Адлия вазири: “Умид” жамғармаси битирувчилари олиб борилаётган ислоҳотларда Президентимизга камарбаста бўлиб, ўз куч-ғайратларини аяшмайди”
2020-01-04 | Жамият
Тошкент шаҳрида “Умид” жамғармаси битирувчиларининг “Янгиланаётган Ўзбекистонга янги авлод кадрлари” мавзусидаги биринчи халқаро конференция бўлиб ўтмоқда.
Ушбу анжуманнинг очилиш маросимида адлия вазири Русланбек Давлетов нутқ сўзлаб, “Умид” жамғармаси халқимиз ва давлатимизнинг эртанги кунга бўлган ишончи, катта умиди сифатида ташкил қилинганлиги билан аҳамиятлидир. Ишонаманки, ушбу битирувчилар олиб борилаётган ислоҳотларда Президентимизга камарбаста бўлиб, ўз куч-ғайратларини аяшмайди”, дея таъкидлади.
Маълумот учун: 1997 йил 7 январда Ўзбекистон Республикаси Президенти фармонига асосан истеъдодли йигит-қизларнинг чет элда таълим олишларини қўллаб-қувватлаш мақсадида “Умид” жамғармаси тузилган. Адлия вазири Русланбек Давлетов ҳам ушбу жамғарма кўмагида таҳсил олган илк қалдирғочлардан бири ҳисобланади.
Р.Давлетов иштирокчилар эътиборини мамлакатимизни демократик янгилаш ва модернизация қилиш борасида қонун устуворлигини таъминлаш, давлат бошқаруви самарадорлигига эришиш ҳамда суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш масалаларига қаратди.
Хусусан, 2018 йилдан Парламентда тарихда илк бор “ҳукумат соати” – Қонунчилик палатаси мажлисларида ҳукумат аъзоларининг депутатлар саволларига жавобларини эшитиш институти жорий этилди.
2018 йил ташкил этилган Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги маъмурий ислоҳотларнинг амалий натижаларидан бири бўлди. Бугун давлат хизматлари марказлари томонидан жисмоний ва юридик шахсларга жами 120 дан ортиқ турдаги хизматлар кўрсатилмоқда. 2020 йилда эса уларни сонини 160 тадан ошириш режалаштирилмоқда.
Яқинда Бюрократик тўсиқларни қисқартириш, давлат органлари фаолиятига замонавий бошқарув тамойилларини жорий қилишга оид қарор имзоланди. Эндиликда 2021 йил 1 январдан бошлаб давлат идоралари ўртасида ҳужжат айланиши ва ҳисоботларни юритиш фақат электрон кўринишда амалга оширилади.
“Сўз эркинлиги соҳасида ҳам, тан олиш керак, туб бурилиш юз берди. Мазкур ўзгаришлар юз бериши учун алоҳида қонунлар қабул қилинмади. Жамиятнинг ўзи шаффофликни талаб қила бошлади, ОАВ ҳам жамият муаммоларини ёритишда дадилроқ бўла бошлади. Бугунги кунда анъанавий ахборот воситалари билан бирга Интернет, ижтимоий тармоқлар, блогерлар жамоатчилик фикрини шакллантиришда катта роль ўйнамоқда. Натижада, оммавий ахборот воситалари ва ижтимоий тармоқлар мансабдор шахсларни ўз ишини қонуний асосда тўғри ташкил этишга ундамоқда, керак бўлса, мансабдор шахслар уларни фикри билан ўртоқлашишга мажбур бўлмоқдалар”, дея таъкидлаб ўтди адлия вазири.
Шу билан бирга, Р. Давлетов мамлакатимизни модернизация қилиш йўлидаги вазифаларни санаб ўтди:
Биринчиси — қонунчилик соҳасини янги босқичга олиб чиқиш масаласидир. Шу жумладан, бевосита амал қилувчи қонунларнинг қабул қилиш, қонун ҳужжатларининг барқарорлигини таъминлаш, қонуности ҳужжатларни камайтириш кераклиги айтиб ўтилди.
Иккинчиси — ҳаётимизни барча соҳаларида қонун устуворлигини таъминлаш. Жаҳон адолат лойиҳаси (World Justice Project) ташкилотининг “Қонун устуворлиги индекси”да 126 мамлкат орасида Ўзбекистон 94-ўринда эканлиги ҳам ушбу соҳада олдимизда кўплаб вазифалар турганлигидан дарак беради.
Учинчиси — суд тизимини янада ислоҳ қилиш. Ўзбекистонда 23 810 нафар кишига 1 нафар судья тўғри келса, Францияда 11 000 кишига, АҚШда 9 000 кишига, Германияда 4 000 кишига 1 нафар судья тўғри келади. Бу борада алоҳида эътиборни судларнинг институционал ва функционал мустақиллигини таъминлаш, низоларни ҳал қилишнинг муқобил усуллари (арбитраж ва медиация)дан кенг фойдаланиш орқали судьялар иш юкламасини камайтириш, халқ маслаҳатчилари институтини тубдан ислоҳ қилиш орқали жамоатчилик назоратининг янги механизмини жорий қилиш каби таклифлар илгари сурилди.
Форум ўз ишини давом эттирмоқда. Анжуманда 300 нафардан ортиқ, шу жумладан, айни вақтда хорижда яшаётган 120 дан ортиқ иштирокчи қатнашмоқда. Форум мамлакатни демократик янгилаш, таълим, сармоявий иқлимни яхшилаш, инновацион ривожланиш ва қишлоқ хўжалигига бағишланган бешта секцияда ўтказилади.
Маълумот учун: “Умид” жамғармаси кўмагида 1997—2003 йиллар давомида дунёнинг нуфузли олий таълим муассасалари (АҚШ, Буюк Британия, Германия, Франция, Япония, Канада, Италия)нинг бакалавриат ва магистратура таълим йўналишларида жами бўлиб 828 нафар истиқболли ёшлар таҳсил олган.
Адлия вазири Р. Давлетов “Мамлакатни демократик янгилаш ва модернизация қилиш“ секциясида модераторлик ҳам қилади. Анжуман иштирокчилари илгари сурган таклифлар давлат органларига тақдим этилади.

Министр юстиции: «Выпускники фонда «Умид» внесут свой посильный вклад в продвижение реформ, реализуемых в Узбекистане под руководством Президента»
В Ташкенте проходит первая международная конференция выпускников фонда «Умид» на тему «Обновляемому Узбекистану — новое поколение кадров».
На открытии форума выступил министр юстиции, стипендиат фонда «Умид» Русланбек Давлетов. Он отметил, что фонд «Умид» создавался в качестве надежды и веры народа и государства в лучшее будущее. «Уверен, что выпускники фонда, внесут свой посильный вклад в продвижение реформ, реализуемых в Узбекистане под руководством Президента», — сказал министр юстиции.
Р. Давлетов сделал акцент на аспектах дальнейшего обеспечения верховенства закона, повышения эффективности государственного управления и реформирования судебно-правовой системы в период демократического обновления и модернизации страны.
В частности, отмечалось, что с 2018 года впервые в истории парламента внедрен институт «правительственного часа» — заслушивание ответов членов правительства на вопросы депутатов на заседаниях Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Одним из практических результатов административной реформы стало создание при Министерстве юстиции Агентства государственных услуг. В настоящее время через центры госуслуг физическим и юридическим лицам оказывается свыше 120 видов услуг. Ожидается, что в 2020 году их количество превысит 160.
Недавно подписан важный документ, направленный на сокращение бюрократических преград, внедрение современных принципов управления деятельность государственных органов. Начиная с 1 января 2021 года документооборот и ведение отчетности между госучреждениями будут осуществляться только в электронном формате.
«Надо признать, что кардинальные перемены произошли и в сфере свободы слова. Примечательно, что данные трансформации не характеризуются принятием отдельных законов. Общество само стало требовать от госорганов прозрачности. СМИ стали активнее освещать существующие в обществе проблемы. В формировании общественного мнения сегодня наряду с традиционными средствами массовой информации всю большую роль играют интернет-издания, социальные сети, блогеры. Массмедиа и социальные сети призывают должностные лица организовывать свою деятельность в соответствии с законодательством. Представители госструктур вынуждены считаться с гражданами, в том числе пользователями социальных сетей», — подчеркнул министр юстиции.
Вместе с тем, Р. Давлетов остановился и на задачах по дальнейшей модернизации страны.
Во-первых, поднятия сферы законодательства на качественно новый уровень. В том числе, отмечалась важность принятия законов прямого действия, обеспечения устойчивости актов законодательства, необходимость сокращения подзаконных актов.
Во-вторых, обеспечение верховенства закона по всех сферах жизни. В мировом Индексе верховенства закона, составляемом независимой международной организацией «World Justice Project», Узбекистан занимает 94 место среди 126 стран. Это свидетельствует о том, что в данном направлении еще предстоит сделать большую работу.
В-третьих, дальнейшее реформирование судебной системы. В Узбекистане на 23 810 человек приходится 1 судья, во Франции этот показатель составляет 11 тысяч человек, в США — 9 тысяч, в Германии — 4 тысячи. В этой связи продвигаются предложения по обеспечению институциональной и функциональной независимости судов, сокращению нагрузки на судей за счет широкого использования альтернативных методов решения споров (арбитраж и медиация), внедрению новых механизмов общественного контроля путем коренного реформирования института народных заседателей.
Форум продолжает свою работу. В нем участвуют более 300 человек, в том числе 120 соотечественников, проживающих за рубежом. В рамках конференции запланировано пять тематических секций, посвященных вопросам демократического обновления страны, совершенствования системы образования, инвестиционного климата, инновационного развития и сельского хозяйства.
Сегодня министр юстиции Р. Давлетов также модерирует секцию «Демократическое обновление и модернизация страны». Предложения и рекомендации, выработанные участниками форума, будут переданы в соответствующие госорганы.
Для сведения: фонд «Умид» создан указом Президента Республики Узбекистана 7 января 1997 года с целью поддержки стремления одаренных юношей и девушек в получении образования за рубежом. Министр юстиции Р. Давлетов является одним из стипендиатов фонда первой волны.
При содействии фонда в 1997—2003 годах по направлениям бакалавриата и специальностям магистратуры в ведущих вузах мира (США, Великобритании, Германии, Франции, Японии, Канады, Италии) обучилось 828 перспективных молодых людей.