Ўзбекистон ва Малайзия муқаддас Рамазон ойида Ўзбекистон ҳақида 10 қисмли фильм намойиш этади
2020 йилнинг 14 январь куни Ўзбекистоннинг Куала-Лумпурдаги элчихонаси кўмагида «Ўзбеккино» миллий агентлиги бош директори Малайзия давлат телерадиокомпанияси (Radio Televisyen Malaysia – RTM) раҳбарияти билан учрашди.
Томонлар Ўзбекистон ҳақидаги 10 қисмли ҳужжатли фильмни биргаликда яратиш бўйича лойиҳани, кейинчалик Малайзиянинг етакчи телеканалларида ТV1 ва ТV2да намойиш этишни муҳокама қилдилар. Ушбу лойиҳани суратга олиш ишлари шу йилнинг февраль-март ойларида Тошкент, Самарқанд, Бухоро ва Хивада режалаштирилган. Ҳужжатли сериал 2020 йилнинг май ойида, мусулмонларнинг муқаддас Рамазон ойи давомида, праймвақтда намойиш этилади.
«Бизнинг қўшма лойиҳамиз малайзиялик томошабинларни халқимизнинг тарихи, урф-одатлари, маданияти ва сўнгги уч йил ичида мамлакатимизда юз берган тарихий ўзгаришлар билан таништиради. Ислом дини тинчлик, меҳр-оқибат ва бағрикенглик дини эканлигини ёрқин тарихий далиллар билан бир қаторда, мамлакатимиз аҳолисининг турмуш тарзи мисоллари билан намойиш этиш муҳим вазифадир. Шунинг учун ҳам бизнинг ҳамкорлигимизда буюк мутафаккир ва олимлар - Имом ал-Бухорий, Термизий, ал-Хоразмий, Мирзо Улуғбек ва бошқа буюк аждодларимиз жаҳон цивилизацияси ривожига қўшган ҳиссаларига эътибор қаратмоқдамиз, - дейди «Ўзбеккино» раҳбари.
Учрашувда бошқа қўшма Ўзбекистон-Малайзия лойиҳаларини амалга ошириш механизмлари ва ташкилий жиҳатлари ҳам муҳокама қилинди. Шундай қилиб, Малайзиянинг Aquiula Emas меди компанияси RTM кўмаги билан Марказий Осиё мамлакатлари учун GLOB деб номланган сайёҳлик дастурини суратга олишни режалаштирмоқда, унда 5 қисм Ўзбекистонга бағишланади. Фильм «Ўзбеккино» миллий агентлиги билан ҳамкорликда суратга олинади ва Малайзиянинг ТВ2 телеканалида прайм вақтда намойиш этилади.
«RTM» - бу 36 та радио ва 3 та телевизион каналлардан иборат бўлган Малайзиядаги энг йирик жамоат телерадиокомпанияси. Каналлар аудиторияси сони ўртача 25 миллион кишини ташкил этади.
Эслатиб ўтамиз, «Ўзбеккино» миллий агентлиги кўмаги билан ўтган йилнинг охирида таниқли америкалик журналист Раин Чилкот ва Британиянинг I-Motus компанияси билан Ўзбекистон ҳақидаги олтита ҳужжатли фильмни яратиш бўйича халқаро лойиҳа бошланган эди, улар декабрь ойи охирида Американинг етакчи CNBC телеканали прайм вақтида намойиш этилди.

В г.Куала-Лумпуре обсуждены вопросы съемок совместного документального фильма об Узбекистане
14 января 2020 года в г.Куала-Лумпуре состоялась встреча Генерального директора Национального агентства «Узбеккино», председателя Национальной ассоциации электронных СМИ (НАЭСМИ) Фирдавса Абдухаликова с руководством Государственной телерадиокомпании Малайзии (Radio Televisyen Malaysia - RTM).
По информации Посольства Узбекистана в Малайзии, RTM является крупнейшей общественной телерадиокомпанией, состоящей из 36 радио и трех телевизионных каналов.
Стороны обсудили механизмы и организационные моменты по реализации совместного узбекско-малазийского проекта по производству многосерийной туристической программы о странах Центральной Азии под названием «GLOB». В частности, Узбекистану будут посвящены 5 серий данной программы. Съемки запланированы в Ташкенте, Самарканде, Бухаре и Хиве на апрель-май 2020 года.
Данный проект реализуется малазийской медийной компанией «Aquiula Emas» совместно с НА «Узбеккино» и при поддержке «RTM». Отснятый фильм будет транслироваться на государственном канале Малайзии TV2 в прайм-тайм.
Также руководство RTM сообщило о заинтересованности в создании 10-серийного документального фильма об Узбекистане с последующей демонстрацией на телеканалах TV1 и TV2 в рамках программы «Syahadah» в апреле-мае 2020 года во время месяца Рамадан. Съемки данного проекта намечены на 27 февраля - 1 апреля этого года, в ходе которых запланировано посещение городов Ташкента, Самарканда, Бухары и Хивы.
Программа «Syahadah» транслируется на каналах TV1 и TV2 с 2006 года во время месяца Рамадан. В ходе реализации предстоящего проекта RTM намерена подготовить 30-серийный документальный фильм об Испании, Португалии, Албании, Косово, Туркменистане и Узбекистане, которому посвящено 10 серий.
Целью проекта является ознакомление зрителей с историей, традициями, культурой и образом жизни узбекского народа, в частности путем демонстрации отдельных серий, посвященных вкладу великих мыслителей и ученых, таких как имам Аль-Бухари, Аль-Хорезми, Улугбек и других, в развитие исламской цивилизации, а также принимаемым руководством республики мерам по сохранению ислама и продвижению его в качестве религии мира и толерантности.
По итогам переговоров достигнуты следующие договоренности:
- установление сотрудничества между НА «Узбеккино» и RTM по реализации совместного проекта по созданию 10-серийного документального фильма об Узбекистане;
- взаимное освещение значимых событий в общественной жизни двух стран;
- обмен данными и эфирным временем, в том числе путем создания совместных телепередач, посвященных истории, культуре, искусству и традициям узбекского народа.