Шавкат Мирзиёев: 2020 йил ёшларга оид давлат сиёсатида туб бурилиш йили бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги мактабда ёшлар билан учрашув ўтказди.
Охирги йилларда ўсиб келаётан авлодга оид давлат сиёсатининг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланиб, Ёшлар масалалари бўйича республика идоралараро кенгаши тузилди.
Ўзбекистон Ёшлар иттифоқи ташкил этилиб, 30 июнь Ёшлар куни деб эълон қилинди. Ҳозирда Иттифоқнинг 7 миллион 690 минг нафар аъзоси мавжуд.
Жойларда 8 нафар ёш авлод вакиллари ҳоким ўринбосари этиб тайинланган. Яқинда бўлиб ўтган сайловларда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлигига 9 нафар йигит-қиз сайланган, маҳаллий кенгашларда ғалаба қозонганларнинг қарийб 10 фоизини ёшлар ташкил этади.
– Ёшлар орасида “Мен Сизнинг ёнингизда туриб, камарбаста бўламан!” деб кўзи ёниб турган, билимли, жасоратли йигит-қизлар борлигига ишонаман. Етакчиликнинг, ўз ортидан эргаштиришнинг энг тўғри йўли шахсий ўрнак ва намуна бўлишдир, – деди Президент.
Учрашувда ёшлар ҳаётидаги муаммолар, долзарб вазифалар муҳокама қилинди.
Юртимизда ёш раҳбарларни саралайдиган, уларнинг лаёқатига мос лавозимларни таклиф этадиган самарали механизм мавжуд эмаслиги айтиб ўтилди.
Глобаллашув шароитидаги хавф-хатарлар ва мафкуравий хуружлар ҳақида сўз борар экан, Президент маърифатпарвар бобомиз Фитратнинг “Бу дунё кураш майдонидир.
Соғлом тан, ўткир ақл ва яхши ахлоқ бу майдон қуролидир”, деган сўзларини ёдга олди.
Ёшлар ўртасида ҳуқуқбузарлик ва жиноятчилик, оилавий ажримларнинг олдини олиш бўйича тегишли ташкилотлар раҳбарларига кўрсатмалар берилди.
Беш ташаббуснинг ҳар бир йўналишини туман ва шаҳарларда тизимли амалга ошириш бўйича вазифалар белгиланди.
Ўтган йили мамлакатимизда буюк аллома Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Ёш математиклар халқаро олимпиадаси муваффақиятли ўтказилган эди. Давлатимиз раҳбари ушбу тажриба асосида физика бўйича Аҳмад Фарғоний, кимё фани бўйича Абу Райҳон Беруний, биология бўйича Абу Али ибн Сино, астрономия бўйича Мирзо Улуғбек номларидаги халқаро фан олимпиадалари ташкил этиш таклифини илгари сурди.
Ёшлар иттифоқи негизида Ёшлар ишлари агентлиги ташкил этиш ташаббуси йиғилганлар томонидан қўллаб-қувватланди.
Ўсиб келаётган авлод аудиториясига йўналтирилган теле- ва радиоканаллар, босма нашрларни бирлаштириб, “Ёшлар медиа холдинги” ташкил этиш таклифи ҳам билдирилди.
– Янги Ўзбекистонни, албатта, ёшлар билан бирга қурамиз. 2020 йил ёшларга оид давлат сиёсатида туб бурилиш йили бўлади, – дея таъкидлади Президент.
Очиқ мулоқот тарзида ўтган учрашувда навқирон авлод вакиллари ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Давлатимиз раҳбари уларнинг таклифлари бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев: 2020 год станет поворотным в государственной молодежной политике
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 27 декабря провел встречу с представителями подрастающего поколения в школе имени Мухаммада аль-Хорезми.
В последние годы были укреплены правовые основы государственной молодежной политики, образован Республиканский межведомственный совет по делам молодежи. Организован Союз молодежи Узбекистана, 30 июня объявлен Днем молодежи. В настоящее время объединение насчитывает 7 миллионов 690 тысяч членов.
Из числа представителей младшего поколения назначены 8 заместителей хокимов на местах. На прошедших недавно выборах в Законодательную палату избраны 9 юношей и девушек, а почти 10 процентов новоизбранных депутатов местных кенгашей составила молодежь.
– Я верю, что среди подрастающего поколения есть образованные, отважные юноши и девушки с горящими глазами, готовые сказать: "Я буду Вам опорой!" Самый правильный путь лидерства, умения вести за собой – это личный пример, – сказал Президент.
На встрече обсуждены проблемы в жизни молодежи, актуальные задачи.
Отмечено отсутствие в нашей стране эффективного механизма отбора руководящего состава из числа перспективных кадров и расстановки на подходящих их способностям участках работы.
Говоря об угрозах и идеологических рисках в условиях глобализации, Президент привел слова нашего предка, выдающегося просветителя Фитрата: “Этот мир – поле битвы. Оружием в нем являются здоровое тело, острый ум и высокая нравственность".
Руководителям соответствующих ведомств даны указания по профилактике правонарушений и преступности среди молодежи, предупреждению семейных разводов.
Определены задачи по реализации каждого направления Пяти инициатив в районах и городах.
В минувшем году в Узбекистане успешно проведена Международная олимпиада юных математиков имени Мухаммада аль-Хорезми. Глава государства предложил организовать на основе этого опыта междунардные олимпиады по физике имени Ахмада Фергани, по химии имени Абу Райхона Беруни, по биологии имени Абу Али ибн Сино, по астрономии имени Мирзо Улугбека.
Собравшиеся поддержали инициативу об организации Агентства по делам молодежи на базе Союза молодежи.
Предложено также организовать "Молодежный медиахолдинг", объединив профильные теле- и радиоканалы, печатные издания.
– Мы построим новый Узбекистан вместе с молодежью. 2020 год станет поворотным в государственной молодежной политике, – отметил Президент.
На прошедшей в форме открытого диалога встрече собравшиеся высказали свои мнения. Глава государства дал ответственным лицам поручения по каждому прозвучавшему предложению.