Ўзбекистон Республикасининг 2019 йил учун инвестиция фаолияти сарҳисоби
2019 йил давомида барча молиялаштириш манбалари ҳисобидан инвестицияларни ўзлаштириш ҳажми 220,7 трлн сўмга етказилиб, тасдиқланган йил прогнозига нисбатан 2 баробарга ўсди.
Шу ўринда асосий капиталга инвестициялар хажми 189,9 трлн сўмни, 2018 йил кўрсаткичларига нисбатан ўсиш темпи эса 1,3 баробарни ташкил этди.
Асосий капиталга инвестициялар хажмининг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 2018 йилда 30 фоиздан амалдаги 36,2 фоизга қадар ўсди (умумий инвестициялар хажмининг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 2019 йил натижалари билан 42,1% ташкил этди).
Ҳисобот даврида 2,8 мингдан ортиқ ижтимоий, инфратузилма ва ишлаб чиқариш объектлари фойдаланишга топширилди: 145 та йирик ишлаб чиқариш объектлари,167 та йирик ҳудудий лойиҳалар, 2,5 мингдан зиёд ижтимоий ва инфратузилма объектлари.
Инвестиция фаолиятининг сезиларли ўсиши 13,3 млрд.долл.ни ташкил этган ҳорижий инвестицияларнинг оқими ва ўзлаштирилиши билан бевосита боғлиқ бўлиб, унда:
тўғридан-тўғри ҳорижий инвестициялар ва кредитлар – 9,3 млрд. доллар (шундан асосий капиталга – 6,6 млрд. долл.;)
давлат кофлати остидаги хорижий инвестициялар ва кредитлар – 4,0 млрд. доллар (шундан асосий капиталга – 3,2 млрд доллар) ўзлаштирилди.
Бунда ўзлаштирилган тўғридан-тўғри ҳорижий инвестициялар ва кредитларнинг умумий инвестициядаги улуши 37 фоизга етказилди (таққослаш учун 2018 йилда бу кўрсаткич 10,5%ни ташкил этган).
БМТнинг Савдо ва тараққиёт бўйича конференциясининг (ЮНКТАД) ҳисоботига кўра, жаҳон миқёсида тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажми кетма-кет учинчи йил пасайиб, глобал молиявий инқироздан сўнг дарҳол кузатилган энг паст даражага етди. 2018 йил охирида бу кўрсаткич 19 %га камайди (2017 йилда – 16%).
Бундан ташқари, ривожланаётган мамлакатлар бўйича ЮНКТАДнинг ҳисоботига кўра, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ҳажмининг ижобий ўсиши Осиёда кузатилиб, унинг ҳажми 5%га ўсди. Шу ўринда Марказий Осиё мамлакатларида хорижий инвестицияларнинг ўсиши ўртача 8-10 %ни ташкил этган бўлса, Ўзбекистон Республикасида бу кўрсаткич 2018 йилнинг шу даврига (2,9 млрд.доллар, шундан асосий капиталга – 1,6 млрд доллар) нисбатан 3,2 баробарни ташкил этди (9,3 млрд доллар, шундан асосий капиталга – 6.6 млрд доллар) ва Марказий Осиё мамлакатлари орасида ўсиш суръатлари бўйича республикамиз етакчиликни таъминлади.
Хорижий инвестицияларни республикага жалб қилиш бўйича асосий хорижий хамкорлар сифатида Хитой, Россия ва Германияни эътироф этиш мумкин, шу билан бирга Ўзбекистон иқтисодиётига инвестиция киритадиган давлатлар умумий сони 50 тадан ошди. Натижада йирик инвестор-давлатларнинг умумий жалб қилинаётган тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлардаги улуши 34%гача қисқарди.
2018 йил кўрсаткичларига нисбатан тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитларни жалб қилишнинг фаол ўсиши электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқариш (ўсиш – 7,5 баробар), металлургия (ўсиш – 4,6 баробар), тўқимачилик (ўсиш – 2,5 баробар), чарм-пойафзал (ўсиш – 2,1 баробар) ва нефть-газ (ўсиш – 2 баробар) тармоқларида кузатилди.
Тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар оқимининг ўсиш суръати ҳудудий аҳамиятга эга бўлган лойиҳаларда ҳам мустаҳкамланиб бориб, уларнинг умумий ҳажми 2019 йилда 4,8 млрд долларни (шундан асосий капиталда – 4,2 млрд доллар) ташкил этиб, 2018 йил мос даврига нисбатан 4 баравар ва 2017 йилга нисбатан 24 баравар кўпайди. Фақат хорижий капитал иштирокида ҳудудларда умумий қиймати 858,5 млн долларга тенг 167 та лойиҳа фойдаланишга топширилди.
2020 йил ва ундан кейинги йилларда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитларни фаол жалб қилиш, уларни электр энергетика, ахборот технологиялари, шунингдек мавжуд ҳом ашёни чуқур қайта ишлаш орқали юқори қўшилган қиймат занжирини яратишга қаратилган кимё саноати, электротехника маҳсулотларини ишлаб чиқариш, енгил саноат, қишлоқ хўжалиги ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби устувор соҳалардаги лойиҳаларни амалга ошириш орқали уларнинг йўналишларини диверсификация қилиш ишлари давом эттирилади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 9 январдаги ПҚ-4563-сон қарори билан тасдиқланган Инвестиция дастурига мувофиқ 2020 йилда молиялаштиришнинг барча манбалари ҳисобидан асосий капиталга қарийиб 233,2 трлн. сўм капитал қўйилмалар ўзлаштирилиши режалаштирилган, бунда тўғридан-тўғри ҳорижий инвестициялар ва кредитларнинг – 7,1 млрд. доллар, давлат кафолати остидаги ҳорижий инвестициялар ва кредитлар – 2,7 млрд. доллар ўзлаштирилиши режалаштирилмоқда.
Хусусан, 2020 йилда ижтимоий, инфратузилма ва ишлаб чиқариш аҳамиятига эга бўлган 2 мингдан зиёд объектлар фойдаланишга топширилиши режалаштирилган: 206 та йирик ишлаб чиқариш қувватлари, 240 та ҳудудий ишлаб чиқариш объектлари, 1,6 мингта ижтимоий ва инфратузилма аҳамиятига эга объектлар.

Results of investment activity of the Republic of Uzbekistan for 2019
In 2019, due to all sources of financing, the volume of investment development amounted to 220.7 trillion soums, exceeding the approved annual forecast indicators by 2 times, including the volume of investments in fixed assets amounted to 189.9 trillion soums, with a growth rate to the same indicator in 2018 - 1.3 times.
The share of the volume of investments in fixed assets in the structure of GDP increased from 30% in 2018 to 36.2% in 2019 (the share of total investments in the structure of GDP as of the end of 2019 amounted to 42.1%).
In the reporting period, about 2.8 thousand social, infrastructural and industrial facilities were commissioned: 145 large industrial facilities, 167 large regional projects, 2.5 thousand social and infrastructural facilities.
A significant increase in investment performance is due to an increase in the inflow and development of foreign investment and loans in the amount of 13.3 billion dollars, of which:
- Foreign direct investment - 9.3 billion dollars (including in fixed assets - 6.6 billion dollars).
- funds of international financial institutions - 4.0 billion dollars (including in fixed assets - 3.2 billion dollars).
At the same time, the share of utilized foreign direct investment in the total investment volume increased to 37% (for comparison, in 2018 this indicator amounted to 10.5%).
According to the report of the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), the world foreign direct investment volume has been declining for the third year in a row, reaching the lowest level that was observed immediately after the global financial crisis. At the end of 2018, this indicator decreased by 19% (in 2017, 16%).
At the same time, according to the UNCTAD report, positive trends were observed in developing countries, especially in Asia, where the volume of foreign investment grew by 5%. Moreover, while in Central Asian countries the growth in foreign investment amounted to an average of 8-10%, then in Uzbekistan this indicator compared to the indicators of 2018 ($ 2.9 billion, of which $ 1.6 billion in fixed assets .) grew 3.2 times ($ 9.3 billion, of which $ 6.6 billion in fixed assets), which provided the Republic with leadership in terms of growth rate among the countries of the region.
The main foreign partners in attracting foreign investment to the Republic of China were China, Russia and Germany, while the total number of investing countries in the economy of Uzbekistan exceeded 50, due to which the share of the largest investing countries fell to 34% of the total volume of direct foreign investments and loans.
Active growth in attracting foreign direct investment compared with the forecast indicators of 2018 was observed in the electrical industry (growth - 7.5 times), metallurgy (growth - 4.6 times), textile industry (growth - 2.5 times), leather footwear (growth - 2.1 times), oil and gas (growth - 2 times) industries.
At the same time, the growth trend of foreign direct investment flows into regional projects has strengthened, the total value of which in 2019 amounted to $ 4.8 billion (of which $ 4.2 billion was in fixed assets), an increase of 4 times compared to the same the period of 2018 and 24 times compared with 2017. In the regions, with the participation of foreign capital alone, 167 projects with a total value of $ 858.5 million were put into commercial operation.
In 2020 and subsequent years, work will continue to actively attract foreign direct investment, diversify their areas for implementing projects in priority areas such as electricity, the chemical industry, the production of electrical products, IT technologies, light industry, agriculture and the production of building materials. The emphasis will remain on increasing the number of plants for the deep processing of raw materials with the creation of chains of high added value.
According to the Investment Program, approved by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 9, 2020 No. PP-4563 in 2020, from all sources of financing, the development of investments in fixed assets is projected in the amount of 233.2 trillion. soums, of which direct foreign - 7.1 billion dollars, foreign investment and loans under the state guarantee - 2.7 billion dollars
In particular, in 2020, it is planned to commission more than 2 thousand social, infrastructural and industrial facilities: 206 large new production facilities, 240 regional production facilities, 1.6 thousand social and infrastructural facilities.