Ўзбекистон ва АҚШ ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарлари матбуот анжумани ўтказди
“Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида Ўзбекистон ва АҚШ делегациялари ўртасидаги бўлиб ўтган музокаралардан сўнг ташкил этилган матбуот анжуманида Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазири А.Комилов ва АҚШ Давлат котиби Майкл Помпео учрашув натижалари юзасидан маълумот берди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
“Мулоқот чоғида икки томонлама ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдик. Учрашувда Ўзбекистон – Америка ҳамкорлиги юқори суръатларда ривожланиб бораётгани, у тизимли ва доимийлик касб этгани қайд этилди”, – деди Абдулазиз Комилов.
Ташқи ишлар вазири ҳамкорлик икки давлат раҳбарларининг олий даражадаги учрашувлари чоғида эришилган келишувлар асосида ва Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳнамолигида мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг Америка Қўшма Штатлари томонидан эътироф этилиши натижасида ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Матбуот анжуманида маълум қилинишича, музокараларда асосий эътибор Вашингтон шаҳрида 2018 йил май ойида бўлиб ўтган олий даражадаги Ўзбекистон – АҚШ саммити доирасида эришилган келишувлар ижросига қаратилди. Томонлар янги руҳда давом этаётган стратегик ҳамкорликни амалий мазмун билан бойитиб, таълим, инновация, замонавий технологиялар ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни давом эттиришга келишиб олди.
“АҚШ мамлакатимизда сўнгги йилларда диний эркинликни таъминлаш, мажбурий ва болалар меҳнатига барҳам бериш, фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва сўз эркинлигини таъминлашда эришилаётган ижобий натижаларни яна бир бор эътироф этди. Биз кун тартибида турган ва ҳал этилиши керак бўлган бошқа масалалар бўйича мулоқотни давом эттирамиз”, – деди А.Комилов.
Шунингдек, минтақавий интилишларда Ўзбекистон ва АҚШ тутуми яқин экани, томонлар Марказий Осиёда тинчлик ва барқарорликка мустаҳкамлашда ҳамкорликни қўллаб-қувватлашга тайёр эканини билдирди. “С5+1” шаклидаги музокаралар бу мақсаддаги кўп томонлама интилишларни самарали рўёбга чиқаришнинг дипломатик механизми экани билдирилди.
Ўзбекистон ташқи сиёсат идораси раҳбари замонавий таҳдидларга қарши курашиш, Афғонистонда тинчликка эришиш, ушбу давлатда иқтисодий барқарорликни таъминлаш мақсадида Афғонистонни Марказий Осиёнинг савдо-иқтисодий жараёнларига жалб қилиш ва транзит-коммуникация тизимларига интеграциялашувига кўмаклашиш каби долзарб вазифалар юзасидан ҳам фикр алмашилганини таъкидлади.
АҚШ Давлат котиби ўз чиқишида Президент Шавкат Мирзиёевнинг олий даражадаги ташрифи тарихий аҳамият касб этгани, Ўзбекистонда сўнгги йилларда фуқаролик жамиятини ислоҳ қилиш, мажбурий меҳнатга барҳам бериш, сўз ва диний эркинлик соҳаларида ижобий натижаларга эришилганини қайд этди ва буни қўллаб-қувватлашини маълум қилди.
“Бугунги мулоқот якуни бўйича айтишим мумкинки, ҳамкорлигимиз бундан кейин ҳам изчил давом этади. Истагимиз Ўзбекистондаги ислоҳотлар жараёнига Америка бизнеси вакиллари ҳам муносиб ҳиссасини қўшсин, янги иш ўринлари яратилсин. Биз Ўзбекистонда молия ва солиқ тизимида давом этаётган ислоҳотларга техник ёрдам кўрсатишга тайёрмиз. Учрашувда хавфсизлик масалалари ҳам муҳокама қилинди. Бу ўринда Ўзбекистоннинг Афғонистонда тинчликка эришиш бўйича саъй-ҳаракатларини олқишлаймиз”, - дея қайд этди Майкл Помпео.
Шунингдек, АҚШ Давлат котиби AҚШ Ўзбекистон билан Aфғонистон ўртасидаги савдо алоқаларини ривожлантириш учун бир миллион доллар миқдорида молиявий ёрдам кўрсатишини маълум қилди.
Давлат котиби АҚШ Президенти Дональд Трамп маъмуриятининг минтақа бўйича саъй-ҳаракатларига ҳам тўхталди. Унинг билдиришича, АҚШ Марказий Осиё бўйича янги стратегия ишлаб чиқмоқда. “Айни пайтда Тошкентда ўтадиган “Марказий Осиё – АҚШ” шаклидаги вазирлар учрашувини сабрсизлик билан кутмоқдамиз. Ҳамкорликнинг ушбу шакли терроризмга қарши курашиш, минтақавий, энергетик муаммоларни ҳал қилиш имконини беради”, - деди у.
Анжуманда журналистлар Афғонистон бўйича икки мамлакат интилишлари юзасидан саволлар билан мурожаат қилди.
Абдулазиз Комилов Aфғонистондаги хавфсизликни таъминлаш масаласига тўхталар экан, Ўзбекистон AҚШнинг Aфғонистон сиёсатига юқори баҳо беришини таъкидлади.
“AҚШнинг Aфғонистонда мавжудлиги минтақада тинчликни таъминлаш, терроризм ва наркотрафик хавфини камайтириш имконини бермоқда”, - деди у. “Биз толиблар билан тўғридан-тўғри музокараларни қўллаб-қувватлаймиз. Зеро, улар ҳам афғон жамиятининг ажралмас қисмидир. Aфғонистондаги уруш 40 йилдан буён давом этмоқда ва бу можарога биргина ҳужжат имзолаш билан барҳам бериб бўлмайди. Тинчликка эришиш жараёни узоқ давом этиши мумкин”, - деди А.Комилов.
Ўз навбатида, Майкл Помпео Афғонистонда тинчликка эришиш бўйича Ўзбекистон ташаббусларини алоҳида қайд этди.
“Ўзбекистон қўшни мамлакат сифатида Афғонистонда тинчликка эришиш бўйича изчил саъй-ҳаракатларни амалга ошириб келмоқда. Биз буни юқори баҳолаймиз”, - деди у.
Бугун куннинг иккинчи ярмида “Марказий Осиё – АҚШ” (“C5+1”) шаклидаги вазирлар учрашувини ўтказиш режалаштирилган.

В Ташкенте состоялась пресс-конференция по итогам переговоров между делегациями Узбекистана и США
В Ташкенте состоялась пресс-конференция, на которой министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов и Государственый секретарь США Майкл Помпео проинформировали об итогах переговоров между делегациями Республики Узбекистан и США, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
“Мы обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, которые обрели системный и регулярный характер, они находятся на пике своего развития”, - заявил министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов.
Он отметил, что взаимодействие между двумя государствами развивается на основе достигнутых на высшем уровне договоренностей, а также благодаря признанию американской стороной осуществляемых под руководством Президента Шавката Мирзиёева широкомасштабных реформ.
Как отмечалось на пресс-конференции, на переговорах особое внимание было уделено вопросам реализации договоренностей, достигнутых в ходе саммита на высшем уровне, состоявшегося в Вашингтоне в мае 2018 года. Стороны договорились наполнить развивающееся в новом духе стратегическое партнерство практическим содержанием, продолжая осуществление совместных проектов в сферах образования, инноваций, информационных технологий и другие.
“Соединенные Штаты Америки признают достигнутый Узбекистаном в последние годы прогресс в области свободы вероисповедания, предотвращения детского и принудительного труда, защиты прав человека и свободы слова. Мы продолжим диалог и по другим актуальным вопросам, стоящим на повестке дня”, - подчеркнул Абдулазиз Камилов.
На пресс-конференции была подтверждена готовность сторон в поддержании сотрудничества, направленного на укрепление мира и стабильности в регионе Центральной Азии, а также отмечена схожесть позиций по региональным инициативам. В данном контексте, была подчеркнута эффективность министерской встречи в формате “С5+1” в реализации многосторонних региональных инициатив.
Глава внешнеполитического ведомства Узбекистана также сообщил о том, что в ходе переговоров состоялся обмен мнениями по таким актуальным вопросам, как противодействие современным вызовам, достижение мира в Афганистане, содействие вовлечению этой страны в торгово-экономические процессы и транзитно-коммуникационные системы Центральной Азии с целью обеспечения ее экономической стабильности.
Госсекретарь США, в свою очередь, отметил важное значение официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США, достигнутые нашей страной успехи в развитии гражданского общества, предотвращении детского и принудительного труда, в области свободы вероисповедания и слова, и выразил поддержку данным процессам.
“По итогам сегодняшних переговоров могу сказать, что мы продолжим наше сотрудничество. Мы бы хотели, чтобы представители американского бизнеса внесли свой вклад в процессы реформ в Узбекистане и готовы оказать техническую поддержку преобразований в финансовой и налоговой сферах. Мы также обсудили вопросы безопасности. Мы приветствуем усилия Узбекистана по достижению мира в Афганистане”, - сказал Майкл Помпео.
Он сообщил, что США готовы выделить финансовую помощь в размере 1 миллиона долларов на развитие экономических связей между Узбекистаном и Афганистаном.
Госсекретарь США также остановился на политике Администрации Дональда Трампа по Центральной Азии. По его словам, в настоящее время США разрабатывают новую стратегию по региону. “Мы с нетерпением ожидаем министерской встречи в формате “Центральная Азия и США”. Этот формат позволит решить региональные, энергетические вопросы, проблемы борьбы с терроризмом”, - отметил он.
В ходе пресс-конференции журналисты задали вопросы об усилиях двух стран по достижению мира в Афганистане.
Абдулазиз Камилов отметил, что Узбекистан высоко оценивает политику США в отношении Афганистана.
“Американское присутствие в Афганистане позволяет обеспечивать мир, сдерживать терроризм и наркотрафик, - сказал он. – Мы поддерживаем переговоры США с представителями движения “Талибан”, которое является неотъемлемой частью афганского общества. Война в Афганистане продолжается 40 лет, и этот конфликт нельзя разрешить подписанием одного документа. Процесс достижения мира может длиться долго. Мы воспринимаем усилия США договориться с “Талибан”, как меры по достижению мира в этой стране”.
В свою очередь, Майкл Помпео приветствовал инициативы Узбекистана по достижению мира в Афганистане.
“Узбекистан, как соседнее государство, стремится реализовать меры по достижению мира в Афганистане. Мы высоко ценим это”, - подчеркнул он.