Ягона интерактив давлат хизматлари порталининг мобил иловаси ва Face ID прототипи тақдимоти бўлиб ўтди
2020-01-22 | Технологиялар
2020 йил 21 январь куни Бизнес ва бошқарув республика олий мактаби биносида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги (кейинги ўринларда - Агентлик) ва Агентлик ҳузуридаги Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази (кейинги ўринларда – Марказ) ходимлари иштирокида матбуот анжумани бўлиб ўтди.
Марказнинг бир йиллик фаолияти натижаларидан бири фуқароларнинг давлат органлари билан ўзаро муносабатлари жараёнини сезиларли даражада енгиллаштиргани, ҳамда аҳоли учун бир қатор хизматлар йўлга қўйгани бўлса, яна бир натижа Ягона интерактив давлат хизматлари порталининг MyGov мобил иловасининг ишга туширилиши бўлди.
Бугунги кунда республикамиз аҳолисининг 80%ини мобил интернет фойдаланувчилари ташкил этишини инобатга олсак, My.gov.uz мобил иловасининг ишга туширилиши интерактив давлат хизматлари кўрсатишда муҳим қадамдир.
Матбуот анжумани доирасида My.gov.uz мобил иловасининг имкониятлари намойиш этилди ва мобил иловада фақатгина тўлиқ автоматлаштирилган электрон хизматлар, яъни давлат органлари ходимлари иштирокисиз кўрсатиладиган хизматлар жорий этилганлиги эьтироф этилди. Мазкур иловалар орасидан йўл ҳаракати қоидаларини бузилганлик юзасидан жарималар, шахсий жамғариб бориладиган пенсия ҳисоб варағи ҳолати ҳақида маълумот олиш, СТИРни аниқлаш, иш ҳақи миқдорини тасдиқлаш тўғрисидаги маълумотнома олиш, коммунал хизматлар учун тўловлар ва бошқалар жой олган.
Мисол учун, бошқа ҳеч қаерда жарималар бўйича маълумот олиш имконияти мавжуд тўлақонли хизмат кўрсатилмайди. Фақатгина Ягона интерактив давлат хизматлари порталида ЙҲҚ бузилгани учун белгиланган жарималар бўйича маълумотни бепул олиш мумкин. Бунда мазкур хизматдан фойдаланиш учун рўйҳатдан ўтгандан сўнг, жарималар ёзилган тақдирда улар тўғрисидаги маьлумотлар автоматик тарзда тақдим этилади.
Мобил илова ишлаш жараёнида унда кўрсатиб бориладиган электрон хизматлар сони ошириб борилади.
Шу нарсани алоҳида қайд этиб ўтиш лозимки, ўтган 2019 йил давомида Марказ ва Ягона интегратор UZINFOCOM билан ҳамкорликда My.gov.uz порталида 49 та электрон давлат хизматлари жорий этилди. Улар орасида 5 таси тўлиқ автоматлаштирилган (пенсия тўғрисида маълумот, ойлик маош тўғрисида маълумот, жарималар ва ҳоказолар).
Бугунги кунда ўз ичига туғилишни рўйхатга олиш, фарзанд туғилганда бир марталик нафақа тўланиши, болани мактабгача таълим муассасасига рўйхатга қўйиш каби хизматларни олган композит хизматни жорий этиш устида ишлар олиб борилмоқда. Бундай хизматлар давлат органларига қайта-қайта ташриф буюриш ва навбатлар кутиш амалиётини йўқ қилишга қаратилган.
OS Android учун мўлжалланган MyGov иловасини қуйидаги ҳаволадан орқали юклаб олишингиз мумкин:
https://play.google.com/store/apps/details?id=uz.global.mygov
Айни кунларда мобил илованинг iOS талқинини ишлаб чиқиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Мобил иловада қуйидаги функционал имкониятлар мавжуд:
- Калит сўзлар бўйича қидирув;
- Хизматдан фойдаланиш учун юборилган аризаларнинг ҳолати билан танишув;
- Номингизда бўлган транспорт воситалари ва кўчмас мулк объектларини киритиш;
- Давлат хизматлари марказларининг жойлашуви тўғрисида геолокация маълумотларини олиш.
2020 йил давомида биометрик маълумотлар асосида масофадан туриб қулай усулда аутенфикация қилишни жорий этиш режалаштирилган. Бундай усул электрон хизматлардан масофадан туриб осон ва қулай фойдаланиш имкониятини яратади.
Матбуот анжумани якунида Агентлик ва Марказ вакиллари оммавий ахборот воситалари вакиллари ва блоггерларнинг саволларига жавоб беришди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Лойиҳа бошқаруви миллий агентлиги қошидаги Электрон ҳукумат ва рақамли иқтисодиёт лойиҳаларини бошқариш маркази Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 10 январдаги №ПФ-5624-сонли фармонига асосан ташкил этилган. Марказ фаолиятининг асосий йўналишлари “Электрон ҳукумат” тизимини ривожлантириш ва “Рақамли Ўзбекистон-2030” дастурини амалга ошириш доирасида, ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш доирасида дастурларнинг келгусидаги стратегик йўналишлари, ягона ёндашув, механизм ва босқичларини ишлаб чиқиш ҳисобланади.

Прошла презентация мобильного приложения Единого портала интерактивных государственных услуг и прототипа Face ID
21 января 2020 года в здании Республиканской высшей школы бизнеса и управления прошла пресс-конференция с участием руководства Национального агентства проектного управления при Президенте Республики Узбекистан (далее – Агентство) и Центра управления проектами электронного правительства и цифровой экономики (далее – Центр) при Агентстве.
Одним из значимых результатов по итогам деятельности Центра за год кроме запущенных услуг для населения, которые значительно упростили процесс взаимодействия граждан с государственными органами, стал запуск мобильного приложения Единого портала интерактивных государственных услуг My.gov.uz (ЕПИГУ). Учитывая, что количество мобильных пользователей интернета в республике сегодня превышает 80% - запуск мобильного приложения ЕПИГУ является важным шагом на пути расширения интерактивных государственных услуг.
В рамках пресс-конференции были презентованы возможности мобильного приложения My.gov.uz. Было отмечено, что в приложении представлены только автоматизированные электронные услуги, то есть услуги, предоставляемые без вмешательства сотрудника государственного органа, такие как: сведения о штрафах за нарушение правил дорожного движения, получение информации об индивидуальном накопительном пенсионном счете, определение ИНН, получение информации о заработной плате, о задолженности по коммунальным услугам и другие.
К примеру, услуга по штрафам, которая не имеет аналогов. Только на Едином портале интерактивных государственных услуг можно бесплатно получить информацию по штрафам за нарушения ПДД. Для этого нужно подписаться на получение услуги, после чего данные о штрафах в случае их возникновения будут поступать автоматически.
В процессе функционирования мобильного приложения количество предоставляемых электронных услуг будет увеличиваться.
Стоит отметить, что в прошлом году Центром совместно с Единым интегратором UZINFOCOM на портале My.gov.uz запущены 49 электронных государственных услуг, в том числе 5 автоматизированных (информация о пенсии, информация о заработной плате, штрафы и др.).
На сегодняшний день ведутся работы по внедрению композитной услуги, включающей в себя регистрацию рождения, выдачи единовременного пособия при рождении ребенка и постановки в очередь ребенка в детский сад, с учетом исключения необходимости излишнего посещения государственных органов и ожидания в очередях.
Мобильное приложение MyGov для OS Android можно скачать по следующей ссылке: https://play.google.com/store/apps/details?id=uz.global.mygov
Начата разработка iOS.
В мобильном приложении реализован следующий функционал:
- Поиск услуг по ключевым словам;
- Ознакомление со статусом направленных заявок на получение услуг;
- Добавление объектов недвижимости и автотранспортных средств;
- Получение геолокаций центров госуслуг.
В текущем 2020 году также запланировано внедрение удобной удаленной аутентификации по биометрическим данным (распознование лица Face ID), позволяющей получать электронные услуги дистанционно в простой и удобной форме.
После презентации представители Агентства и Центра ответили на вопросы, поступившие от представителей СМИ и блогеров.
Справочно: Центр управления проектами электронного правительства и цифровой экономики создан на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 10 января 2019 года № УП-5624 при Национальном агентстве проектного управления при Президенте Республики Узбекистан. Основными направлениями деятельности Центра является выработка стратегических направлений, единого подхода, механизмов и этапов дальнейшей реализации проектов в сфере информационно-коммуникационных технологий в рамках развития системы «Электронное правительство» и программы «Цифровой Узбекистан-2030».