Ўзбекистон Президенти Япония Императори билан учрашди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 20 декабрь куни Токио шаҳрида Япония Императори Нарухито билан учрашди.
Император олий мартабали меҳмонни самимий қутлар экан, ушбу ташриф Ўзбекистон-Япония дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашда муҳим воқеа бўлгани, икки томонлама муносабатларни сифат жиҳатидан янги даражага олиб чиққанини қайд этди.
Давлатимиз раҳбари Император Нарухитога чуқур ҳурмат-эҳтиромини билдириб, "Рейва" деб номланган янги даврда Япония уйғун ривожланишда давом этиши, мамлакат нуфузи ва аҳоли фаровонлиги янада ошишини таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев ва унинг рафиқаси Зироат Мирзиёева ташрифи шарафига Япония Императори Нарухито ва унинг рафиқаси Масако хоним томонидан қабул маросими ўтказилди. Шунингдек, улар биргаликда суратга тушдилар.

Состоялась встреча Президента Узбекистана и Императора Японии
20 декабря в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Императором Японии Нарухито.
Император, искренне приветствуя высокого гостя, особо отметил, что настоящий визит стал важным событием в укреплении узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства, вывел двусторонние отношения на качественно новый уровень.
Глава нашего государства выразил глубокое уважение Императору Нарухито и подчеркнул, что в новой эре "Рэйва" продолжится гармоничное развитие, рост международного авторитета страны и благосостояния ее населения.
В честь Президента Шавката Мирзиёева и его супруги Зироат Мирзиёевой состоялся прием от имени Императора Нарухито и императрицы Масако. Также состоялось совместное фотографирование.