Бироз аввал хабар қилганимиздек, Президент Шавкат Мирзиёев олимлар, ёш тадқиқотчилар, илмий-тадқиқот муассасалари раҳбарлари ва ишлаб чиқариш сектори вакиллари билан учрашув ўтказди. Унда илм-фан соҳасидаги энг муҳим вазифалар муҳокама қилинди.
2020 йил мамлакатимизда Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили деб эълон қилиниб, бу борадаги устувор мақсадлар белгиланди. Юртимизда аввалдан шаклланган илмий мактаблар салоҳиятини ҳисобга олиб, ҳозирги босқичдаги миллий манфаатларимиз ва тараққиётимиз йўналишларидан келиб чиққан ҳолда, бу йил математика, кимё, биология, геология фан ва соҳаларини ривожлантириш танлаб олинди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг математика фани бўйича салоҳияти дунё миқёсида тан олинганини, функционал таҳлил ва дифференциал тенгламалар, эҳтимоллар назарияси ва алгебра йўналишлари бўйича нуфузли мактабларимиз шаклланиб фаолият юритаётганини, етти нафар математик олим Бутунжаҳон фанлар академияси аъзоси эканини алоҳида таъкидлади.
Кўплаб хорижий илм-фан марказлари, хусусан, Бонн, Кембриж, Париж, Сеул каби йирик шаҳарлардаги етакчи илм даргоҳлари билан биргаликда қўшма илмий лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 9 июлдаги математика таълими ва фанларини янада ривожлантиришга оид қарорининг ижроси доирасида пойтахтимиздаги Талабалар шаҳарчасида Фанлар академиясининг Математика институти учун замонавий талаблар асосида янги бино барпо этилмоқда.
Шавкат Мирзиёев бугунги учрашувда математикада илмий тадқиқотларни амалиёт билан боғлаш, рақамли иқтисодиёт учун мустаҳкам пойдевор яратиш борасидаги долзарб вазифаларга тўхталиб ўтди.
Ёшларда математика фанига қизиқишни кучайтириш, иқтидорли болаларни селекция қилиб, ихтисослаштирилган мактаблар ва кейинчалик олий таълим муассасаларига қамраб олиш ишларини тўғри ташкил қилиш кераклиги таъкидланди. Болалар учун мазкур фандан оддий ва тушунарли тилда ёзилган оммабоп дарслик ва ўқув қўлланмалари яратиш, математик онгни, керак бўлса, боғчадан бошлаб шакллантириш вазифаси қўйилди.
- Математика ҳамма аниқ фанларга асос. Бу фанни яхши билган бола ақлли, кенг тафаккурли бўлиб ўсади, исталган соҳада муваффақиятли ишлаб кетади, - деди Президент.
Ҳар бир туман марказида биттадан математика фанига ихтисослашган мактаб ташкил қилиб, уларда ишлайдиган ўқитувчиларга қўшимча устама ҳақлар тўлаш бўйича кўрсатма берилди. Ушбу муассасаларда ўқув жараённи илмий-методик таъминлаш учун Фанлар академиясининг Математика институти ҳамда Халқ таълими вазирлиги масъул этиб белгиланди.
Математика фани бўйича ўқувчи, талаба ва ўқитувчилар ўртасида турли танловлар ўтказиб, ғолибларни муносиб рағбатлантириш, олимпиада тизимини такомиллаштирган ҳолда совриндорларга бериладиган мукофотларни кўпайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўқитиш сифатини янги босқичга кўтариш, математика фанидан билимларни баҳолаш бўйича миллий сертификатлаш тизимини жорий этиш зарурлиги айтилди. Бундай сертификат эгасига олий ўқув юртига ўқишга киришда математика фанидан максимал балл берилади.
Юқори малакали педагоглар ва илмий даражали кадрлар тайёрлаш тизими самарасини ошириш, Математика институтида илмий даража берувчи кенгашга тўлиқ мустақиллик бериш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Мамлакатимизда математика фани бўйича нуфузли халқаро анжуманлар ўтказиш, давлат бюджети ва “Эл-юрт умиди” жамғармаси ҳисобидан ҳар йили 100 нафар олимни хориждаги илмий тадбирлар ва стажировкаларга юбориш юзасидан топшириқлар берилди.
Бугун Ўзбекистонда кимё йўналиши бўйича тўртта илмий-тадқиқот муассасаси мавжуд, уларда 250 нафардан зиёд илмий ходим фаолият кўрсатмоқда. Яратилган ишланмалар асосида  янги ўғитлар, дефолиантлар, ўсиш стимуляторларини ишлаб чиқариш йўлга қўйилмоқда.
Президентимиз кимё соҳаси минерал ўғит ишлаб чиқариш билан чекланиб қолаётгани, бу йўналишдаги таълим ва илмий тадқиқотларни такомиллаштириш зарурлигини таъкидлади.
Илмий ишланмаларни жорий қилиш самарадорлигини ошириш,  бунинг учун тадқиқотларнинг тармоқ корхоналари эҳтиёжига ҳамоҳанглигини таъминлаш муҳимлиги қайд этилди.
“Ўзкимёсаноат” ва “Ўзбекнефтгаз” акциядорлик жамиятларига ўз тизимидаги йирик корхоналарда замонавий инфратузилмага эга бўлган тажриба-ишлаб чиқариш лабораториялари ташкил этиш, уларни фан ва ишлаб чиқариш интеграциясига йўналтириш эса Инновацион ривожланиш вазирлигига юкланди.
Минерал ресурслардан фойдаланиш унумдорлигини ошириш мақсадида “Кўмир ва материаллар кимёси” илмий-тажриба лабораториясини, Фанлар академиясининг Умумий ва ноорганик кимё институтида “Кўмир кимёси ва технологияси” илмий йўналишини ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Замонавий қурилиш материаллари яратиш бўйича янги илмий муассасалар, хусусан, янги композит материаллар ва инновацион кимё технологиялари бўйича тадқиқотлар олиб борадиган лаборатория тармоғини ташкил этиш кераклиги кўрсатиб ўтилди.
Биология фани фармацевтика, қишлоқ хўжалиги, тиббиёт, озиқ-овқат саноатини ривожлантириш учун фундаментал ва технологик асос бўлиб хизмат қилади.
Бугун бу йўналишда 7 та илмий-тадқиқот муассасасида 600 нафарга яқин илмий ходим фаолият кўрсатмоқда.
Президентимиз жаҳон бозори ва илм-фанидаги тенденцияларни кўрсатиб ўтиб, агро ва биотехнологиялар, озиқ-овқат, шу жумладан, фудо-микс,  био-тиббиёт ва фарма-биотехнологиялари йўналишларини комплекс ривожлантириш бўйича топшириқ берди.
Озиқ-овқат таркиби ва унинг инсон саломатлигига таъсирини ўрганиш, аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзи ва тўғри овқатланишни тарғиб этиш муҳимлиги кўрсатиб ўтилди.
Ботаника институти фаолиятини такомиллаштириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш бўйича вазифалар белгиланди.
Мамлакатимиз ўсимлик ва ҳайвонот дунёсининг рақамли давлат кадастрини йўлга қўйиш зарурлиги таъкидланди. Бу юқори даражадаги илмий тадқиқотларни режалаштириш, биологик муҳофаза чораларини белгилаш, соҳа ривожига оид муҳим амалий қарорларни қабул қилиш учун имконият яратади.
Тиббиёт ва фармацевтика соҳаларида ДНК ва ҳужайравий технологиялар, генетик таҳлиллар,  янги биоматериаллар ва биополимерларни ишлатиш амалиётини ривожлантириш, потенциал истеъмолчилар билан илмий-тадқиқот институтлари ўртасида самарали ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Яна бир устувор йўналиш – саноат учун минерал хомашё базасини таъминлаш билан билан боғлиқ бўлган геология соҳаси.
Мамлакатимизда фойдали қазилмаларнинг 70 дан ортиқ тури бўйича 2 мингдан ортиқ конлар аниқланган. Лекин қазиб олиш ва қайта ишлаш осон бўлган конлар тобора камайиб бормоқда.
Янги конлар топиш учун ер қаърининг янада чуқурроқ қатламларини геологик ўрганиш, мураккаб таркибли конларни ўзлаштириш бўйича соҳага илмий асосланган илғор усуллар ва инновацион технологияларни кенг жорий этишни замоннинг ўзи тақозо этмоқда.
Шу мақсадда Тошкентда Геология фанлари университети ташкил этилмоқда.
Давлатимиз раҳбари соҳадаги илмий тадқиқотларни янада кенгайтириш мақсадида фундаментал, амалий  ва инновацион тадқиқотларни фаоллаштириш, бунга давлат мақсадли грантлари билан бирга хорижий грантларни ҳам жалб этиш зарурлигини қайд этди.
Геология ва кон-металлургия комбинатлари салоҳиятини бирлаштириш, замонавий Гео-инновацион технологиялар лабораторияси ташкил этиш вазифаси белгиланди.
Замонавий ахборот технологияларини жорий этиш, «Рақамли геология» ва «Тоғ жинслари ва минералларнинг миллий электрон базаси» лойиҳаларини амалга ошириш, талабаларга юқори аниқликдаги космик суратлар асосида ерни масофадан зондлаш усулларини ўқитиш бўйича топшириқлар берилди.
Ёш тадқиқотчиларни қўллаб-қувватлаш ва докторантура тизимининг натижадорлигини рағбатлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Диссертациясини муддатидан аввал ҳимоя қилган докторантлар ва уларнинг илмий раҳбарлари ёки маслаҳатчиларини муносиб рағбатлантириш мақсадида тежалган маблағларни тўлиқ тўлаб бериш амалиётини жорий қилиш таклифи билдирилди.
Мутасаддиларга илм-фан соҳасини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқиш, унда ўрта ва узоқ истиқболга мўлжалланган илм-фан, технологик ва инновацион тараққиёт асосларини белгилаш вазифаси қўйилди.
Бугун бўлиб ўтган очиқ мулоқотда илм-фан йўналишларида ечимини кутаётган масалалар муҳокама қилинди. Давлатимиз раҳбари олимлар ва ёшлар билдирган таклифлар юзасидан мутасаддиларга кўрсатмалар берди.

Президент обменялся мнениями с учеными и молодежью
Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с учеными, молодыми исследователями, руководителями научных учреждений и представителями производства обсудил важнейшие задачи, стоящие перед отечественной наукой.
Как известно, 2020 год объявлен в Узбекистане Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики, определены приоритетные цели в указанных направлениях. Учитывая потенциал сложившихся в стране научных школ, а также исходя из национальных интересов и направлений развития на современном этапе в этом году решено развивать математику, химию, биологию и геологию.
Глава государства особо отметил, что потенциал узбекской математической науки высоко оценивается в мире, в нашей стране сформированы авторитетные школы по функциональному анализу и дифференциальным уравнениям, теории вероятностей и алгебре, семь ученых-математиков являются членами Всемирной академии наук.
Реализуется множество научных проектов совместно с зарубежными научными центрами, в том числе ведущими вузами Бонна, Кембриджа, Парижа и Сеула.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан о дальнейшем развитии математического образования и науки от 9 июля 2019 года на территории Студенческого городка в Ташкенте на основе современных требований строится новое здание Института математики Академии наук.
Президент в ходе встречи затронул актуальные задачи внедрения результатов математических исследований в практику, создания прочного фундамента для цифровой экономики.
Отмечалась необходимость усиления интереса молодежи к математике, правильной организации работы по отбору одаренных детей и привлечению их в дальнейшем в высшие учебные заведения. Поставлена задача создать детские учебники и пособия по математике, написанные на доступном и популярном языке, формировать математическое мышление с раннего возраста, в детских садах.
- Математика - основа всех точных наук. Ребенок, хорошо знающий математику, будет расти благоразумным, сможет успешно работать в любой сфере, - сказал Президент.
Дано указание организовать в каждом районном центре школу с математическим уклоном, выплачивать надбавки учителям таких учебных заведений. За научно-методическое обеспечение школ ответственными определены Институт математики АН и Министерство народного образования.
Подчеркнута важность проведения различных математических конкурсов среди учащихся, студентов и преподавателей, достойного поощрения победителей таких состязаний, совершенствования системы олимпиад.
Отмечена необходимость выведения качества обучения на новый уровень, внедрения системы национальной сертификации оценки математических знаний. Владельцам сертификата будет начислен максимальный балл по математике при поступлении в вуз.
Указано повысить эффективность подготовки высококвалифицированных педагогов и кадров с ученой степенью, предоставить полную самостоятельность совету по присуждению ученых степеней в Институте математики.
Даны поручения по проведению в стране международных конференций по математике, ежегодной отправке за рубеж для участия в научных мероприятиях и прохождения стажировки 100 ученых за счет средств Государственного бюджета и по линии фонда “Эл-юрт умиди”.
Сегодня в Узбекистане функционирует 4 научно-исследовательских учреждения химического направления, в них осуществляют деятельность более 250 научных работников. На основе их разработок налаживается производство новых видов удобрений, дефолиантов, стимуляторов роста растений.
Президент отметил, что химическая отрасль ограничивается лишь производством минеральных удобрений, следовательно, необходимо усовершенствовать образовательную и научную деятельность в данном направлении.
Подчеркнута важность повышения практической эффективности научных разработок, адаптации исследований под нужды предприятий отрасли.
На акционерные общества “Узкимёсаноат” и “Узбекнефтегаз” возложена задача организации на крупных отраслевых предприятиях опытно-производственных лабораторий с современной инфраструктурой, а на Министерство инновационного развития – направления деятельности этих лабораторий на интеграцию науки и производства.
В целях повышения эффективности использования минеральных ресурсов поручено организовать научно-экспериментальную лабораторию «Химия угля и материалов», научное направление «Химия и технология угля» в Институте общей и неорганической химии АН.
Указано на необходимость организации новых научных учреждений по созданию современных строительных материалов, в частности, сети лабораторий, специализирующихся на исследованиях по новым композитным материалам и инновационным химическим технологиям.
Биология – фундаментальная и технологическая основа для развития фармацевтики, сельского хозяйства, медицины, пищевой промышленности.
Сегодня в этой области науки задействовано 7 научно-исследовательских учреждений с около 600 научными сотрудниками.
Президент отметил наблюдающиеся тенденции на мировом рынке и в международной науке, поручил комплексно развивать агро- и биотехнологии, в том числе науку о пище, биомедицину и фармацевтические биотехнологии.
Указано на важность изучения состава пищи и ее влияния на здоровье, утверждения здорового образа жизни и правильного питания среди населения.
Определены задачи по совершенствованию деятельности, укреплению материально-технической базы Института ботаники.
Отмечена необходимость создания цифрового государственного кадастра растительного и животного мира Узбекистана. Это позволит планировать научные исследования, определять меры биологической защиты, принимать важные решения касательно развития сферы.
Даны поручения по развитию ДНК- и молекулярных технологий в медицине и фармацевтике, расширению использования генетического анализа, новых биоматериалов и биополимеров, установлению эффективного сотрудничества между научно-исследовательскими институтами и потенциальными потребителями.
Еще одно приоритетное направление – геология, непосредственно связанная с обеспечением промышленности минерально-сырьевой базой.
В нашей стране обнаружено свыше 2 тысяч месторождений более 70 видов полезных ископаемых. Однако месторождений, которые можно было бы легко освоить, становится все меньше.
Само время диктует необходимость геологического изучения более глубоких залежей, освоения месторождений сложной структуры, что, в свою очередь, требует широкого внедрения передовых научных методов и инновационных технологий.
Именно в этих целях в Ташкенте создается Университет геологических наук.
Глава государства отметил, что для дальнейшего расширения исследований в этой сфере необходимо активизировать фундаментальные, прикладные и инновационные изыскания, привлекать для этого не только государственные, но и зарубежные гранты.
Поставлена задача объединить потенциал геологической науки и горно-металлургических комбинатов, организовать современную лабораторию геоинновационных технологий.
Даны поручения по внедрению современных информационных технологий, реализации проектов “Цифровая геология” и “Национальная электронная база горных пород и минералов”, обучению студентов методике дистанционного зондирования земли на основе космических фотоснимков высокой точности.
Отмечена важность поддержки молодых исследователей и стимулирования результативности докторантуры.
В целях достойного поощрения докторантов, защитивших диссертацию досрочно, а также их научных руководителей или консультантов, Президент предложил внедрить практику полной выплаты им сэкономленных средств.
Ответственным лицам поручено разработать концепцию развития науки до 2030 года, предусмотрев необходимые меры для научного, технологического и инновационного развития на средне- и долгосрочную перспективу.
В ходе встречи обсуждены вопросы, ожидающие своего решения в различных направлениях науки. Глава государства дал соответствующие указания ответственным лицам с учетом предложений, высказанных учеными и молодежью.