Давлатимиз раҳбари Японияга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 17 декабрь куни Японияга расмий ташриф дастуридаги биринчи манзил – Нагоя шаҳрига келди.
Тюбу халқаро аэропортида давлатимиз раҳбарини Япония расмий доиралари вакиллари кутиб олди.
Япония – Ўзбекистоннинг стратегик шериги. Бундан 28 йил муқаддам – 1991 йил декабрь ойида Кунчиқар мамлакат Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган эди. 1992 йил январь ойида мамлакатларимиз ўртасида дипломатик муносабатлар ўрнатилган. Шундан буён дўстлик ва ўзаро ҳамкорлик муносабатлари изчил ривожланиб, мустаҳкамланиб бормоқда.
Ташрифнинг асосий тадбирлари 18 декабрь куни бошланади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Нагоя ва Токио шаҳарларида қатор икки томонлама учрашув ва тадбирлар ўтказади.
Нагояда Аичи префектураси ва шаҳар мэрияси раҳбарлари билан музокаралар бўлиб ўтади. Шунингдек, Нагоя университетига ташриф буюриш кўзда тутилган.
Шу куниёқ Япония Бош вазирининг ўринбосари, молия вазири Таро Асо, парламентдаги "Ўзбекистон-Япония" дўстлик лигаси фаоллари ҳамда Япониянинг етакчи компания ва банклари вакиллари билан учрашувлар ўтказилиши режалаштирилган.

President of Uzbekistan arrives in Japan
On December 17, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Nagoya, which is the first destination in the program of the official visit to Japan.
Japan’s Vice-Minister for Foreign Affairs Shinichi Nakatani, Mayor of the city of Nagoya Takashi Kawamura and other officials met the President of Uzbekistan at Chubu International Airport.
Japan is a strategic partner of Uzbekistan. 28 years ago – in December 1991 – the Land of the Rising Sun was one of the first to recognize the independence of Uzbekistan. In January 1992, diplomatic relations were established between the two countries. Since that time, Uzbekistan – Japan friendship and mutually beneficial cooperation have been consistently developing and strengthening.
The main events of the visit will begin on December 18.
The President of the Republic of Uzbekistan will hold bilateral meetings and events in the cities of Nagoya and Tokyo.
Negotiations will be held with the leaders of Aichi prefecture and the City Hall, as well as a visit to Nagoya University is planned, in Nagoya.
On the same day, meetings will be held in Tokyo with Deputy Prime Minister and Minister of Finance Taro Aso, representatives of the Parliamentary Friendship League “Uzbekistan – Japan”, as well as representatives of leading Japanese companies and banks.