Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида тармоқ вазирлик ва идоралари иштирокида йиғилиш бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 11 январь куни Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида вазир С. Умурзаков бошчилигида кенгайтирилган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда тармоқ вазирлик ва идоралари, қўмиталар, агентликлар, маҳаллий ишлаб чиқарувчилар уюшмалари ва хўжалик бирлашмалари, миллий холдинг компаниялар ҳамда тижорат банкларлари раҳбарлари иштирок этдилар.
Учрашув давомида, инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлашда тармоқидоралари ва маҳаллий ҳокимлик органларининг ўзаро муносабатларини мувофиқлаштиришга, инвестиция ва экспорт бўйича прогноз кўрсаткичларининг тўлиқ ва ўз вақтида бажарилишини таъминлашга қаратилган тадбиркорлар билан ишлашнинг янги тизими тақдим этилди ва батафсил тушунтирилди.
Шунингдек, иштирокчилар Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ишчи гуруҳининг ҳудудларга ташрифлари натижалари билан танишдилар - бевосита ўз жойларида ишлайдиган ва ўз фаолиятларида тизимли муаммоларга дуч келаётган раҳбарлар ва ходимларнинг таклифлари эшитилди. Ушбу муаммоларни ҳал қилиш тегишли давлат тузилмалари ва идораларининг келгусидаги фаолиятида устувор вазифа деб белгиланди.
Йиғилишда иштирокчиларга инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш ҳамда ҳудудлар ва тармоқларнинг экспорт салоҳиятини ривожлантиришбўйича устувор вазифалар қўйилди, булар: 2020-2022 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастури доирасида амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича тармоқ-жадвалларни ишлаб чиқиш, ҳудудлар билан биргаликда аниқ сармоявий таклифларга мос инвесторларни жалб қилиш учун янги имкониятларни излаш, эркин иқтисодий зоналар имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқиш, ички бозорда талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш имкониятларини ўрганиш, аҳолининг тадбиркорлик фаолияти учун кредит ресурсларига бўлган эҳтиёжини аниқлашдир.
Учрашув якунида масъул раҳбарларга белгиланган вазифалар доирасида қўшма ҳаракатлар дастурини ишлаб чиқиш учун Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг ҳудудий бошқармалари, шунингдек, вилоят, туман ва шаҳар ҳокимликлари билан яқин ҳамкорлик механизмларини яратиш топширилди.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось совещание с участием отраслевых министерств и ведомств
2020-01-11 | Экономика
11 января текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялось расширенное совещание под руководством министра С.Умурзакова, участие в котором приняли руководители отраслевых министерств, ведомств, профильных комитетов и агентств, объединений и ассоциаций отечественных производителей, национальных холдинговых компаний, крупных системообразующих предприятий и коммерческих банков.
В ходе совещания была представлена и детально разъяснена новая система работы с предпринимателями, нацеленная на обеспечение полного и своевременного выполнения прогнозов инвестиционной и экспортной деятельности, и основанная на тесной координации отраслевых ведомств и органов местной власти в вопросах оказания поддержки инициаторам инвестиционных проектов и экспортерам.
Присутствующие также были ознакомлены с результатами выездов в регионы рабочей группы Министерства инвестиций и внешней торговли – были озвучены предложения руководителей и сотрудников, работающих непосредственно на местах и сталкивающихся в своей деятельности с проблемами системного характера. Решение данных проблем было обозначено приоритетом в дальнейшей деятельности соответствующих государственных структур и ведомств.
Также перед участниками совещания были поставлены первоочередные задачи в рамках стимулирования привлечения инвестиций и развития экспортного потенциала регионов и отраслей: разработка графиков реализации инвестиционных проектов, осуществляемых в рамках Инвестиционной программы на 2020-2022гг., совместная работа с регионами по поиску новых возможностей для привлечения инвесторов под конкретные инвестиционные предложения, выработка мер по полноценному использованию потенциала свободных экономических зон, изучение возможностей для локализации производства товаров повышенного спроса на внутреннем рынке, выявление потребностей населения в кредитных ресурсах для осуществления предпринимательской деятельности.
По итогам совещания ответственным руководителям были даны поручения по налаживанию механизмов тесного взаимодействия с региональными управлениями Министерства инвестиций и внешней торговли, а также хокимиятами областей, районов и городов в целях разработки программы совместных действий в рамках поставленных задач.