Сурхондарёда қуёш фотоэлектр станциясини қуриш бўйича халқаро танлов лойиҳаси бошланди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Осиё тараққиёт банки кўмагида Сурхондарё вилоятининг Шеробод туманида фотоэлектр (қуёш) станциясини қуриш бўйича биринчи пилот лойиҳаси бошланганини эълон қилди.
Мазкур лойиҳа Осиё тараққиёт банкининг кўмагида Ўзбекистон ҳукумати томонидан ишлаб чиқилган 1 ГВт қуёш энергиясини ишлаб чиқариш дастурининг бир қисми ҳисобланади.
«Давлат-хусусий шериклик тўғрисида»ги янги қонун талабларига мувофиқ малакали хусусий девелопер сармоядорларни танлаб олишга қаратилган ушбу халқаро танлов 2020 йил 1 февралда старт олди ва жорий йилнинг июль ойигача давом этади.
Ўзбекистон ҳукумати манфаатдор томонлар (МТ)ни Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги ҳузуридаги Давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш агентлиги веб-сайтларидан топиш мумкин бўлган МТ сўровида кўрсатилган талабларга мувофиқ равишда қизиқиш билдиришга таклиф этади.
Лойиҳага кўра, амалга ошириш учун танлаб олинган Сурхондарё вилояти Шеробод туманида жойлашган майдонда 200 МВт дан кам бўлмаган ўзгарувчан ток қувватли фотоэлектр (қуёш) станцияси ҳамда 220 кВт кучланишли янги нимстанция ва кучланиши 220 кВт бўлган «Сурхон» нимстанциясига уланиш учун 52 км узунликдаги электр узатиш линияси қурилади.
Қайд этиш керак, ОТБ Ўзбекистон ҳукуматига энергетика соҳасидаги ислоҳотларни амалга оширишда, жумладан, 2013 йилда Қуёш энергияси институтини очишдан бошлаб, 2014 йилда қуёш энергиясини ривожлантириш бўйича ишлаб чиқилган Йўл харитасини қабул қилиш каби қуёш энергиясини ривожлантириш, Ўзбекистоннинг қуёш энергияси имкониятларини баҳолашга доир тадқиқотларни амалга оширишда ёрдам кўрсатиб келмоқда.

Проект солнечной станции в Сурхандарье стартовал
Министерством энергетики Республики Узбекистан при поддержке Азиатского банка развития объявлен запуск первого пилотного проекта по строительству фотоэлектрической (солнечной) станции в Шерабадском районе Сурхандарьинской области.
Данный проект является частью Программы по выработке 1 ГВт солнечной энергии, разработанной Правительством Узбекистана при поддержке Азиатского банка развития.
1 февраля 2020 года стартовал тендер который продлится до июля т.г.. Международный тендер нацелен на привлечение и отбор квалифицированного частного девелопера-инвестора для реализации проекта в соответствии с новым законом «О государственно-частном партнерстве».
Правительство Узбекистана предлагает заинтересованным сторонам представить выражение заинтересованности (ВЗ) в соответствии с требованиями, указанными в запросе на ВЗ, с которыми можно ознакомиться на сайтах Министерства энергетики, Министерства инвестиций и внешней торговли и Агентства по развитию государственно - частного партнерства при Министерстве финансов.
Согласно проекту, на отобранной для его реализации площадке, расположенной в Шерабадском районе Сурхандарьинской области, будет построена фотоэлектрическая (солнечная) станция мощностью не менее 200 МВт переменного тока, включая новую подстанцию напряжением 220 кВ и линию электропередачи протяженностью 52 км для подключения к подстанции напряжением 220 кВ «Сурхан».
Добавим, что АБР оказывает содействие Правительству Узбекистана в реализации реформ в энергетическом секторе, включая изыскания, направленные на развитие солнечной энергетики в Узбекистане, начиная с открытия Института солнечной энергии в 2013 году, принятия Дорожной карты развития солнечной энергетики в 2014 году и запуска ряда исследований по оценке потенциала солнечной энергии Узбекистана.