Японияда Нагоя шаҳри мэри Т.Кавамура билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташрифига тайёргарлик кўриш доирасида Японияда сафарда бўлган инвестициялар ва ташқи савдо вазири жорий йил 17 декабрь куни Нагояга ташриф буюриб, Нагоя шаҳри мэри Т.Кавамура билан учрашди. Ўзбекистон делегацияси таркибида учрашувда Тошкент шаҳри ҳокими Ж.Ортиқхўжаев ҳам иштирок этди.
Суҳбат чоғида Т. Кавамура яқинда Ўзбекистонга амалга оширган сафари тўғрисидаги умумий таассуротлари билан ўртоқлашиб, ўзбек маданиятининг ёрқин колорити ва ўзига хослиги ҳамда мамлакатнинг иқтисодий ривожланиш даражасидан ҳайратда эканлигини билдирди.
Юқори даражадаги ташрифга тайёргарлик олиб борилишининг ҳолати ҳам кўриб чиқилди – Япония томони ушбу тадбир икки давлатнинг яқинлашиши, кенг кўламли истиқболли йўналишларда икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш ва кенгайтириш учун алоҳида аҳамиятга эга эканлигини таъкидлаб ўтди.
Инвестиция ва ташқи савдо соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ўрнатиш масалалари муҳокама қилинди - шу нуқтаи назардан, шаҳар раҳбари куни-кеча Токиода бўлиб ўтган ва Япониянинг 500 дан ортиқ ишбилармонлар доираси вакилларини жалб этган Япония-Ўзбекистон бизнес-форумининг кўлами ва аҳамиятини юқори баҳолади. Бу эса, Япония компанияларининг Ўзбекистонда бизнес юритишга бўлган ва тобора ортиб бораётган қизиқишларидан далолат беради.
Учрашувда Нагоя ва Тошкент шаҳарлари ўртасидаги ҳамкорлик бўйича "Йўл харитаси”ни амалга оширишнинг амалий механизмлари ҳақида ҳам сўз юритилди. Бунда, қўшма инвестиция лойиҳаларни бошлаш, икки мамлакат учун устувор ва катта салоҳиятга эга бўлган соҳаларда савдони фаоллаштириш ҳамда туризм секторини ривожлантириш – Ўзбекистонга ташриф буюраётган Япониялик туристлар сонини ошириш, туристик инфратузилмаларни ташкил қилиш ва ривожлантириш ҳамда икки мамлакат ўртасидаги авиақатновларни жадаллаштириш борасида истиқболли чоралар назарда тутилди.
Учрашув самимий руҳда якунланди: томонлар аниқ ишланмалар ва ташаббусларни шакллантириш учун келгусидаги ўзаро муносабатлар йўналишларини белгилаб олдилар.

Состоялась встреча с мэром г. Нагоя Т.Кавамура в Японии
17 декабря текущего года в ходе пребывания в Японии в рамках подготовки к визиту Президента Республики Узбекистан министр инвестиций и внешней торговли посетил г. Нагоя, где провел встречу с мэром г. Нагоя Т.Кавамура.
В составе делегации Узбекистана на встрече также присутствовал хоким г. Ташкента Д.Артыкходжаев.
В ходе беседы Т. Кавамура поделился общими впечатлениями от недавней поездки в Узбекистан, выразив восхищение как колоритом и самобытностью узбекской культуры, так и уровнем экономического развития страны.
Был рассмотрен ход подготовки к визиту на высшем уровне - японская сторона подчеркнула особое значение данного события для сближения двух государств, развития и расширения двустороннего сотрудничества в ширком спектре перспективных направлений.
Обсуждались вопросы налаживания двустороннего сотрудничества в сфере инвестиций и внешней торговли - в данном контексте глава города высоко оценил масштаб и значимость проведенного накануне в Токио узбекско-японского бизнес-форума, привлёкшего более 500 представителей деловых кругов Японии. Это свидетельствует о живом и растущем интересе японских компаний к ведению бизнеса в Узбекистане.
Речь также зашла о практических механизмах реализации "Дорожной карты" о сотрудничестве между городами Нагоя и Ташкент, имея в виду инициирование совместных инвестиционных проектов и активизацию торговли в сферах, приоритетных для обеих стран и обладающих значительным для этого потенциалом, а также развитие сотрудничества в туристической сфере - увеличение количества туристов из Японии, посещающих Узбекистан, создание и развитие туристической инфраструктуры и перспективные меры по интенсификации авиасообщения между двумя странами.
Встреча завершилась на дружественной ноте: стороны выделили для себя векторы дальнейшего взаимодействия в целях формирования конкретных наработок и инициатив.