Электрон меҳнат дафтарчалари жорий этилиши бошланди
2020 йил 1 январдан янги меҳнат шартномаларини, шунингдек амалдагиларига ўзгартириш киритиш ва тугатишни ЯММТ(ягона миллий меҳнат тизими) идоралараро дастурий-аппарат комплексида мажбурий рўйхатдан ўтказиш жорий этилиши бошланди.
“Ягона миллий меҳнат тизими” идоралараро дастурий-аппарат комплекси (ЯММТ) билан ишлаш механизми Вазирлар Маҳкамасининг 5.12.2019 йилдаги 971-сон қарорида белгиланган. Ўзбекистон Республикаси Президентнинг 31.10.2019 йилдаги ПҚ-4502-сон қарорига асосан эса 2020 йил 1 январдан янги меҳнат шартномаларини, шунингдек амалдагиларига ўзгартириш киритиш ва тугатишни ЯММТда мажбурий рўйхатдан ўтказиш жорий этилиши белгиланган.
Қарорга кўра, ишлаётган ходимларнинг меҳнат шартномаларини 2020 йилнинг 1 сентябрга қадар ЯММТда рўйхатдан ўтказиш лозим. Бундан ташқари, жорий йилнинг 1 январидан бошлаб электрон меҳнат дафтарчаси жорий этилади. У меҳнат шартномаларини рўйхатдан ўтказиш ва уларга маълумотларни киритишда ЯММТда автоматик тарзда шаклланади.
Меҳнат муносабатларини ЯММТда рўйхатдан ўтказиш мулкчилик шакли ва идоравий мансублигидан қатъи назар барча иш берувчилар, шу жумладан, алоҳида таркибий тузилмалар, хусусий корхоналар ва якка тартибдаги тадбиркорлар учун мажбурийдир.
ЯММТни бошқариш дирекцияси тизимнинг оператори ҳисобланади. У тизимнинг ишлашини, ундан фойдаланишни таъминлайди, шунингдек ташкилий-техник жиҳатларини тартибга солади.

Начали внедрять электронные трудовые книжки
С 1 января 2020 года началось внедрение обязательной регистрации процедуры заключения трудовых договоров и их прекращения на базе «Единой национальной системы труда» («ЕНСТ»).
Механизм работы с межведомственным аппаратно-программным комплексом «Единая национальная система труда» (МАПК «ЕНСТ») представлен в постановлении Кабинета министров № 971 от 05.12.2019. На основании постановления Президента Республики Узбекистан № 4502 от 31.10.2019 года определено обязательное осуществление электронной регистрации в ЕНСТ трудовых отношений между работодателями и работниками, включая процедуры заключения трудовых договоров, внесения изменений и дополнений в трудовые договоры, а также их прекращения.
Согласно постановлению, действующие трудовые договоры, заключенные до 1 января 2020 года, подлежат регистрации в МАПК «ЕНСТ» не позднее 1 сентября 2020 года. Кроме того, с 1 января 2020 года вводится электронная трудовая книжка, включающая сведения о трудовой деятельности работников, автоматически формируемая в МАПК «ЕНСТ» на основе данных, содержащихся в регистрируемых трудовых договорах.
Регистрация трудовых отношений обязательна для всех работодателей независимо от формы собственности и конторской принадлежности, в том числе для отдельных структурных подразделений, частных предприятий и индивидуальных предпринимателей.
Дирекция по управлению ЕНСТ считается оператором системы. Она обеспечивают работу и использование системы, а также регулирует организационно-технические аспекты.