2019-12-26 | Технологиялар
Ўзбекистон алоқа тарихи музейида Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлигининг «Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси матбуот анжумани ўтказди. Компания 2019 йилда қилинган ишлар ва 2020 йил режалари ҳақида журналистларга маълумот берди.
2019 йил давомида компаниянинг Халқаро пакетли коммутация марказига уланган провайдер ва операторлар учун ташқи каналга уланиш тарифлари нархи 1 Мбит/с. учун 85 минг сўмдан 75 минг сўмгача (17 фоизга) арзонлаштирилганди. 2020 йилнинг 1 январидан эса мазкур тариф 56 минг сўмгача (20 фоиз) пасайиши кутилмоқда!
Ўзбекистонда 2019 йилда интернет хизматларига тарифлар ўртача 4 бараварга арзонлашди ва симли интернет тезлиги бутун Ўзбекистон фойдаланувчилари учун деярли 2 бараварга ошди.
«Ўзбектелеком» АК бугунги кунда аҳоли учун энг юқори — 100 Мбит/с. тезликдаги тариф режасини тақдим этмоқда. Интернет нархи эса 3,5 баравардан зиёдга камайган.

В 2019 году тарифы на услуги интернета уверенно снижаются
24 декабря в Музее истории связи Узбекистана прошла пресс-конференция акционерной компании «Узбектелеком» Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций. Компания сообщила журналистам о проделанной работе в 2019 году и планах на 2020 год.
Стоимость тарифов на подключение к внешнему каналу для провайдеров и операторов, подключенных к Международному пакетному коммутационному центру компании в течение 2019 года снизилась с 85 тысяч сумов до 70 тысяч сумов за 1 Мбит / с. 1 января 2020 года ожидается снижение данного тарифа до 56 тысяч сум ( снижение 20%)!
В Узбекистане в 2019 году тарифы на услуги интернета снизились в среднем в 4 раза, а скорость проводного интернета для всех пользователей Узбекистана увеличилась почти в 2 раза.
На сегодняшний день самым скоростным тарифным планом АК "Узбектелеком" является безлимитный тариф 100 Мбит/с, при этом, стоимость Интернета в течение года снизилась более чем в 3,5 раза.