Робототехника ва дастурлаш технологиялари соҳасида ёшларнинг интелектуал салоҳияти намойиш этилди
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ташаббуси билан Амити университетида робототехника бўйича тақдимот, кўргазма ва маҳорат дарслари ташкил этилди.
Дастлаб, талаба ёшларга ахборот технологиялари тизими олдида турган долзарб вазифалар, ёшларни ахборот ва коммуникация соҳасига бўлган қизиқишини янада ошириш, дастурлаш асослари, робототехника, компютер ўйинлари ва киберспортни ривожлантириш ишларига кенг жалб қилишга қулай шарт-шароитлар яратиш, уларга замонавий рақамли технологиялар, электрон тижорат йўналишларини ўргатиш мақсадида амалга оширилаётган йирик лойиҳалар хусусида батафсил маълумот берилди.
Шунингдек учрашувда Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил 27 декабрда Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги ихтисослаштирилган мактабда ёшлар билан учрашуви чоғида ёшларни қўллаб-қувватлашга доир билдирган таклифлари ҳам ўрганилди. Давра суҳбатида Президентимиз томонидан илгари сурилган 5 та муҳим ташаббуснинг 3-йўналиши доирасида қилинаётган ишларга алоҳида тўхталиб ўтилди. Тадбирда “Robotics lab” келажак технологиялари компанияси ва Мухаммад ал-Хоразмий номидаги АКТ йўналишига ихтисослаштирилган мактаб ўқувчилари ўз қўллари билан ясаган турли хилдаги роботлари билан иштирок этдилар.
Мутахассислар томонидан бугунги кунда ёшларни робототехникага қизиқтириш йўлида олиб борилаётган ишлар, ёшлар томонидан ишлаб чиқарилган робот ва техникалар, уларни ҳаракатга келтириш учун дастурлар, дастурлаш тиллари ҳақида кенг тушунчалар бериб ўтилди. Шунингдек жаҳон миқёсида роботларга бўлган талаб, уларни инсон хаётидаги аҳамияти, иқтисодиётнинг турли жабҳаларида, я‘ни инсон етиб бориши қийин бўлган жойларда роботлардан фойдаланиш иш унумдорлигини оширишга катта фойда келтириши, алгоритмлаш, дастурлаш ва робомуҳандислик тўғрисида ҳам маълумотлар берилди.

Был продемонстрирован интеллектуальный потенциал молодых людей в области робототехники и технологий программирования
2020-02-06 | Технологии
По инициативе Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций была организована презентация, выставка и мастер-классы по робототехнике в Университете Амити.
Сначала студентам была предоставлена подробная информация о задачах, стоящих перед системой, приоритетных направланиях развития сетей телекоммуникаций, расширении основы программирования, робототехники, компьютерных игр и киберспорта. подробная информация о масштабных проектах, реализуемых для создания условий, обучения их новейшим цифровым технологиям и направлениям электронной коммерции. Также были изучены предложения по поддержке молодежи, которые были выдвинуты Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым 27 декабря 2019 года на встрече с молодежью во время посещения школы имени Мухаммада ал-Хоразмий.
На круглом столе была освещена работа, проводимая в рамках 3-ей инициативы 5 ключевых инициатив, выдвинутых Президентом. Специалисты компании Robotics lab и школы ИКТ имени Мухаммеда аль-Хорезми приняли участие в мероприятии с различными роботами, изготовленными своими руками. Специалистами дано широкое объяснение работ, проводимых для привлечения молодежи к робототехнике, роботам и технологиям, созданными молодежью, языкам программирования . Также была предоставлена информация о глобальном спросе на роботов, их значении для жизни людей, использовании роботов в различных секторах экономики - в областях, где доступ людей затруднен - для повышения производительности, алгоритмизации, программирования и робототехники.