Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 28 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан байрам табриги
2020-01-14 | Сиёсат
Ҳурматли аскар ва сержантлар, офицер ва генераллар, Қуролли Кучларимиз фахрийлари!
Ўз ҳаётини Ватанни ҳимоя қилишдек энг улуғ ва олижаноб ишга бағишлаган сиз, азизларни, бутун халқимизни Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 28 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни билан чин қалбимдан самимий муборакбод этаман.
Ушбу қутлуғ айёмда барчамиз аввало ўз жанговар постида доимо ҳушёр ва сергак туриб, юртимиз сарҳадларини кўз қорачиғидек асраб келаётган мард ва жасур, содиқ ўғлонларимизни, фидойи
ота-боболаримизни, ҳақиқий ватанпарвар инсонларни шарафлаб, уларнинг шаънига энг эзгу тилакларимизни изҳор этамиз.
Ана шундай ботир ва жонкуяр фарзандларни тарбиялаб вояга етказган ҳурматли ота-оналарга, ҳарбий хизматчиларимизга ўз муқаддас бурчини адо этишда ҳамиша тоғдек таянч бўлиб келаётган уларнинг оила аъзоларига чуқур миннатдорчилик билдирамиз.
Армиямизнинг куч-қудрати ҳарбий хизматчилар билан бутун жамиятимизнинг бирлиги ва ҳамжиҳатлигида, десак, айни ҳақиқатни айтган бўламиз.
Мана шундай буюк маънавий қудрат манбаи бор экан, ҳеч қандай ёвуз куч Ўзбекистон мустақиллигига, тинч ва осуда ҳаётимизга рахна сололмайди, бизни демократик ўзгаришлар йўлидан ортга қайтара олмайди.
Ватанимиз мустақиллиги, халқимизнинг тинч, эркин ва фаровон ҳаётининг мустаҳкам кафолати бўлган Ўзбекистон Қуролли Кучлари ўтган 28 йилда ғоят мураккаб ва айни пайтда шонли шаклланиш йўлини босиб ўтди.
Айниқса, кейинги йилларда олиб борилаётган туб ислоҳотлар натижасида миллий армиямиз ҳар қандай хавф-хатарга муносиб зарба бера оладиган қудратли, тезкор ва самарали кучга айланиб бормоқда.
Минтақамизда очиқлик ва миллий манфаатларни ўзаро ҳисобга олиш тамойилларига асосланган янги сиёсатни амалга ошириш доирасида Қуролли Кучларимиз Марказий Осиёнинг барча мамлакатларидаги ҳамкасблари билан яқин шериклик алоқаларини ўрнатди ва мустаҳкамламоқда. Сўнгги йилларда биз бир қатор қўшма ўқув машғулотларини биргаликда ўтказдик. Шунингдек, юқори даражадаги ҳарбий делегацияларнинг ташрифларини ташкил этдик, тезкор ва жанговар тайёргарлик борасида тажриба алмашдик.
Бизнинг тобора кучайиб бораётган бундай ҳамкорлигимиз бугунги кунда минтақавий хавфсизлик ва барқарорликни, Марказий Осиё деб аталмиш умумий уйимизда тинчлик ва осойишталикни таъминлашнинг муҳим омилига айланиб бормоқда.
Дунёдаги энг юксак стандартлар даражасида ташкил этилган узлуксиз ҳарбий таълим тизими изчил ривожланмоқда. Ҳозирги пайтда янгитдан тузилган, моҳият эътибори билан ноёб бўлган Ахборот-коммуникация технологиялари ва алоқа ҳарбий институти мамлакатимизнинг замонавий олий таълим муассасалари қаторидан муносиб жой эгаллади.
Шу билан бирга, бошқарувнинг тезкор-стратегик бўғинида хизмат қиладиган офицер кадрларни тайёрлайдиган янги факультет ташкил этилди, Қуролли Кучлар академиясида қўшимча таълим инфратузилмалари фойдаланишга топширилди. Махсус вазифаларни бажарадиган бўлинмалар учун ҳарбий хизматчилар тайёрлайдиган ўқув марказини ташкил этиш жараёни ниҳоясига етказилмоқда.
Миллий гвардиянинг Ҳарбий-техник институти фаолиятини такомиллаштириш бўйича катта ишлар олиб борилмоқда.
Жанговар тайёргарликнинг модернизация қилинган, мослашувчан тизимини жорий этиш билан уйғун ҳолда, Қуролли Кучларнинг янги ташкилий тузилмага ўтказилиши миллий армиямизнинг жанговар тайёргарлиги ва жанговар қобилиятини бир неча баробар оширди.
Бугунги кунда бизнинг ҳарбийларимиз ўзларининг профессионал тайёргарлик даражаси бўйича жаҳондаги етакчи мамлакатлар армияларининг ҳарбий хизматчиларидан асло қолишмаслигини сўзда эмас, амалда исботламоқда. Халқаро ҳарбий ўқув мусобақаларида, армиялар ўртасидаги ва спорт беллашувларида Ўзбекистон вакиллари ўзларининг маҳорати, руҳан бақувватлиги, ғалабага бўлган иродасини намоён этмоқда, буюк аждодларимизнинг муносиб ворислари эканликларини яққол кўрсатмоқда.
Ҳеч шубҳасиз, буларнинг барчаси бутун Ўзбекистон халқида, айниқса, ёшларимизда миллий армиямиз билан фахрланиш туйғусини, Ватан ҳимоячисидек шарафли касбга ҳурмат-эҳтиром ҳиссини уйғотмоқда.
Миллий армиямизни қурол-яроғ ва бошқа зарур воситалар билан таъминлашга қодир бўлган мудофаа-саноат комплексимизни янада ривожлантириш бўйича вазифалар босқичма-босқич ҳал қилинмоқда.
Чирчиқ авиация таъмирлаш заводи ва жанговар ўқ-дорилар ишлаб чиқарадиган корхонанинг модернизация қилингани ва техник қайта жиҳозлангани бунга яққол мисол бўла олади, уларда қайта ташкил этилган илмий-техник салоҳият эса мазкур тармоқларда илмий-ишлаб чиқариш кластерларини шакллантиришнинг асосига айланиб бормоқда.
Иқтисодиётнинг тўлақонли мудофаа секторини шакллантириш бўйича амалга ошираётган ишларимиз яқин истиқболда нафақат миллий армиямизни қурол-яроғ ва техника билан таъминлаш, балки қўшимча иш ўринлари яратиш, шунингдек, мамлакатимиз иқтисодиётини диверсификация қилиш имконини ҳам беради.
Халқ ва армия ўртасида ишончли кўприкка айланган ҳарбий-маъмурий секторлар фаолиятида муайян ютуқлар кўзга ташланмоқда. Ушбу секторлар ташкил этилганидан буён “Халқ ва армия – бир тану бир жондир” деган шиор остида ҳарбий инфратузилмаларни модернизация қилиш ва тўпланиб қолган ижтимоий муаммоларни ҳал этиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Ҳарбий шаҳарчалар замонавий қиёфага эга бўлди, моддий таъминот хизматлари соҳасига аутсорсинг тизими жорий этилди. Ўтган уч йил давомида 8 мингдан зиёд ҳарбий хизматчилар оилаларини қулай ва шинам квартиралар билан таъминлаш учун 275 та кўп қаватли уй-жой барпо этилди, ҳарбий хизматчиларнинг аёллари учун қарийб 600 та янги иш ўрни яратилди, 1 минг 900 нафар ҳарбий пенсионер ишга жойлаштирилди.
Армиямиз униб-ўсиб келаётган ёш авлодни ватанпарварлик ва она юртга муҳаббат, миллий қадрият ва анъаналаримизга ҳурмат, шонли тарихимизни чуқур билиш руҳида тарбиялаш борасидаги ишларга фаол киришганини алоҳида қайд этишни истардим. “Ватанпарвар” ва “Фахрийлар” сингари ташкилотлар, шунингдек, Мудофаа вазирлиги қошидаги Жамоатчилик кенгаши ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялашни янада кучайтириш ҳамда уларда фаол фуқаролик позициясини шакллантириш бўйича ғоят зарур бўлган ишларни биргаликда давом эттиради, деб ишонаман.
Шу ўринда Қуролли Кучлар фаолияти устидан фуқаролик назоратини кучайтириш зарурлигини таъкидламоқчиман. Бугунги кунда мамлакатимиз парламенти ўзининг кенгайтирилган ваколатлари доирасида “Мудофаа доктринаси тўғрисида”ги қонун ва мудофаа соҳасидаги бошқа ҳуқуқий ҳужжатлар ижросини назорат қилмоқда. Ўтган йили Олий Мажлис Сенати томонидан Қуролли Кучларнинг қурилиши ва ривожланиши, Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг ҳарбий хизматни ўташига доир долзарб масалалар юзасидан ҳарбийлашган вазирлик ва идоралар раҳбарларининг маърузалари бир неча бор эшитилганини таъкидлаш лозим.
Жаҳондаги вазият шиддат билан ўзгариб, дунёнинг айрим минтақаларида аҳвол кескинлашиб, халқаро терроризм ва экстремизм хавфи ортиб бораётгани биздан халқаро ва минтақавий вазиятни ҳар томонлама таҳлил ва прогноз қилишни, мамлакатимиз хавфсизлиги ва барқарорлигини таъминлаш, Қуролли Кучларимизнинг жанговар тайёргарлиги ва салоҳиятини оширишга қаратилган комплекс чора-тадбирларни кўришни талаб этмоқда.
Давлат чегараларини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимини янада мустаҳкамлаш, қўшинларни бошқариш тизимини такомиллаштириш, жанговар тайёргарликни ташкил этиш самарадорлигини ошириш, Қуролли Кучларни энг янги қурол-яроғ ва техникалар билан таъминлаш, мамлакатимиз мудофаа-саноат комплексини ривожлантириш бўйича фаол олиб борилаётган ишларни изчил давом эттириш зарур.
Биз юқори малакали ҳарбий кадрлар тайёрлаш, ўқув-тарбия жараёнларига илғор хорижий тажрибаларни, педагогик ва ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этишга, шунингдек, ҳарбий хизматчилар, уларнинг оила аъзолари ҳамда Қуролли Кучлар фахрийларини ижтимоий ва ҳуқуқий ҳимоя қилишга бундан буён ҳам биринчи даражали аҳамият қаратамиз.
Ватанимизнинг мард ва жасур ҳимоячилари!
Ушбу қутлуғ байрам кунларида ҳамда Иккинчи жаҳон урушида қозонилган Ғалабанинг 75 йиллигини нишонлаш арафасида ўз ҳаёти эвазига дунё халқларининг озодлиги ва эркинлигини сақлаб қолишга эришган ғолиб аждодларимизга юксак ҳурмат ва эътибор кўрсатиш қанчалик муҳим эканини барчамиз ҳар қачонгидан ҳам чуқур ҳис этиб,
бу борада катта амалий ишларни амалга оширмоқдамиз.
Сиз, ҳурматли ҳарбий хизматчиларга – аскар ва сержантлар, офицер ва генераллар, Қуролли Кучларимиз фахрийларига Ватанимизга сидқидилдан хизмат қилишдек шарафли вазифани адо этишда мустаҳкам соғлик, улкан муваффақиятлар, куч-ғайрат, оилаларингизга эса янги – 2020 йилда файз-барака ва бахт-саодат ёр бўлишини тилайман.

Праздничное поздравление в связи с 28-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины
Уважаемые солдаты и сержанты, офицеры и генералы, ветераны Вооруженных Сил!
Искренне, от всей души поздравляю вас, посвятивших себя самому великому и благородному делу защиты Отечества и весь наш народ с 28-летием образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Днем защитников Родины!
В этот знаменательный день, мы все, чествуя, прежде всего хранящих стоя на своих боевых постах как зеницу ока рубежи страны, мужественных, отважных и преданных сыновей, самоотверженных наших отцов и дедов, настоящих патриотов нашей Родины, выражаем в их честь самые добрые пожелания.
Выражаем глубокую признательность уважаемым родителям, воспитавшим и вырастившим таких храбрых и преданных детей, семьям военнослужащих, являющихся всегда их опорой при выполнении священного долга.
Будет правдой, если мы скажем, что сила и мощь нашей армии в единстве и солидарности военнослужащих и всего общества.
Пока у нас есть источник такой великой духовной мощи, никакая злая сила не сможет угрожать мирной и спокойной жизни, независимости Узбекистана и повернуть нас от пути демократических изменений.
Вооруженные Силы Узбекистана, являющиеся надежным гарантом независимости Родины, мирной и благополучной жизни народа, за 28 лет прошли непростой и при этом славный путь становления.
В особенности в результате проводимых в последние годы кардинальных реформ национальная армия становится мощной, мобильной и эффективной, способной достойно отразить любую угрозу.
В рамках реализации новой региональной политики, основанной на принципах открытости и взаимного учета интересов, наши Вооруженные Силы установили и укрепляют тесные партнёрские связи с коллегами из всех стран Центральной Азии. За последнее время, мы провели ряд совместных военных учений, а также обменялись визитами высоких военных делегаций, опытом в оперативной и боевой подготовке.
Наше подобное всё усиливающееся сотрудничество сегодня становится важным фактором обеспечения региональной безопасности и стабильности, мира в нашем общем Центральноазиатском доме.
Продолжает развиваться система непрерывного военного образования, организованная по самым высоким мировым стандартам. Достойное место в ряду современных высших образовательных учреждений страны сегодня занял вновь образованный, уникальный в своем роде Военный институт информационно-коммуникационных технологий и связи.
Наряду с этим, образован новый факультет подготовки офицеров оперативно-стратегического звена управления, введены в эксплуатацию дополнительные объекты образовательной инфраструктуры в Академии Вооруженных Сил. Завершается процесс создания Учебного центра по подготовке военнослужащих подразделений специального назначения. Большая работа проводится по совершенствованию деятельности Военно-технического института Национальной гвардии.
Переход на новую организационную структуру Вооруженных Сил в сочетании с внедрением модернизированной гибкой системы боевой подготовки, в несколько раз повысил боеготовность и боеспособность Армии.
Сегодня наши воины не на словах, а на деле доказывают, что по уровню своей профессиональной подготовки они не уступают военнослужащим армий ведущих стран мира. На международных учениях, армейских и спортивных состязаниях, представители Узбекистана демонстрируют свое мастерство, твердость духа, волю к победе, показывают себя достойными наследниками наших великих предков.
Все это без сомнения вызывает у всего населения Узбекистана, и в особенности у молодежи, чувство гордости за нашу армию и уважение к славной профессии защитника Родины.
Поэтапно решаются задачи по дальнейшему развитию нашего оборонно-промышленного комплекса, способного обеспечить национальную армию необходимым вооружением и другими средствами.
Яркими примерами этому являются модернизированные и технически перевооруженные Чирчикский авиаремонтный завод и предприятие по выпуску боеприпасов, а воссозданный в них научно-технический потенциал становится основой формирования научно-промышленных кластеров данных отраслей.
Проводимая нами работа по формированию полноценного оборонного сектора экономики в ближайшей перспективе позволит не только обеспечить национальную армию вооружением и техникой, но и создать дополнительные рабочие места, а также диверсифицировать экономику страны.
Наблюдаются значительные достижения в деятельности военно-административных секторов, ставших надежным «мостом» между народом и армией. С момента их создания проведена масштабная работа под девизом «Народ и армия – едины» по модернизации военной инфраструктуры и решению накопившихся социальных проблем.
Военные городки получили современный облик, введена система аутсорсинга в службы тылового обеспечения. За прошедшие три года в целях обеспечения более 8 тысяч семей военнослужащих комфортабельными квартирами возведено 275 многоэтажных домов, создано около 600 рабочих мест для жен военнослужащих, трудоустроено 1,9 тысяч военных пенсионеров.
Хотел бы особо отметить активное подключение армии к воспитанию подрастающего поколения в духе патриотизма и любви к Родине, уважения наших традиций и ценностей, знания своей славной истории. Уверен, что такие организации как «Ветеран», «Ватанпарвар», а также Общественный совет при Министерстве обороны продолжат крайне востребованную совместную работу по дальнейшему усилению военно-патриотического воспитания молодежи и формированию у них активной гражданской позиции.
Наряду с этим, хочу отметить необходимость усиления гражданского контроля над деятельностью Вооруженных Сил. В рамках своих расширенных полномочий Парламент сегодня контролирует реализацию Закона об Оборонной доктрине и других законодательных актов в сфере обороны. В прошлом году Сенатом Олий Мажлиса несколько раз проведены заслушивания докладов руководителей силовых министерств и ведомств по актуальным вопросам строительства и развития Вооруженных Сил, прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
Быстроменяющаяся ситуация в мире и усугубляющаяся обстановка в отдельных его регионах, возрастающие угрозы международного терроризма и экстремизма, требуют от нас всестороннего анализа и прогноза международной и региональной обстановки, принятия комплексных мер, направленных на обеспечение безопасности и стабильности страны, повышение боеготовности и боевого потенциала наших Вооруженных Сил.
Необходимо последовательно продолжить активную работу по дальнейшему укреплению системы охраны и защиты Государственной границы, совершенствованию системы управления войсками, повышению эффективности организации боевой подготовки, оснащению Вооруженных Сил новейшими образцами вооружения и техники, развитию оборонно-промышленного комплекса страны.
Мы и впредь первостепенное значение будем придавать подготовке высококвалифицированных военных кадров, широкому внедрению в учебно-воспитательный процесс передового зарубежного опыта, педагогических и информационно-коммуникационных технологий, а также усилению социальной и правовой защиты военнослужащих, членов их семей и ветеранов Вооруженных Сил.
Мужественные и отважные защитники нашей Родины!
В эти праздничные дни и в преддверии празднования 75-летия Победы во Второй мировой войне мы реализуем большую практическую работу и как никогда глубоко чувствуем, насколько важно высокое уважение и внимание к нашим предкам – победителям, сохранившим ценой своей жизни свободу народов мира.
Желаю всем военнослужащим – рядовым и сержантам, офицерам и генералам, ветеранам Вооруженных Сил крепкого здоровья, больших успехов, сил и энергии в деле служения Отчизне, а также счастья и благополучия вашим семьям в новом 2020 году!