Давлатимиз раҳбари Японияга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 декабрь куни Японияга расмий ташриф дастуридаги биринчи манзил – Нагоя шаҳрига келди.
Тюбу халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Япония расмий доиралари вакиллари кутиб олди.
Япония – Ўзбекистоннинг стратегик шериги. Бундан 28 йил муқаддам – 1991 йил декабрь ойида Кунчиқар мамлакат Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган эди. 1992 йил январь ойида мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилган. Шундан буён дўстлик ва ўзаро ҳамкорлик муносабатлари изчил ривожланиб, мустаҳкамланиб бормоқда.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 18 декабрь куни бошланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Нагоя ва Токио шаҳарларида қатор икки томонлама учрашув ва тадбирлар ўтказади.
Нагояда Аичи префектураси ва шаҳар мэрияси раҳбарлари билан музокаралар бўлиб ўтади. Шунингдек, Нагоя университетига ташриф буюриш кўзда тутилган.
Шу куниёқ Япония Бош вазирининг ўринбосари, молия вазири Таро Асо, парламентдаги "Ўзбекистон-Япония" дўстлик лигаси фаоллари ҳамда Япониянинг етакчи компания ва банклари вакиллари билан учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.

Глава нашего государства прибыл в Японию
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 декабря прибыл в город Нагою, который значится первым пунктом в программе официального визита в Японию.
В международном аэропорту Тюбу главу нашего государства встретили представители официальных кругов Японии.
Япония – стратегический партнер Узбекистана. 28 лет назад – в декабре 1991 года – Страна восходящего солнца одной из первых признала независимость Узбекистана. В январе 1992 года между нашими странами были установлены дипломатические отношения. С этого времени узбекском-японские отношения дружбы и взаимовыгодного сотрудничества последовательно развиваются и укрепляются.
Основные мероприятия визита начнутся 18 декабря.
Президент Республики Узбекистан проведет ряд двусторонних встреч и мероприятий в городах Нагоя и Токио.
В Нагое пройдут переговоры с руководителями префектуры Аичи и мэрии города, а также предусматривается посещение Университета Нагои.
В тот же день в Токио планируются встречи с заместителем Премьер-министра, министром финансов Японии Таро Асо, активом Парламентской лиги дружбы "Узбекистан-Япония", а также представителями ведущих японских компаний и банков.