UNFPA Ваколатхонасининг раҳбари билан учрашув
2020 йил 8 январь куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов БМТ Аҳолишунослик жамғармаси (UNFPA ) ваколатхонасининг янги раҳбари Ю Юни қабул қилди.
Ю Ю ўзининг Ўзбекистонга тайинланганлиги тўғрисидаги БМТ Бош котибининг ўринбосари ва UNFPA Ижрочи директори Наталиа Канемнинг мактубини топширди.
Вазир Ю Юни мазкур лавозимга тайинланганлиги билан табриклади ва муваффақиятли фаолият кўрсатишини тилади.
Суҳбат чоғида ўзаро манфаатли ҳамкорликни чуқурлаштириш ва барқарор ривожланишни таъминлашга йўналтирилган қўшма лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ қилишнинг самарадорлигини ошириш борасида томонларда қизиқиш борлиги тасдиқланди.
Ўзбекистоннинг БМТ билан ҳамкорликка муҳим аҳамият қаратиши, хавфсизликнинг глобал муаммолари ҳамда мамлакатлар ва минтақаларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига оид масалаларни ҳал қилувчи универсал ташкилот деб билиши таъкидланди.
Учрашувда 2022-йилда UNFPA кўмагида мамлакатимизда аҳолини рўйхатга олишнинг ўтказилиши билан боғлиқ амалий масалалар ҳам кўриб чиқилди.

Встреча с главой Представительства ЮНФПА
8 января 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял нового главу Представительства Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) Ю Ю.
Ю Ю передал письмо заместителя Генерального секретаря ООН и Исполнительного директора ЮНФПА Наталии Канем о своем назначении в Узбекистан.
Министр поздравил Ю Ю с назначением и пожелал ему успешной работы.
В ходе беседы стороны подтвердили заинтересованность в углублении взаимовыгодного сотрудничества и повышении эффективности реализации совместных проектов, направленных на обеспечение устойчивого развития.
Отмечалось, что Узбекистан придает важное значение взаимодействию с ООН и рассматривает её в качестве универсального инструмента, призванного решать как глобальные проблемы безопасности, так и вопросы социально-экономического развития стран и регионов.
На встрече также рассмотрены практические вопросы, связанные с проведением при содействии ЮНФПА в 2022 году в нашей стране переписи населения.