Янги таҳрирдаги Солиқ кодексининг мазмун-моҳиятига бағишланган семинар бўлиб ўтди
Давлат божхона қўмитасида 2020 йилнинг 1 январидан республикамизда кучга кирган янги таҳрирдаги Солиқ кодексининг мазмун-моҳиятига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
Видеоконференция тарзида ташкил қилинган мазкур тадбирда қўмита марказий аппрати ва ҳудудий божхона бошқармалари ходимлари иштирок этишди.
Тадбирда Давлат солиқ қўмитаси Раиси ўринбосари Фазлиддин Умаров бошчилигидаги масъуллар янги қонуннинг ўзига хос ва бевосита божхона фаолияти билан боғлиқ жиҳатларига батафсил тўхталиб ўтишди.
71 боб ва 480 моддани ўз ичига қамраб олган янги таҳрирдаги Солиқ кодексида асосий эътибор солиқ қонунчилигини такомиллаштириш, қарама-қаршиликлар ва зиддиятларни бартараф этиш, инсофли солиқ тўловчиларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари ҳимоясини кучайтириш ҳамда солиқ назорати механизмларини такомиллаштиришга қаратилган.
Эндиликда солиқ турлари 13 та эмас. балки 9 тани ташкил қилади.
Таъкидлаш жоизки, божхона органлари Ўзбекистон Республикаси божхона чегараси орқали товарларни олиб ўтиш билан боғлиқ тўланиши лозим бўлган, солиқлар ва йиғимларнинг, шунингдек пенялар ва жарималарнинг бюджет тизимига тушумлари ҳисобини юритади.
Кодексда божхона органлари ҳар ойда солиқ органларига экспорт-импорт операциялари тўғрисидаги, шунингдек товарларни олиб ўтиш, шу жумладан Ўзбекистон Республикасининг божхона чегараси орқали электрон тижорат шаклида амалга оширилган товарларни олиб ўтиш ҳақидаги ҳамда Ўзбекистон Республикаси норезидентлари томонидан Ўзбекистон Республикасининг божхона омборларида товарлар сақланаётганлиги фактлари тўғрисидаги ахборотни тақдим этиши белгилаб қўйилган.
Мазкур нормани ҳаётга татбиқ этиш мақсадида ҳозирда Давлат солиқ ва божхона қўмиталари ўртасида ахборотлар алмашинувига доир ўзаро ҳамкорлик битими лойиҳаси устида ишлар олиб борилмоқда.
Кодексдаги яна бир муҳим жиҳат – тадбиркорлик субъектлари томонидан асосий воситаларнинг импорти бўйича божхонада тўланган қўшилган қиймат солиги суммаси асосий воситалар ўрнатилганидан кейин қайтарилиши белгиланди.
Семинар жонли мулоқот тарзида кечиб, божхона ходимлари товарлар импортида акциз ва қўшилган қиймат солиғини ундириш, бу жараёнда имтиёзларни тўғри қўллашга доир саволлар билан мурожаат қилишди.
Шунингдек, солиқларни ундиришда юзага келиши мумкин бўлган қарама-қаршиликлар ва зиддиятларни бартараф этишга доир таклифларни билдиришди.

Состоялся семинар, посвященный разъяснению сути и значения новой редакции Налогового кодекса Республики Узбекистан
15 января 2020 года в Государственном таможенном комитете состоялся семинар, посвященный разъяснению сути и значения новой редакции Налогового кодекса Республики Узбекистан, который вступил в силу 1 января 2020 года.
В мероприятии, которое было организовано в форме видеоконференций, приняли участие личный состав центрального аппарата ГТК РУз и сотрудники территориальных таможенных управлений.
На мероприятии уполномоченные лица во главе с заместителем председателя Государственного налогового комитета Фазлиддином Умаровым подробно рассказали об особенностях нового закона, прямо и непосредственно связанных с таможней, а также отметили важность подробного разъяснения и доведения до широкой общественности норм Налогового кодекса в новой редакции.
В новой редакции Налогового кодекса, который состоит из 21 раздела 71 главы и 480 статей, основное внимание уделяется совершенствованию и упрощению налогового законодательства, устранению противоречий и коллизий в нормативно-правовых актах в сфере налоговых отношений, усилению защиты прав и законных интересов добросовестных налогоплательщиков и совершенствованию механизмов налогового контроля.
Согласно внесенным в Налоговый кодекс изменениям виды налогов сокращены с 13 до 9.
Важно отметить, что таможенные органы ведут учет поступлений в бюджет налогов и сборов, а также штрафов и пени, связанных с перемещением товаров через таможенную границу Республики Узбекистан.
В кодексе отмечено, что таможенные органы каждый месяц предоставляют налоговым органам информацию об экспортно-импортных операциях, а также о перемещении товаров через таможенную границу Республики Узбекистан, в том числе и реализованных посредством электронной коммерции и фактах хранения товаров на таможенных складах Республики Узбекистан.
Для реализации этой нормы ведется работа над проектом соглашения об обмене информацией между Государственным налоговым и таможенным комитетами.
Семинар прошел в форме живого диалога, на котором со стороны сотрудников таможни были заданы ряд вопросов о взимании акцизного налога и налога на добавленную стоимость при импорте товаров и о правильном применении льгот в этом процессе.
Также, в ходе мероприятия были выдвинуты предложения по устранению реальных и потенциальных противоречий при сборе налогов.