Ўзбекистон санъат музейини ривожлантиришнинг янги концепцияси тақдим этилди
Токио шаҳрида дунёга машҳур япониялик архитектор Тадао Андо Ўзбекистон давлат санъат музейини ривожлантириш концепциясига доир таклифларини тақдим этди.
Маълумки, пойтахтимиздаги музейни комплекс реконструкция ва модернизация қилиш режалаштирилган.
Ушбу лойиҳа доирасида Ўзбекистон Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси хорижий мутахассислар билан ҳамкорлик қилмоқда. Япониялик архитектор Тадао Андо шулар жумласидан.
Учрашувда меъмор томонидан Венадаги "Альбертина" музейи директори Клаус Шрёдер ва "Альтернатив Вельт" компанияси президенти Адриан Барсан билан ҳамкорликда тайёрланган тақдимот намойиш этилди.
Давлатимиз раҳбари ушбу лойиҳани музей ишининг замонавий талаблари ва меъморчиликдаги илғор ечимларни ҳисобга олган ҳолда тайёрлаш юзасидан ўз таклиф ва тавсияларини берди.

Представлена новая концепция развития Музея искусств Узбекистана
В Токио всемирно известный японский архитектор Тадао Андо представил свои предложения по концепции развития Государственного музея искусств Узбекистана.
Как известно, в нашей стране предусматривается комплексная реконструкция и модернизация столичного музея.
В рамках этого проекта Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры Узбекистана активно сотрудничает с зарубежными специалистами. Среди них архитектор Тадао Андо.
В ходе встречи в Токио представлена презентация японского зодчего,  подготовленная в сотрудничестве с директором музея "Альбертина" в Вене Клаусом Шредером и президентом компании «Альтернатив Вельт» Адрианом Барсаном.
Глава нашего государства поделился своими предложениями и рекомендациями по подготовке указанного проекта с учетом современных требований музейного дела и передовых архитектурных решений.