловых кругов в предстоящем 5-6 марта Ташкентском инвестиционном форуме, который призван стать крупнейшей площадкой для встреч заинтересованного в узбекском рынке международного бизнеса.