ЁЭК ислоҳотларига халқаро экспертларнинг тажрибаси ёрдам беради
Жаҳон банки Ўзбекистон ёқилғи-энергетика комплексини ислоҳ қилишга, шу жумладан, халқаро экспертларни жалб қилиш орқали кўмаклашмоқда. Тошкентда 2020 йил 6 февралда бўлиб ўтган энергетика вазири Алишер Султоновнинг ЖБ делегацияси аъзолари билан учрашуви ана шу мавзуга бағишланди.
Жаҳон банки делегацияси таркибига ЖБ нинг энергетика масалалари бўйича Етакчи мутахассиси Хусам Бейдес бошчилигидаги энергетика соҳаси мутахассислари кирган.
Учрашув давомида Ўзбекистон энергетика вазирига энергетика бўйича мустақил маслаҳатчи Будак Дилли (Туркия) таништирилди, у мамлакатнинг энергетика соҳасидаги ислоҳотлар жараёнининг таҳлили ва уларнинг самарадорлигини ошириш бўйича тавсияларни ишлаб чиқиш билан шуғулланади.
Таъкидлаш керакки, Жаҳон Банки кўмагида Президентнинг 23.10.2018 йилдаги 3981-сонли қарори билан тасдиқланган мамлакат энергетика секторини ислоҳ қилиш бўйича Йўл харитаси ишлаб чиқилган ва қабул қилинган.
Ҳозирги пайтда Йўл харитасида кўзда тутилган чора-тадбирларнинг ижроси белгиланган муддатларда амалга оширилмоқда.
Энергетика соҳасини ислоҳ қилиш жараёнига кўмаклашиш доирасида Жаҳон Банкининг энергетика соҳасидаги эксперти Будак Диллининг мамлакатга биринчи ташрифи 2019 йилнинг 9-13 сентябрида бўлиб ўтган. Сафар давомида қатор учрашувлар ўтказилди, энергетика секторининг жорий ҳолатини яхшилаш бўйича маслаҳатлар ва тавсиялар бериш бўйича навбатдаги қадамлар белгилаб олинди. Электроэнергетика бозорини танлаш бўйича зарур чора-тадбирлар амалга оширилди. Уларнинг натижалари бўйича Б.Дилли томонидан Ўзбекистон Республикасининг амалдаги “Электроэнергетика тўғрисида”ги қонунининг таҳлили ва ўзининг мулоҳазалар келтирилган биринчи ҳисоботи, қонунга киритилиш зарур бўлган тавсиялари тақдим қилинди.
Экспертнинг бу галги ташрифи давомида энергетика бозорининг истиқболли ривожланиши бўйича таклиф қилинаётган моделлари муҳокама қилинмоқда.

Реформам ТЭК поможет опыт международных экспертов
Всемирный банк содействует реформированию топливно-энергетического комплекса Узбекистана, в том числе, путем предоставления международных экспертов. Эта тема стала основной в ходе встречи в Ташкенте 6 февраля 2020 года министра энергетики Алишера Султанова с членами делегации ВБ.
В состав делегации Всемирного банка вошли профессионалы в энергетической сфере во главе с Ведущим специалистом ВБ по вопросам энергетики Хусамом Бейдесом.
В ходе встречи министру энергетики Узбекистана был представлен независимый консультант по энергетике Будак Дилли (Турция), который занимается анализом хода реформ в энергетической сфере страны и выработкой рекомендаций для усиления их эффективности.
Отметим, что при содействии Всемирного Банка разработана и принята Дорожная карта по реформированию энергетического сектора страны, утвержденная постановлением Президента №ПП-3981 от 23.10.2018 года.
К настоящему времени исполнение, предусмотренных Дорожной картой мероприятий, осуществляется согласно срокам.
В рамках содействия реализации процесса реформирования энергетической сферы, свой первый визит эксперт Всемирного Банка в области энергетики Будак Дилли осуществил в период с 9-13 декабря 2019 г. В его ходе был проведен ряд встреч, определены дальнейшие шаги оказания консультаций и предоставления рекомендаций по улучшению текущего состояния энергетического сектора. Определены мероприятия необходимые для выбора модели электроэнергетического рынка. По итогам Б.Дилли был предоставлен первый отчет с анализом и замечаниями к существующему закону Республики Узбекистан «Об электроэнергетике» и предоставлены рекомендации по необходимым поправкам к закону.
В ходе данного визита эксперта обсуждаются предложенные модели перспективного развития энергетического рынка.