“Сариқ ёнмаяпти”: Тошкентнинг бир неча чорраҳаларида светофорларнинг ишлаш тартиби ўзгарганлиги ҳақида
2020-01-24 | Жамият
2019 йилнинг 7 сентябрь кунида Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси томонидан синов тариқасида янгиликлар жорий қилиш амалиёти бошланган эди. Йўл-транспорт ҳодисаларининг олдини олиш мақсадида пойтахтнинг бир нечта чорраҳаларида светофорнинг ишлаш тартиби ўзгартирилган эди. Ўзгариш қуйидаги кўринишга эга.
Йўналишлардан бирида светофорнинг тақиқловчи (қизил) сигналидан сўнг (сариқни четлаб) рухсат берувчи (яшил) сигнал ёнмоқда. Шу вақтда қарама қарши йўналишда светофор стандарт тартибда (қизил, сариқ, яшил) ишлайди.
Синов шаҳарнинг тўртта чорраҳаларида бошланди: Амир Темур – Нукус кўчалари; Шароф Рашидов – Ислом Каримов кўчалари, Афросиёб – Шаҳрисабз кўчалари; Содиқ Азимов – Фидокор кўчалари. Ижобий натижаларни узоқ кутишга тўғри келмади, юқоридаги чорраҳаларда кичик тўқнашувлар сони камайди. Бундан ташқари, ушбу ўзгариш йўналишлардан бирига иккинчи йўналиш ҳаракатни бошлашидан олдин бурилишларни тугатиш учун фурсат беради ва бу билан чорраҳалардаги тирбандликнинг олди олинади.
Натижалар ижобий бўлганлиги сабабли ушбу янги тартиб тўлиқ ишга туширилган. Масалан фақатгина Учтепа туманида ўзгаришлар ўндан ортиқ чорраҳаларда, Чилонзор туманида – бешта, Сергели туманида ҳам бешта чорраҳаларда ишга туширилди.
Ҳайдовчилар аста-секин светофорнинг янги тартибига кўникишмоқда, ЙПХ ходимларининг кузатувларига кўра улар рухсат берувчи сигналга илгаригидан кўра секинроқ қўзғалишни бошлаганлар. Аммо бизга “муаммо” ҳақидаги хабарлар мунтазам равишда келиб тушмоқда – ҳайдовчилар, “сариқ ишламаса” светофор бузилган деб ўйлашмоқда. Умид қиламизки, мақоламиз барча учун фойдали бўлиб, ҳайдовчиларнинг хавотирлари йўқолишига ва йўл ҳаракати хавфсизлиги учун янги тартибнинг афзал томонларига эътибор қаратишларига сабаб бўлади.
Ҳайдовчиларнинг фикр ва кузатувларини кутиб қоламиз. Сизнингча, янги усул ўзини оқлайдими? Афзалликларини кўрдингизми?

«Не горит жёлтый»: об опыте изменения режима работы светофоров на нескольких перекрёстках Ташкента
Еще 07 сентября 2019 года Управлением безопасности дорожного движения было принято решение об экспериментальном нововведении. С целью предотвращения дорожно-транспортных происшествий на нескольких перекрёстках столицы было введено изменение в режим работы светофора, которое выглядит следующим образом.
В одном из направлений после запрещающего (красного) сигнала светофора сразу (минуя желтый) загорается разрешающий (зелёный) сигнал. Во встречном направлении в этот момент светофор работает в стандартном режиме (красный, жёлтый, зелёный).
Эксперимент стартовал на четырех перекрёстках города: ул. Амир Темура – ул. Нукусская; ул. Шарафа Рашидова – ул. Ислама Каримова; ул. Афросиёб – ул. Шахрисабз; ул. Садика Азимова – ул. Фидокор. Положительные результаты в виде снижения количества мелких столкновений на пересечениях вышеуказанных улиц не заставили себя долго ждать. Кроме того, данные изменения в режиме работы светофоров позволяют одному направлению закончить манёвр, прежде чем встречное направление начнёт движение, и тем самым разгружает перекрестки.
В связи с успехами нововведение на данном этапе работает в полном режиме. Только в Учтепинском районе, к примеру, изменения коснулись режима работы светофоров на более чем десяти перекрёстках, в Чиланзарском районе – на пяти, в Сергелийском районе – также на пяти перекрёстках.
Водители постепенно привыкают к новому режиму работы светофоров, и по наблюдениям сотрудников ДПС, стартуют на разрешающий сигнал более размеренно и спокойно, чем ранее. Тем не менее, к нам периодически поступают обращения с сообщение о «проблеме» – водителям кажется, что если «жёлтый» свет не горит, то это означает некорректную работу светофора. Надеемся, наша статья позволит каждому развеять эти переживания и обратить внимание на преимущества метода для безопасности дорожного движения.
Будем рады отзывам и наблюдения водителей. На ваш взгляд, оправдывает ли себя метод? Заметны ли вам его преимущества?