Марказий сайлов комиссиясининг навбатдаги йиғилишида халқ депутатлари маҳаллий кенгашларининг қўшма мажлисларини чақириш масаласи кўриб чиқилди
2020-01-08 | Сайлов
Жорий йилнинг 8 январь куни Марказий сайлов комиссияснинг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Кун тартибидан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Cенати аъзолари сайлови бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг, Халқ депутатлари вилоят, туман, шаҳар кенгашларининг қўшма мажлисини чақириш ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати сайловига оид айрим ҳужжатларнинг намуналарини тасдиқлаш масалалари ўрин олди. Йиғилишни Марказий сайлов комиссияси раиси М.Абдусаломов олиб борди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ:
–               Сенат аъзоларининг сайлови Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, маҳаллий Кенгашлар депутатлари сайланганидан кейин бир ойдан кечиктирмай ўтказилади.
–     Қорақалпоғистон  Республикаси  Жўқорғи  Кенгесининг,  тегишли вилоятлар, Тошкент шаҳар, шунингдек туманлар ва шаҳарлар маҳаллий Кенгашларининг қўшма мажлисини  чақириш Марказий сайлов комиссияси томонидан амалга оширилади.
–  Марказий сайлов комиссияси Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесига, маҳаллий Кенгашларга сайлов якунлари эълон қилинганидан кейин уч кунлик муддатда Сенат аъзоларини сайлаш учун қўшма мажлислар ўтказилишини эълон қилади.
Ушбу қоидаларга мувофиқ мажлисда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзолари сайлови бўйича Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар, туманлар ва шаҳарлар давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг қўшма мажлисларини
2020 йилнинг 16-17 январь кунлари ўтказиш ҳақида қарор қабул қилинди. Қарорга мувофиқ ҳудудларда қўшма мажлисларни ўтказиш муддатлари, жойи ва Марказий сайлов комиссиясидан иштирок этувчи масъуллар ҳақидаги режа-жадвал тасдиқланди.
Кун тартибидаги иккинчи масала –  Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати сайловига оид айрим ҳужжатларнинг намуналарини тасдиқлаш ҳақидаги қарор лойиҳаси ва унинг иловалари атрофлича муҳокама қилиниб, қизғин савол-жавобларга бой бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ  Марказий сайлов комиссияси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенат аъзолари сайловига доир сайлов бюллетенларининг, баённомаларнинг ҳамда бошқа ҳужжатларнинг намуналарини тасдиқлайди.
Ушбу қодага асосан, йиғилиш қарори билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати аъзолари сайловига доир “САЙЛОВ БЮЛЛЕТЕНИ”, Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари депутатлари қўшма мажлисининг баённомаси, шунингдек Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашлари депутатлари қўшма мажлиси Маслаҳат кенгаши йиғилишининг ҳамда Саноқ комиссияси баённомасининг намуналари тасдиқланди.
Маълумот ўрнида: Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Сенати (юқори палатаси) ҳудудий вакиллик палатасидир. Сенат аъзолари (сенаторлар) Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар, туманлар ва шаҳарлар давлат ҳокимияти вакиллик органлари депутатларининг тегишли қўшма мажлисларида мазкур депутатлар орасидан яширин овоз бериш йўли билан Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан тенг миқдорда — олти кишидан сайланади.
Сенатнинг ўн олти нафар аъзоси фан, санъат, адабиёт, ишлаб чиқариш соҳасида ҳамда давлат ва жамият фаолиятининг бошқа тармоқларида катта амалий тажрибага эга бўлган ҳамда алоҳида хизмат кўрсатган энг обрўли фуқаролар орасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан тайинланади.
Сенат иши ялпи мажлисларга  ва унинг қўмиталари мажлисларига тўпланадиган сенаторлар фаолиятига асосланади. Сенатнинг ваколат муддати — беш йил. Ваколат муддати тугагач, Сенат янги чақириқ Сенати иш бошлагунга қадар ўз фаолиятини давом эттириб туради.
Сайлов куни йигирма беш ёшга тўлган ҳамда камида беш йил Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муқим яшаётган Ўзбекистон Республикаси фуқароси Сенат аъзоси бўлиши мумкин. Айни бир шахс бир пайтнинг ўзида Сенат аъзоси ва Қонунчилик палатаси депутати бўлиши мумкин эмас.

В ходе очередного заседания Центральной избирательной комиссии был рассмотрен вопрос о созыве совместных заседаний местных кенгашей народных депутатов
2020-01-08 | Выборы
8 января этого года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии. В повестку дня вошли вопросы созыва совместных заседаний Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов по выборам членов Сената Олий Мажлиса и утверждения образцов некоторых документов касающихся выборов в Сенат Олий Мажлиса. Вел заседание председатель Центральной избирательной комиссии М. Абдусаломов.
Согласно Избирательного кодекса Республики Узбекистан;
- Выборы членов Сената проводятся не позднее месяца после избрания депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных районных и городских Кенгашей народных депутатов.
-Созыв совместных заседаний Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, соответствующих областей, города Ташкент, а также районных и городских Кенгашей народных депутатов осуществляется Центризбиркомом.
- Центральная избирательная комиссия после объявления итогов выборов в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан и местные Кенгаши, в течении трех дней объявляет о проведении совместных заседаний по выборам в Сенат Олий Мажлиса.
Согласно данным правилам, было принято решение о проведении совместных заседаний Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных, районных и городских представительных органов власти 16-17 января 2020 года. В соответствии с данным решением был утвержден план- график относительно сроков, местах проведения совместных заседаний и участвующих в них ответственных сотрудников Центральной избирательной комиссии.
Второй вопрос повестки дня- об утверждении образцов некоторых документов относительно выборов в Сенат Олий Мажлиса и проект соответствующего постановления, был всесторонне рассмотрен участниками заседания и процесс обсуждения был полон вопросов и ответов.
Согласно Избирательного кодекса, Центральная избирательная комиссия утверждает образцы бюллетеней по выборам членов Сената Олий Мажлиса, протоколов и других документов.
В соответствии с данной нормой, решением заседания утверждены образец
"ИЗБИРАТЕЛЬНОГО БЮЛЛЕТЕНЯ" по выборам в Сенат Олий Мажлиса, протокола совместного заседания областных, районных и городских Кенгашей народных депутатов, а также протоколов заседаний Консультативных советов совместных заседаний Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан областных районных и городских Кенгашей народных депутатов, в том числе Счётной комиссии.
Для информации: Сенат Олий Мажлиса (верхняя палата) территориальная представительная палата. Члены Сената (сенаторы) избираются в равной пропорции, по шесть человек от Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкент в ходе совместных заседаний Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан областных районных и городских Кенгашей народных депутатов среди народных избранников путем тайного голосования.
Шестнадцать сенаторов назначаются Президентом Республики Узбекистан среди авторитетных граждан, имеющих большой практический опыт и особо проявивших себя в науке, искусстве, литературе, сфере производства, а также в других направлениях жизнедеятельности государства и общества.
Работа Сената основывается на пленарные заседания и деятельность сенаторов, собирающихся на заседания комитетов. Срок полномочий Сената- пять лет. По истечении срока полномочий, он продолжает свою деятельность до начала работы Сената нового созыва.
Членом Сената может стать гражданин Узбекистана, достигший возраста в 25 лет на день проведения выборов и постоянно проживающий на территории Республики Узбекистан в течении последних пяти лет. Одно лицо одновременно не может быть членом Сената и депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса.