“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини ташкил этиш тўғрисида
Инновацион ва юқори сифатли дори воситаларини, тиббий буюмлар ва тиббий техника воситаларини ишлаб чиқаришни ташкил этиш, аҳолининг ушбу маҳсулотларга бўлган эҳтиёжини қондириш, фармацевтика соҳаси мутахассисларини халқаро таълим стандартлари асосида ва талаб юқори бўлган мутахассисликлар бўйича тайёрлашни, фармацевтика таълимининг халқаро илмий ҳамжамият тизимига изчил интеграциялашувини таъминлаш ва республикада фармацевтика тармоғини янада ривожлантириш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Тошкент вилояти ҳокимлигининг Тошкент вилояти Қибрай туманида “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини (кейинги ўринларда – Кластер) ташкил этиш тўғрисидаги таклифи қабул қилинсин.
2. Белгилансинки, Кластер ўз ичига қуйидагиларни ташкил этишни қамраб олади:
а) қуйидагилардан иборат ўз инфратузилмасига эга бўлган Фармацевтика техник университети (кейинги ўринларда – Университет):
илмий-тадқиқот марказлари ва лабораториялар;
ўқув-илмий лабораториялари ва виварийлар;
фармакопея маркази;
меҳмонхонага эга симпозиумлар маркази;
талабалар, ўқитувчилар ва чет эллик ходимлар учун турар жой;
спорт-соғломлаштириш мажмуаси, сув ҳавзаси ва стадион;
б) инновацион дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникалар ишлаб чиқаришга мўлжалланган ишлаб чиқариш майдонларидан иборат саноат зонаси (кейинги ўринларда – саноат зонаси).
а) Кластернинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
халқаро тажрибани қўллаган ҳолда инновацион ечимлар (ноу-хау) ва юқори технологияларни жорий этиш орқали республиканинг фармацевтика тармоғини ривожлантириш;
фармацевтика тармоғида талаб юқори бўлган мутахассисликлар бўйича халқаро ўқитиш дастурларига мувофиқ малакали кадрлар тайёрлаш учун ихтисослаштирилган таълим инфратузилмасини яратиш;
халқаро инновацион тизимга интеграциялашиш, замонавий ўқув-лабораториялари ва илмий-тадқиқот марказлари, шунингдек, инновацион инфратузилмани яратиш орқали илмий-тадқиқот базасини ривожлантириш;
инновацион ва юқори сифатли дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникани ишлаб чиқаришга мўлжалланган замонавий рақобатбардош ишлаб чиқаришларни ташкил этиш учун, шу жумладан, хорижий фармацевтика компанияларининг инвестициялари ва илғор технологияларини жалб қилиш;илмий-таълим ва тадқиқот марказларининг илмий-техник ва инновацион дастурлар, танловлар ҳамда грантларда иштирок этиши учун шарт-шароитларни таъминлаш;
тажриба ва маълумотларнинг доимий алмашинувини ташкил этиш орқали хорижнинг ушбу йўналишдаги илмий-тадқиқот марказлари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш, халқаро тадқиқот дастурлари, анжуманлар ва симпозиумларда амалий иштирок этишни таъминлаш;
б) Университетнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника ишлаб чиқариш, косметология, тармоқ ва бизнесни бошқариш соҳаларида халқаро таълим стандартларига мувофиқ малакали кадрлар тайёрлаш;
фармацевтика тармоғида кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ва модернизация қилишга йўналтирилган инновацион ва самарали таълим дастурлари ва ўқитиш шаклларини жорий этиш;
таълим ва фаннинг узлуксизлиги ва узвийлиги, шунингдек, уларнинг жаҳон таълими ва илмий ҳамжамиятга интеграциялашуви ҳисобига мутахассислар ва илмий-педагогик кадрларни қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишни амалга ошириш;
фармацевтика таълими, фан ва ишлаб чиқаришнинг яқин интеграцияси учун шарт-шароитлар яратиш;
фармация, биотехнология, биофармация, фармацевтика тармоғи учун дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникалар ишлаб чиқиш ҳамда уларни қўллаш соҳасида фундаментал ва амалий тадқиқотлар ўтказиш;
хорижий мамлакатларнинг етакчи таълим муассасалари, илмий-тадқиқот марказлари ва ишбилармон доиралари билан узоқ муддатли алоқаларни ривожлантириш ва мустаҳкамлаш.
Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт жамғармаси (EDCF) линиялари бўйича Корея Республикаси Ҳукуматининг узоқ муддатли имтиёзли кредитларини жалб қилиш орқали ўз инфратузилмасига эга бўлган Университетни ташкил этиш тўғрисида дастлабки келишувга эришилганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини ташкил этиш концепцияси 1-иловага мувофиқ;
“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини ташкил этиш бўйича амалий чора-тадбирлар режаси 2-иловага мувофиқ;
“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ҳудудида жойлаштириш таклиф этилаётган истиқболли инвестиция лойиҳаларининг манзилли рўйхати 3-иловага мувофиқ;
“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ҳудудида транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастури 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
“Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерининг васийлик кенгаши 5-иловага мувофиқ таркибда;
Давлат муассасаси шаклидаги “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерини ривожлантириш дирекцияси (кейинги ўринларда – Дирекция) ташкил этилсин.
Белгилансинки, Дирекция фаолиятини мувофиқлаштириш Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги (кейинги ўринларда – Агентлик) томонидан амалга оширилади.
а) Васийлик кенгашининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
Кластер ҳудудида инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда давлат органлари фаолиятини мувофиқлаштириш;
илмий-техник ишланмаларни молиялаштириш ва стратегик лойиҳаларни амалга ошириш учун халқаро грантларни жалб қилишда кўмаклашиш;
Кластернинг илмий-тадқиқот ва таълим салоҳиятини ривожлантириш йўналишларини белгилаш;
Университетнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга, уни замонавий ўқув-лаборатория ва тажриба-саноат ускуналари билан жиҳозлашга кўмаклашиш;
мазкур қарор билан белгиланган вазифалар Дирекция томонидан бажарилишини мониторинг қилиш;
б) Дирекциянинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
илғор хорижий тажрибани, Кластерни халқаро ҳамжамиятга интеграция қилишни инобатга олган ҳолда уни ривожлантириш, шунингдек, Кластернинг илмий-тадқиқот ва ишлаб чиқариш ташкилотлари ўртасида барқарор кооперацион алоқаларни йўлга қўйиш;
фармацевтика соҳасида биринчи илмий шаҳарчани яратишда таълим, илмий ва ишлаб чиқариш салоҳиятидан самарали фойдаланиш;
қўшма илмий тадқиқотларни амалга оширишда академик, таълим ва тармоқ илм-фани ўртасида ўзаро самарали ҳамкорликни таъминлаш;
Кластер аъзоларини рўйхатдан ўтказиш ва уларга тегишли гувоҳномаларни бериш, Кластер иштирокчиларининг реестрини юритиш;
инвесторлар ва Кластер иштирокчилари ўз зиммасига олган мажбуриятларини лозим даражада бажариши устидан назоратни амалга ошириш;
Дирекция томонидан ишлаб чиқилган бош режага мувофиқ, Агентликнинг қарорига асосан тасдиқланган инвестиция лойиҳаларини Кластер ҳудудида жойлаштириш;
саноат зонаси ҳудудида инвестиция лойиҳаларининг ўз вақтида амалга оширилиши, ишга туширилиши ва Кластер иштирокчилари самарали фаолият юритишини таъминлаш учун уларга зарур инфратузилма (электр энергияси, газ ва сув таъминоти, канализация, кириш йўллари ва бошқалар) яратиш билан боғлиқ масалаларни ҳал этишда амалий ёрдам кўрсатиш;
Кластерни ривожлантиришга хорижий мутахассислар ва маслаҳатчиларни жалб қилиш;
республика фармацевтика тармоғини ривожлантиришнинг муҳим йўналишларини амалга оширишда стратегик инвесторларни аниқлаш нуқтаи назаридан Кластер ҳудудида жойлаштириш учун таклиф қилинаётган инвестиция лойиҳаларини тайёрлаш ва экспертиза қилиш.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда Дирекция фаолиятини ташкил этиш тўғрисида ҳукумат қарорини қабул қилсин.
7. Белгилансинки,
а) Кластер саноат зонаси ҳудудида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш тўғридан-тўғри инвестициялар, жумладан, чет эл инвестицияларини жалб қилиш ҳисобига амалга оширилади;
б) инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш тўғрисида қарор ушбу лойиҳага илғор технологияларни жалб қилиш, инновацияларни татбиқ этиш даражаси ва ишлаб чиқаришнинг рақобатбардошлилиги тўғрисида Дирекциянинг ижобий хулосаси олинганидан кейин Агентлик томонидан қабул қилинади;
в) Кластер аъзолари ҳамда Дирекцияга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2016 йил 26 октябрдаги “Эркин иқтисодий зоналар фаолиятини фаоллаштириш ва кенгайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-4853-сон Фармонининг 3 ва 4-бандлари татбиқ этилади;
г) Дирекциянинг таъминоти, шу жумладан, унинг ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш ва моддий рағбатлантириш, шунингдек, асосий воситаларни сотиб олиш қуйидаги манбалар ҳисобидан амалга оширилади:
Агентлик қошидаги Ўзбекистон Республикаси Фармацевтика тармоғини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бюджетдан ташқари жамғармаси маблағлари;
Дирекция бошқарувидаги ер участкалари, бинолар ва иншоотларни ижарага беришдан тушган тушумлар;
Дирекция томонидан шартнома асосида кўрсатиладиган хизматларни реализация қилишдан тушган тушумлар;
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан ажратиладиган маблағлар;
хорижий ва халқаро ташкилотларнинг грантлари;
қонун билан тақиқланмаган бошқа манбалар.
8. Агентликка Кластерни ташкил этиш мақсадида Дирекциянинг талабномаларига кўра Ўзбекистон Республикаси Фармацевтика тармоғини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бюджетдан ташқари жамғармаси маблағлари ҳисобидан қуйидаги чора-тадбирларга тўловларни амалга оширишга рухсат берилсин:
Кластер ҳудудининг бош режаси ва батафсил режалаштириш лойиҳаси, лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш ҳамда қурилиш-монтаж ишларини амалга ошириш;
консалтинг ва инжиниринг хизматларини кўрсатишда иштирок этадиган хорижий мутахассислар ва маслаҳатчиларнинг меҳнатига ҳақ тўлаш;
Университет профессор-ўқитувчиларининг хорижий таълим ва илмий-тадқиқот муассасаларида амалиёт ўташи бўйича харажатлар;
жисмоний ва юридик шахсларга тегишли бўлган ер участкасида жойлашган турар жой, ишлаб чиқариш бинолари ва бошқа бинолар, иншоотлар ва дарахтзорлар бузилиши сабабли, ер участкаси олиб қўйилганда мулкдорларга етказилган зарарни қоплаш.
9. Тошкент вилояти ҳокимлиги бир ой муддатда:
Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси ҳамда Дирекция билан биргаликда ер участкасининг чегараларини белгилаган ҳолда Кластерни жойлаштириш учун ажратиладиган ҳудудларни топографик тасвирга олишни таъминлансин;
Кластер ташкил этиш учун Тошкент вилояти Қибрай туманида кейинчалик кенгайтириш имкониятини инобатга олган ҳолда, умумий майдони 43,75 гектар ер участкаси ажратилишини таъминласин.
10. Кластер қурилиши доирасида Дирекция, истисно тариқасида, қишлоқ хўжалигига мўлжалланмаган мақсадларда олиб қўйиладиган суғориладиган ерлар учун компенсация тўловларини тўлашдан озод қилинсин.
11. Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳар йили тегишли йиллар учун Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурининг параметрларини шакллантиришда “Tashkent Pharma Park” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластери ҳудудида транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурини амалга ошириш учун капитал қўйилмалар лимитларини ва зарур марказлаштирилган инвестициялар ажратилишини назарда тутсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги Агентлик буюртманомаларига биноан белгиланган тартибда Кластер ҳудудида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш даврида жалб қилинадиган хорижий мутахассислар, шунингдек, уларнинг оила аъзоларига консуллик ва бошқа йиғимларни ундирмасдан кириш визалари расмийлаштирилишини таъминласин.
13. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги Агентлик буюртманомаларига биноан белгиланган тартибда Кластер ҳудудида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш даврида жалб қилинадиган хорижий мутахассисларга давлат божи ундирмасдан кўп марталик визалар берилишини ва узайтирилишини, шунингдек, вақтинча яшаш жойи бўйича вақтинча прописка қилинишини ва унинг муддати узайтирилишини таъминласин.
14. Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги белгиланган тартибда республикага ишчи кучини (Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаганлар орасидан) жалб этишга рухсатномалар берилишини (муддати узайтирилишини), шунингдек, ушбу фуқароларга Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат фаолияти билан шуғулланиш ҳуқуқини берувчи тасдиқномалар берилишини (муддати узайтирилишини) таъминласин.
15. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилишда қуйидаги тартиб ўрнатилсин:
инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.У.Умурзоқов – узоқ муддатли хорижий имтиёзли кредитларни ўз вақтида жалб қилган ҳолда белгиланган муддатларда Кластерни, шу жумладан, Университет ва саноат зонасини ташкил этиш бўйича ишларнинг самарали ташкил этилишини, масъул идоралар ва ташкилотлар фаолияти мувофиқлаштирилишини, аниқланган муаммо ва камчиликлар тезкорлик билан бартараф этилишини таъминласин;
Агентлик директори в.б. С.Х.Кариев – Кластерни самарали бошқариш тизимини яратиш, уни шакллантириш жараёнида юзага келадиган кундалик масалаларни ҳал қилиш, саноат зонаси ҳудудида юқори сифатли дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника ишлаб чиқариш бўйича инновацион қувватларни жойлаштириш, ишлаб чиқарилаётган фармацевтика маҳсулотларининг рақобатбардошлигини ошириш, ушбу соҳадаги академик ва илмий-тадқиқот муҳитини ривожлантиришни таъминласин;
Тошкент вилояти ҳокими Р.К.Холматов – ер участкасининг чегараларини аниқласин ва транспорт, муҳандислик-коммуникация ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини таъминлаган ҳолда уни Кластер ташкил этиш учун ажратсин, Кластер, шу жумладан, Университет ва саноат зонаси фаолиятини ташкил этишда ҳар томонлама кўмаклашсин.

О создании инновационного научно-производственного фармацевтического кластера "Tashkent Pharma Park"
2020-01-29 | Документы
В целях организации производства инновационных и высококачественных лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, удовлетворения спроса населения на указанные товары, обеспечения подготовки специалистов фармацевтической отрасли на основе международных образовательных стандартов и по востребованным специальностям, последовательной интеграции фармацевтического образования в систему международного научного сообщества, а также дальнейшего развития фармацевтической отрасли в республике:
1. Принять предложение Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства здравоохранения, Министерства экономики и промышленности, Министерства высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, хокимията Ташкентской области о создании в Кибрайском районе Ташкентской области инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» (далее – Кластер).
2. Установить, что Кластер включает в себя создание:
а) Фармацевтического технического университета (далее – Университет) с собственной инфраструктурой, состоящей из:
научно-исследовательских центров и лабораторий;
учебно-научных лабораторий и вивария;
фармакопейного центра;
симпозиум-центра с гостиницей;
мест проживания для студентов, преподавателей и иностранных сотрудников;
спортивно-оздоровительного комплекса, бассейна и стадиона;
б) промышленной зоны, состоящей из производственных площадей по выпуску инновационных лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники (далее – промышленная зона).
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности:
а) Кластера:
развитие фармацевтической отрасли республики путем внедрения инновационных решений (ноу-хау) и высоких технологий с применением международного опыта;
создание специализированной образовательной инфраструктуры для подготовки квалифицированных кадров в соответствии с международными программами обучения по специальностям, востребованным в фармацевтической отрасли;
развитие научно-исследовательской базы путем ее интеграции в международную инновационную систему, создания современных учебно-лабораторных и научно-исследовательских центров, а также инновационной инфраструктуры;
привлечение инвестиций и передовых технологий, в том числе зарубежных фармацевтических компаний, для создания современных конкурентоспособных производств по выпуску инновационных и высококачественных лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
обеспечение условий для участия научно-образовательных и исследовательских центров в научно-технических и инновационных программах, конкурсах и грантах;
налаживание сотрудничества с аналогичными зарубежными научно-исследовательскими центрами путем организации постоянного обмена опытом и данными, обеспечения практического участия в международных исследовательских программах, конференциях и симпозиумах;
б) Университета:
подготовку квалифицированных кадров в области производства лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, косметологии, управления отраслью и бизнесом в соответствии с международными образовательными стандартами;
внедрение инновационных и эффективных образовательных программ и форм обучения, направленных на совершенствование и модернизацию системы подготовки кадров в фармацевтической отрасли;
осуществление переподготовки и повышения квалификации специалистов и научно-педагогических кадров за счет непрерывности и преемственности образования и науки, а также их интеграции в мировое образовательное и научное сообщество;
создание условий для тесной интеграции фармацевтического образования, науки и производства;
проведение фундаментальных и прикладных научных исследований в области фармации, биотехнологии, биофармации, разработки и применения лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники для фармацевтической отрасли;
развитие и укрепление долгосрочных отношений с ведущими образовательными учреждениями, научно-исследовательскими центрами и бизнес-сообществом зарубежных стран.
Принять к сведению, что достигнута предварительная договоренность о создании Университета с собственной инфраструктурой за счет привлечения долгосрочных льготных кредитов правительства Республики Корея по линии Фонда экономического сотрудничества и развития (EDCF).
Концепцию создания инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» согласно приложению № 1;
План практических мероприятий по созданию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» согласно приложению № 2;
Адресный перечень перспективных инвестиционных проектов, предлагаемых к размещению на территории инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park», согласно приложению № 3;
Программу развития транспортной, инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктуры на территории инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» согласно приложению № 4.
5. Образовать:
Попечительский совет инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» в составе согласно приложению № 5;
Дирекцию по развитию инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» (далее – Дирекция) в форме государственного учреждения.
Установить, что координация деятельности Дирекции осуществляется Агентством по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан (далее – Агентство).
6. Определить основными задачами:
а) Попечительского совета:
осуществление координации деятельности государственных органов в реализации инвестиционных проектов на территории Кластера;
содействие привлечению международных грантовых средств для финансирования научно-технических разработок и реализации стратегических проектов;
определение направлений развития научно-исследовательского и образовательного потенциала Кластера;
содействие укреплению материально-технической базы Университета, оснащению его современным учебно-лабораторным и опытно-промышленным оборудованием;
осуществление мониторинга выполнения Дирекцией задач, определенных настоящим постановлением;
б) Дирекции:
развитие Кластера с учетом передового зарубежного опыта и его интеграцию в международное сообщество, а также налаживание устойчивых кооперационных связей научно-исследовательских и производственных организаций Кластера;
эффективное использование образовательного, научного и производственного потенциала в создании первого наукограда в области фармацевтики;
обеспечение эффективного взаимодействия между академической, образовательной и отраслевой наукой в реализации совместных научных исследований;
регистрацию участников Кластера и выдачу им соответствующих свидетельств, ведение реестра участников Кластера;
осуществление контроля за надлежащим выполнением инвесторами и участниками Кластера принятых на себя обязательств;
размещение на территории Кластера инвестиционных проектов, утвержденных на основании решения Агентства, в соответствии с разработанным генеральным планом Дирекции;
оказание практического содействия участникам Кластера в решении вопросов, связанных с созданием необходимой инфраструктуры (электро-, газо- и водоснабжение, канализация, подъездные дороги и другое), для обеспечения своевременной реализации инвестиционных проектов, ввода их в эксплуатацию и эффективного функционирования участников Кластера на территории промышленной зоны;
привлечение зарубежных специалистов и консультантов к развитию Кластера;
подготовку и экспертизу инвестиционных проектов, предлагаемых для размещения на территории Кластера, на предмет определения стратегических инвесторов в реализации важнейших направлений развития фармацевтической отрасли республики.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок принять правительственное решение об организации деятельности Дирекции.
а) реализация инвестиционных проектов на территории промышленной зоны Кластера осуществляется за счет привлечения прямых инвестиций, в том числе иностранных;
б) решение о реализации инвестиционных проектов принимается Агентством после получения положительного заключения Дирекции о степени привлечения передовых технологий, внедрения инноваций в данный проект и конкурентоспособности производства;
в) на участников Кластера, а также Дирекцию распространяется действие пунктов 3 и 4 Указа Президента Республики Узбекистан от 26 октября 2016 года № УП–4853 «О дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон»;
г) содержание Дирекции, в том числе оплата труда и материальное стимулирование ее работников, а также приобретение основных средств осуществляются за счет следующих источников:
средства внебюджетного Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли Республики Узбекистан при Агентстве;
поступления от аренды земельных участков, зданий и сооружений, находящихся в управлении Дирекции;
поступления от реализации услуг, оказываемых Дирекцией на договорной основе;
средства, выделяемые из Государственного бюджета Республики Узбекистан;
8. Разрешить Агентству в целях создания Кластера по заявкам Дирекции производить оплату из средств внебюджетного Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли Республики Узбекистан следующих мероприятий:
разработка генерального плана и проекта детальной планировки территории Кластера, проектной документации и осуществления строительно-монтажных работ;
оплата труда зарубежных специалистов и консультантов, привлекаемых для оказания консалтинговых и инжиниринговых услуг;
расходы по стажировке профессорско-преподавательского состава Университета в зарубежных образовательных и научно-исследовательских учреждениях;
возмещение убытков, нанесенных собственникам по причине сноса жилых, производственных и иных строений, сооружений и насаждений, расположенных на земельном участке, принадлежащем физическим и юридическим лицам, при изъятии земельного участка.
9. Хокимияту Ташкентской области в месячный срок:
совместно с Министерством строительства, Государственным комитетом Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру и Дирекцией обеспечить проведение топографической съемки территории, выделяемой для размещения Кластера, с определением границ земельного участка;
для создания Кластера обеспечить выделение земельного участка общей площадью 43,75 га на территории Кибрайского района Ташкентской области с возможностью его дальнейшего расширения.
10. В рамках строительства Кластера освободить, в порядке исключения, Дирекцию от уплаты компенсационных выплат за орошаемые земли, изымаемые для использования в несельскохозяйственных целях.
11. Министерству экономики и промышленности, Министерству финансов, Министерству инвестиций и внешней торговли ежегодно при формировании параметров Инвестиционной программы Республики Узбекистан на соответствующие годы предусматривать лимиты капитальных вложений и выделение необходимых централизованных инвестиций для реализации Программы развития транспортной, инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктуры на территории инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park».
12. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан по заявкам Агентства обеспечить в установленном порядке оформление въездных виз иностранным специалистам, привлекаемым на период реализации инвестиционных проектов на территории Кластера, а также членам их семей без взимания консульских и иных сборов.
13. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке по заявкам Агентства выдачу и продление многократных виз, а также временную прописку и ее продление по месту временного проживания иностранным специалистам, привлекаемым на период реализации инвестиционных проектов на территории Кластера, без взимания государственной пошлины.
14. Министерству занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан обеспечить в установленном порядке выдачу (продление) разрешений на привлечение в республику рабочей силы (не имеющейся в числе граждан Республики Узбекистан), а также выдачу (продление) данным гражданам подтверждений на право трудовой деятельности на территории Республики Узбекистан.
15. Установить следующий порядок контроля за исполнением настоящего постановления:
министру инвестиций и внешней торговли Умурзакову С.У. – обеспечить эффективную организацию работы по созданию Кластера, в том числе Университета и промышленной зоны, в установленные сроки, со своевременным привлечением долгосрочных зарубежных льготных кредитов, координацию деятельности ответственных ведомств и организаций, оперативное устранение выявленных проблем и недостатков;
и.о. директора Агентства Кариеву С.Х. – обеспечить создание эффективной системы управления Кластером, решение повседневных вопросов, возникающих в процессе его формирования, размещение на территории промышленной зоны инновационных мощностей по производству высококачественных лекарственных препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, повышение конкурентоспособности выпускаемой фармацевтической продукции, развитие академической и научно-исследовательской среды в данной сфере;
хокиму Ташкентской области Холматову Р.К. – определить границы земельного участка и выделить его для создания Кластера с обеспечением транспортной, инженерно-коммуникационной и производственной инфраструктурой, оказать всестороннее содействие при организации деятельности Кластера, в том числе Университета и промышленной зоны.