Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг биометрик ҳужжатига эга бўлган чет эл фуқаролари учун Ўзбекистон Республикасига киришда визасиз режимни белгилаш ва виза режимини енгиллаштириш тўғрисида
2019-12-25 | Ҳужжатлар
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикасининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (кейинги ўринларда – БМТ) билан ўзаро ҳамкорлиги доимий равишда кенгайиб, чуқурлашиб бормоқда. БМТ билан ўрнатилган олий ва юқори даражадаги алоқалар мунтазам ривожланиб бормоқда. Ўзбекистон БМТнинг Бош ассамблеяси ва бошқа ихтисослаштирилган муассасалари фаолиятидаги ўз иштирокини фаоллаштирди.
Ўзбекистон Республикасининг БМТ ва унинг тузилмалари билан барча долзарб йўналишларда ўзаро муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва ҳар томонлама ривожлантириш, халқаро молия институтлари билан алоқаларни кенгайтириш, шунингдек, БМТ ходимларининг Ўзбекистон Республикасига ташриф буюриши учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида:
1. 2020 йил 1 январдан бошлаб БМТнинг биометрик ҳужжатига (қизил рангли Laissez-Passer паспорти) эга бўлган чет эл фуқаролари учун Ўзбекистон Республикаси ҳудудига кирган кундан эътиборан 30 кунлик муддатга визасиз режим белгилансин.
БМТнинг биометрик ҳужжатига (мовий рангли Laissez-Passer паспорти) эга бўлган чет эл фуқаролари учун Ўзбекистон Республикасига кириш визалари Ўзбекистон Республикасидаги таклиф қилувчи томоннинг таклифнома хати асосида 2 иш куни ичида Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги томонидан расмийлаштирилади;
БМТнинг биометрик ҳужжатларига (қизил ёки мовий рангли Laissez-Passer паспорти) эга бўлган ва Ўзбекистон Республикасига ташриф буюраётган чет эл фуқароларида бир вақтнинг ўзида амал қилиш муддати БМТнинг биометрик ҳужжатлари амал қилиш муддатидан кам бўлмаган миллий паспорти (ҳаракатланиш ҳужжати) бўлиши лозим.
3. Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги:
бир ой муддатда мазкур Фармон қоидалари тўғрисида БМТни хабардор қилсин, шунингдек, БМТнинг биометрик ҳужжатлари (қизил ва мовий рангли Laissez-Passer паспортлари) намуналарини, бундай ҳужжатлар ва уларнинг ҳимоя элементлари батафсил тавсифини сўраб олсин;
икки ой муддатда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти имтиёзлари ва иммунитетлари тўғрисидаги конвенциясига (Нью-Йорк, 1946 йил 13 февраль) Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши мақсадга мувофиқлигини ўрганиб, натижаси бўйича Вазирлар Маҳкамасига асослантирилган таклифлар киритсин.
4. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби В.В.Махмудов зиммасига юклансин.

Об установлении безвизового режима и облегчении визового режима въезда в республику Узбекистан для иностранных граждан, имеющих биометрические пропуска организации объединенных наций
2019-12-25 | Документы
За последние годы постоянно расширяется и углубляется взаимодействие Узбекистана с Организацией Объединенных Наций (далее – ООН). Установлены и развиваются регулярные контакты с ООН на высшем и высоком уровнях. Узбекистан активизировал свое участие в деятельности Генеральной Ассамблеи и специализированных учреждений ООН.
В целях дальнейшего укрепления и всестороннего развития взаимоотношений Республики Узбекистан с ООН и ее структурами по всем актуальным направлениям, расширения связей с международными финансовыми институтами, а также создания наиболее благоприятных условий для посещения работниками ООН Республики Узбекистан:
1. Установить, что начиная с 1 января 2020 года для граждан иностранных государств, имеющих биометрический пропуск ООН (паспорт красного цвета Laissez-Passer), вводится безвизовый режим сроком на 30 дней со дня въезда на территорию Республики Узбекистан.
гражданам иностранных государств, имеющим биометрический пропуск ООН (паспорт – Laissez-Passer голубого цвета), въездные визы в Республику Узбекистан оформляются Министерством иностранных дел Республики Узбекистан в течение 2 рабочих дней на основании пригласительного письма приглашающей стороны;
граждане иностранных государств – владельцы биометрических пропусков ООН (паспорт – Laissez-Passer красного или голубого цвета), направляющиеся в Республику Узбекистан, должны при себе иметь также национальный паспорт (проездной документ), срок действия которого не должен быть меньше срока действия биометрического пропуска ООН.
3. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан:
в месячный срок уведомить ООН о требованиях настоящего Указа, а также запросить образцы биометрических пропусков ООН (паспорта Laissez-Passer красного и голубого цвета), включая подробное описание таких документов и их защитных элементов;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок изучить целесообразность присоединения Республики Узбекистан к Конвенции о привилегиях и иммунитетах Организации Объединенных Наций (Нью-Йорк, 13 февраля 1946 года) и внести по результатам обоснованные предложения в Кабинет Министров.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Секретаря