Президент Шавкат Мирзиёев Олий Мажлисга навбатдаги Мурожаатномани тақдим этади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 24 январь куни соат 11:00 да Олий Мажлиснинг Сенати ва Қонунчилик палатасига навбатдаги Мурожаатномани тақдим этади.
Маълумки, 2019 йил 22 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлар депутатлигига сайлов бўлиб ўтди. Бу муҳим сиёсий тадбир мамлакатимиз тарихида илк бор қабул қилинган Сайлов кодекси асосида, “Янги Ўзбекистон – янги сайловлар” шиори остида ўтди.
Сайлов натижаларига кўра, Марказий сайлов комиссияси Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 150 нафар депутати ва Сенатининг 97 нафар аъзосини рўйхатга олди, жумладан, Президентнинг 2020 йил 17 январдаги фармони билан Сенат аъзоларининг 13 нафари тайинланди. Шу тариқа, мамлакатимиз қонун чиқарувчи ҳокимиятининг янги таркиби шаклланди.
Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга навбатдаги Мурожаатномаси ана шу янги парламентга тақдим этилади.
Ушбу нуфузли анжуман Халқаро конгресс марказида бўлиб ўтади. Унда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, видеоконференция алоқа тизими орқали туман, шаҳар ва вилоятлардаги маҳаллий Кенгашларга сайланган халқ ноиблари, шунингдек, ижро ҳокимияти ва хўжалик бошқаруви органлари раҳбарлари, нодавлат ташкилотлар ва жамоатчилик вакиллари иштирок этади.

Президент Шавкат Мирзиёев обратится к Олий Мажлису с очередным Посланием
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 января в 11:00 обратится к Сенату и Законодательной палате Олий Мажлиса с очередным Посланием.
Как известно, 22 декабря 2019 года состоялись выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса и местные Кенгаши народных депутатов. Они прошли на основе принятого впервые в истории нашего государства Избирательного кодекса, под девизом “Новый Узбекистан – новые выборы”.
По итогам выборов Центральная избирательная комиссия зарегистрировала 150 депутатов Законодательной палаты и 97 членов Сената Олий Мажлиса. В частности, указом Президента от 17 января 2020 года назначены 13 сенаторов. Таким образом, сформировался новый состав органов законодательной власти нашей страны.
Глава государства представит Послание новому парламенту.
Это важное событие состоится в Международном конгресс-центре. В нем примут участие депутаты Законодательной палаты и члены Сената Олий Мажлиса, посредством видеоконференцсвязи – депутаты областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов, а также руководители органов исполнительной власти и хозяйственного управления, представители негосударственных организаций и общественности.