Германия иқтисодиётининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари билан учрашув
2020 йилнинг 11 февраль куни Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Неъматов Германия иқтисодиётининг Марказий Осиёдаги ваколатхонаси раҳбари Ҳовсеп Восканян билан учрашди.
Суҳбат чоғида савдо-иқтисодий ва инвестицион ҳамкорликнинг истиқболли йўналишлари, қўшма тадбирларни, жумладан Германия ишбилармон доиралари вакилларининг Ўзбекистонга ташрифини ташкил этиш, шунингдек, Тошкент шаҳрида Германия иқтисодиётининг ваколатхонасини очиш масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар ўтган йили ўзаро товар айирбошлаш ҳажмининг ўсишини, хусусан 2019-йилда 980 млн. АҚШ долларини ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан 26 фоизга ошишини ижобий баҳоладилар ва 2019-йили Берлин ва Тошкентда бўлиб ўтган Ўзбекистон-Германия саммитлари чоғида эришилган олий даражадаги келишувлар руҳида савдо соҳасидаги ҳамкорликни оширишга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Учрашувда Германиянинг 40 га яқин компаниялари ва банклари Ўзбекистонда ўз ваколатхоналарини очганлиги, 200 дан ортиқ қўшма корхоналар ташкил этилгани, шундан 61 таси юз фоиз Германия капитали иштирокида ташкил этилгани таъкидланди.
Германия ишбилармон доиралари вакилларининг 5-6-март кунлари бўлиб ўтадиган Тошкент инвестиция форумида иштирок этишига алоҳида эътибор қаратдилар. Ушбу тадбир Ўзбекистон бозорига қизиқиш билдирган халқаро бизнес учрашувлари учун энг йирик майдонга айланиши кутилмоқда.

MFA hosts a meeting with the Delegate of German Economy in Central Asia
On February 11, First Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Ilkhom Nematov met with the Head of the Delegation of German Economy in Central Asia Hovsep Voskanyan, Uzbekistan MFA reports.
Promising areas of trade-economic and investment cooperation, organization of joint events, including a visit of representatives of German business circles to Uzbekistan, as well as opening of a Representative Office of German Economy in Tashkent were discussed at the meeting.
The parties welcomed the growth of bilateral trade over the past year that reached 980 million USD in 2019, which is 26% higher than the previous year, confirmed their readiness to increase cooperation in this sphere in the spirit of high-level agreements reached in 2019 during Uzbekistan – Germany Summits in Berlin and Tashkent.
It was noted that about 40 German companies and banks have their representative offices in Uzbekistan, and more than 200 joint ventures have been created.
The parties focused on participation of representatives of German business circles in the upcoming Tashkent Investment Forum on March 5-6, which is intended to become the largest platform for meetings of the international business interested in the Uzbek market.